Пропускане към основното съдържание

Тъй като блогът се напълни с други неща (ревюта на инвестиционни посредници и т.н.) систематизирах по-интересните неща за законодателите тук: За читателите от Министерството на финансите и за законодателите.

Интересуваш се от данъците при получаване на доход от инвестиции? Виж тази страница.
Забелязах, че връзката към статията (намираща се в дясната страна на блога) не е много видима и затова слагам още една връзка тук.

За блога

В блога смятах да пиша основно за това как червената лента (бюрокрацията) създава проблеми при ползване на платежни услуги и как данъчното законодателство е неясно и това създава пречка за дребните инвеститори да декларират дивиденти по договори за разлика върху акции и индекси, рисковете от ДДС регистрация и неяснотата на закона при инвестиции във финансови инструменти и абсурдността на това и т.н.

Но после писах и ревюта на инвестиционни посредници, особеностите за данъчното облагане при инвестиране в акции, (невъзможността за) връщане на надплатени данъци върху дивидентите, удържани в чужбина, как да се заобиколи този проблем, за проблемите, възникващи при изгубване/кражба на документите за самоличност (създадени основно от държавата чрез вредно законодателство)... 

За данъчната червена лента и нещата, които е желателно да знаете предварително за това как работи данъчното облагане

Застраховката за изгубен/откраднат документ за самоличност се изплаща след представяне на новия документ за самоличност по платежната сметка на пострадалия - а това прави невъзможно ползването на застраховката за покриване на разходите за живот на пострадалия, докато чака да му издадат нов документ за самоличност. Освен това няма как да плати таксата за издаването му, защото банките не дават на каса пари на лица, които не представят валиден документ за самоличност. (В разглежданата хипотеза освен без документ за самоличност пострадалият е останал и без дебитна карта и няма как да осъществи достъп до парите си преди издаването на новия документ за самоличност; легално опериращите фирми за бързи кредити не дават кредити на хора без лична карта; при открадната SIM карта мобилният оператор няма как да издаде нова, защото се изисква представяне на валиден документ за самоличност, а мобилното приложение за безконтактни плащания не може да се инсталира без верификация на телефонния номер, за което е необходима нова SIM карта; според Закона на Мърфи SIM картата е открадната заедно с телефона).

Хипотезата ми е, че има основателна причина застрахователите и банките да не могат да предложат адекватно обслужване на клиентите с изгубени/откраднати документи за самоличност. И това е свързано със законите за идентификация на потребителите на платежни услуги, законите за (против) прането на пари и финансиране на тероризма и може би и други закони.

Време е да се даде заден ход - да се редуцира законодателния спам. Стига писане на нови закони и увеличаване на размера на старите, време е за премахване и съкращаване на закони.

Алтернативата на редуциране размера на законодателството е да се увеличава обема на законодателството с цел решаване на проблемите, които вече написаният законодателен спам създава. Което ще създаде нови проблеми, които ще наложат писане на още закони и т.н. 

Забелязах, че блогът ми се посещава от време на време от хора, които влизат през държавни мрежи (Министерство на финансите, Министерски съвет и други). Тъй като блогът се напълни с други неща (ревюта на инвестиционни посредници и т.н.) систематизирах по-интересните неща за законодателите тук: За читателите от Министерството на финансите и за законодателите.



Коментари

Нищо в блога не следва да се разглежда като препоръка да се инвестира в акции и борсово търгувани фондове (инвестиращи в акции) вместо да се инвестира в нещо друго.

Информацията цели да послужи за взимане на информирано решение как да се инвестира така, че проблемите и разходите да са минимални (след като вече сте взели решение да инвестирате на пазара на акции).

Има и други инвестиции извън пазарите на акции и извън финансовите инструменти.

Тоест, нищо от написаното не е препоръка да се инвестира във финансови инструменти - акции, опции, фючърси, договори за разлика и т.н.

Тъй като често пиша за акции и други финансови инструменти някой може да остане с грешното впечатление, че препоръчвам да се инвестира в тях.

Има вероятност четенето на данни, включително и безполезни, да ви направи по-склонни да инвестирате и по-уверени. Това е известен бъг в мозъците на хората, пише го в книгите по поведенчески финанси.

nap-autopilot - автоматизиране на въвеждането на данни в годишната данъчна декларация

Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.

Популярни публикации от този блог

С кой инвестиционен посредник е най-изгодно да се инвестира в акции, ETFs, метали (дългосрочно)?

Понеже редовно ме питат реших да напиша накратко по темата. (Обаче с времето се получи дълга статия, която от време на време допълвам.)

Trader Workstation (Interactive Brokers) - директно, през Карол, през Евро Финанс, през Булборкърс, през CapTrader - каква е разликата? Правя сравнение и с платформата EFOCS на Евро Финанс

Накратко: директно таксите на сделка са по-ниски, но има месечна такса от $10 .

Отговори на въпроси за данъците и попълване на годишната данъчна декларация при инвестиции на финансовите пазари

Статията я редактирам често, върнете се за да видите промените. Последни промени: 15 декември 2024 *.