Най-важните неща, които трябва да знаете в началото:
- Илюзията за умения - как избирането на отделни акции не е проста работа и даже професионалистите често се провалят (и е трудно да различим умения от късмет). Накратко: инвестирайте в индексни ETFs с ниски разходи.
- Избор на инвестиционен посредник за да са по-малко разходите за такси и комисионни.
- Как да инвестираме в акции през 2024 година
- Как да се намали работата по формалностите - по-лесно да се попълва данъчната декларация и да се дължат по-малко данъци. Накратко: покупка на акумулиращи ETFs и последващата им продажба на регулиран пазар по смисъла на закона (заради данъчното изключение за регулиран пазар). Така отпада и декларирането на дивиденти и представяне на доказателства за удържани данъци върху дивидентите (защото фондът получава дивидентите и ги реинвестира, като не изплаща дивиденти - затова се нарича акумулиращ фонд).
- Избор на борса в Interactive Brokers и търсене по тикер - подводни камъни, които изненадват новаците. Не слушайте съвети от типа "Interactive Brokers не е подходящ за новаци", не е толкова сложно, не е нужно да се учите да ползвате всички функции на всичките платформи, предлагани от Interactive Brokers, достатъчно е да научите как да отворите сметка, как да търсите активи и да купувате и продавате на избрана борса (чрез Client Portal), как да четете справките за да извлечете от там информацията, която е нужна за данъчни цели. При депозирането има особеност - първо казвате колко смятате да преведете и от коя сметка, генерира се документ "deposit notification" и след това ви пуска да видите данните за плащане. Това е особеност на IB, при други платформи не знам да я има тази процедура. Статия подробно за Interactive Brokers.
- Не е задължително да ползвате само един инвестиционен посредник, даже е препоръчително да ползвате два или повече за всеки случай.
- Как да избегнем ДДС регистрация при ползване на инвестиционен посредник (извършване на сделки с финансови инструменти)
- Отговори на въпроси за данъците и попълване на годишната данъчна декларация при инвестиции на финансовите пазари
- Отчитане от физически лица на притежавани акции пред БНБ чрез формуляр СПБ-8 - моята кореспонденция с БНБ
- Търсачка за ETFs.
- Инвестиране в S&P 500 или в по-диверсифициран географски индексен фонд базиран на индекс като MSCI World?
- Ако все пак решите да инвестирате в индивидуални акции имайте предвид, че може да надплащате данък върху дивидентите в някои случаи (т.е. по-ефективни би било да инвестирате чрез подходящи ETFs). При ползване на добър инвестиционен посредник автоматично ви се коригира ставката на данъка върху дивидентите от САЩ и Канада. Но не така стои въпроса с дивидентите от Германия, Швейцария, Швеция и други държави. В някои случаи няма надплащане (напр. Нидерландия - 15% в общия случай), някои държави изобщо нямат данък върху дивидента при източника (напр. UK и някои островни държави).
- Каква е логиката на облагането на дивидентите при инвестирането чрез ETFs
- Как да разбера колко данък дивидент ще ми удържат?
Как да инвестирам в S&P 500?
Инвестирането в S&P 500 става като се купи ETF, който инвестира в акциите от този индекс (напр. SXR8, VUAA, SPYL).
За малки месечни покупки е желателно да се ползва инвестиционен посредник "без комисионни".
Ако имате левове е желателно да купите Евро (а не долари) и да купите ETFs, които се продават в Евро. Причината е, че преводите в Евро (SEPA) са евтини или без такса и курсът за обмяна лев-Евро е по-добър от курса лев-долар.
Покупката на Евро може да направите на добър курс през мобилното приложение на TBI Bank. SEPA преводите през мобилното приложение са без такса в TBI Bank.
После обаче може да има проблем с прехвърлянето на еврото, защото има бъг в мобилното приложение - възможно е да не приема цифри в наименованието на получателя (напр. Trading212) и наклона черта в описанието на превода (Interactive Brokers изисква наклонена черта в описанието на превода). Затова ще трябва да ходите на гише да нареждате банковия превод SEPA или да ползвате друга банка за превода.
Докато не оправят бъговете в мобилното приложение на TBI Bank може да ползвате Revolut - превеждате еврото от TBI Bank към Revolut чрез SEPA (става без такса и моментално чрез SEPA Instant), после от Revolut към инвестиционния посредник със SEPA (без такса). За по-големи суми бих предпочел българска банка, защото не искам да рискувам парите ми да заседнат в Revolut.
Ревю на TBI Bank (дебитна карта neon и мобилно приложение) - бъгове, предимства и недостатъци
Как се избира инвестиционен посредник може да научите като прочетете статията, в която разглеждам различни инвестиционни посредници. Така ще се ориентирате за какво да внимавате.
Как да избера ETF, с който да инвестирам в S&P 500?
Възможно е инвестиционният посредник да има списък с ETFs, за които има по-ниска комисионна (напр. Degiro има подобни условия - SXR8 е в този списък с по-ниска комисионна). Трябва да се прецени дали разликата в комисионната е по-голяма от разликата в годишния разход за предполагаемия период.
В justETF може да сравните кой ETF има по-нисък годишен разход и да видите дали е синтетичен или не. Синтетичните ETFs имат по-голяма доходност заради спестяването от надплащането на данъка върху дивидентите, но са по-рискови. Гледайте в колоната Replication: "Full replication" значи, че фондът купува акциите, а "Swap Based" значи, че е синтетичен.
Някои по-нови ETFs, които имат по-малък годишен разход, може да имат по-голям спред на борсата (по-малка ликвидност). Но при лимитирана поръчка с голяма вероятност ще се изпълни ако е зададена близо до пазарната цена.
Популярният SXR8 има по-голяма ликвидност (по-малък спред) типично. Разходът е 0,07% годишно. Фондът притежава реално акции (не е синтетичен).
По-евтиният SPYL има годишен разход 0,03%, също притежава реално акции.
P500 е синтетичен (swap-based) и има годишен разход 0,05%.
Проверих каква е дълбочината на пазара (market depth) с приложението на Freedom24, резултатите за спреда са:
SXR8 - 0.02%
P500 - 0.05%
SPYL - 0.05%
VUAA- 0.06%
Тоест не е голяма разликата в спреда (разликата между BID и ASK). За сравнение направих снимка на екрана и на XEON (0.02% спред).
Снимките на екрана се вижда кога са направени в имената на файловете (около 19:11 − 19:13 българско часово време). Възможно е ликвидността и спреда да се променят. Не знам дали приложението взима данни само от една борса или обединява множество борси и други източници. Към 19:43 на Frankfurt се вижда спред от 0.80% за SPYL. Значи или са обединени данни, или са от друга борса.
Дали сделките минават борсово и през коя борса когато се правят през Freedom24 не съм проверил (това е интересно във връзка с ползването на данъчното изключение за регулиран пазар). Тъй като в приложението дават по-нисък спред от спреда на сайта на борсата е възможно да минават извънборсово или през друга борса, сегментът на която не е вписан като regulated market в регистъра на ESMA. Допълнение: при Freedom24 няма възможност да се знае дали сделката е минала на регулиран пазар или не (за сега).
Вярно ли е, че платформата на Interactive Brokers е прекалено сложна?
IB предлага няколко платформи, най-простата от тях IBKR GlobalTrader (за смартфон) не е сложна.
Но дори и на платформите с множество възможности не е задължително да ползвате всички от тях, може да ползвате само функциите за покупка и продажба на акции и ETFs.
Ако желаете да се възползвате от данъчното изключение е желателно да научите как при продажба да изберете борса (единия начин е с по-сложната платформа TWS (изисква инсталация), другия начин е с IBot (достъпен от Client portal чрез браузър) да напишете команда "set destination").
Има ли смисъл да подбирам акции с големи дивиденти вместо да инвестирам в акумулиращи ETFs или портфолио от акции с малки или никакви дивиденти?
Популярна заблуда е, че избирането на портфолио от акции, даващи големи дивиденти, има реално предимство.
Няма добра причина да искате да имате големи дивиденти. Освен това, че за дивидентите не се плаща комисионна (а за продажбите се плаща). Но пък дивидентите се облагат с данък, а продажбата на регулиран пазар е необлагаема (но пък има комисионна).
Можеш да си взимате печалба от инвестицията като продавате малки части от инвестицията вместо да получавате дивиденти.
Има ETFs, които инвестират в дивидентни акции (даващи голям дивидент). В дългосрочен план индексните ETFs (акумулиращи) дават по-добра доходност от тях. Така че като избирате акции с големи дивиденти всъщност губите (пропускате ползи).
ETFs, установени в Европа (това не значи инвестиращи в Европа, може да инвестират в САЩ), ако плащат дивиденти се облагат с данък върху дивидента двойно, по-добре е акумулиращ европейски ETF.
Има данъчен смисъл да се купуват дистрибутиращи ETFs от САЩ (които се купуват чрез Freedom24 или инвестиционен посредник извън Европа или чрез упражняване на опции) защото облагането с данък при източника става на ниво 2 и поради това няма облагане с данък дивидент в България (в САЩ удържат 10% данък дивидент, в България се дължи само деклариране, не и плащане на данък). Няма данъчен смисъл за инвеститори от България да се инвестира в акумулиращи ETFs от САЩ, защото така дивидентите ще се обложат двойно (при продажба с данък върху капиталовата печалба с код 508).
Разбира се няма гаранция, че в и бъдеще акумулиращите индексни фондове като SPYL (по-добра алтернатива на SXR8 и VUAA) ще правят по-добра доходност от дистрибутиращи ETFs, които целят компании с голям дивидент (или портфолио от такива акции). В краткосрочен план може и да се случи нещо такова, поради неадекватното P/E ratio и високия Бъфет индикатор на акциите от индексите (индикатори за балон).
Коментари
Публикуване на коментар