Пропускане към основното съдържание

Тъй като блогът се напълни с други неща (ревюта на инвестиционни посредници и т.н.) систематизирах по-интересните неща за законодателите тук: За читателите от Министерството на финансите и за законодателите.

Интересуваш се от данъците при получаване на доход от инвестиции? Виж тази страница.
Забелязах, че връзката към статията (намираща се в дясната страна на блога) не е много видима и затова слагам още една връзка тук.

Типичната грешка на новака в инвестирането - доларов превод от българска банка за захранване на сметка при инвестиционен посредник

Типичната грешка на новака в инвестирането е да направи доларов превод от българска банка за захранване на сметка при инвестиционен посредник.

При картова транзакция някои банки имат такса от 0,5-1-2% (само в едната посока или и в двете).

При банкова транзакция - има брутална такса SWIFT - десетки долари (или 0,2% с минимален праг десетки долари).

Грешка е да купите долари с левове чрез българска банка за да захраните с долари сметката при инвестиционния посредник. Проблемът не е само голямата такса за доларовия превод, а голямата надценка, която българските банки си слагат когато продават доларите (еврото може да се купи по-изгодно).

Друга грешка на новаците - освен, че превеждат долари превежданата сума е малка (за верификация, за ускорено отваряне на сметката или за проба). Така разходът за превода може да достигне десетки проценти или над 100% от сумата, която се получава по сметката при инвестиционния  посредник.

Правилното е да купите евро (ако нямате), да депозирате еврото с евтин SEPA превод и след това ако желаете да купувате активи, търгувани в долари, да платите такса за обмяна на валута на инвестиционния посредник, която типично е по-изгодна от разходите за обмяна на валута в българските банки.

Възможно е да се инвестира в активи, търгувани типично в долари, като се купи ETF в евро. Така се избягват прекомерните разходи за обмяна на валута.

Евро може да се купи с левове изгодно в TBI Bank (на фиксинга) и с малка надценка в останалите български банки.

Желателно е да се избягват картови транзакции за захранване въпреки, че са "безплатни" дори и когато банката няма такса за картова транзакция за захранване (може да има такава в обратната посока).

Захранването с банков превод в долари (от българска банка) има смисъл само ако вече имате доларите и те са достатъчно голяма сума за да може таксата за банковия превод да е малка като процент от общата сума.

Ако имате сметка в САЩ също има смисъл банковия превод в долари, защото банковата такса има начин да е ниска или нулева.

Чрез Wise може да избегнете прекомерните такси на българските банки ако много ви се налага да получите и изпратите долари (напр. доходът ви е в долари, нямате сметка в САЩ, искате с този доход да си захраните сметката при инвестиционния посредник).

Wise има малка такса за получаване на долари и доларите може да захраните Interactive Brokers директно от Wise без да минавате през българска банка (преводът се инициира от Client portal на IBKR, не от Wise!). От Wise може да ви замразят превода и да искат документи, ако не ви харесва това - плащайте десетки долари на българската банка за получаване на превода и пак десетки долари за изпращането му. Не че българската банка не може да ви занимава с документи, но мисля, че вероятността е по-малка. При ползване на българска банка има задължителни документи при презграничен превод (към банка извън ЕС и ЕИП) за 30 000 лева или повече - декларация за произход и декларация за презграничен превод + документ от типа deposit notification на IBKR или документ, удостоверяващ, че сте титуляр на сметката при инвестиционния посредник. Ако сте попълнили тези документи коректно може да очаквате, че банката няма да ви занимава с глупости, а просто ще изпълни превода.

Коментари

Нищо в блога не следва да се разглежда като препоръка да се инвестира в акции и борсово търгувани фондове (инвестиращи в акции) вместо да се инвестира в нещо друго.

Информацията цели да послужи за взимане на информирано решение как да се инвестира така, че проблемите и разходите да са минимални (след като вече сте взели решение да инвестирате на пазара на акции).

Има и други инвестиции извън пазарите на акции и извън финансовите инструменти.

Тоест, нищо от написаното не е препоръка да се инвестира във финансови инструменти - акции, опции, фючърси, договори за разлика и т.н.

Тъй като често пиша за акции и други финансови инструменти някой може да остане с грешното впечатление, че препоръчвам да се инвестира в тях.

Има вероятност четенето на данни, включително и безполезни, да ви направи по-склонни да инвестирате и по-уверени. Това е известен бъг в мозъците на хората, пише го в книгите по поведенчески финанси.

nap-autopilot - автоматизиране на въвеждането на данни в годишната данъчна декларация

Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.

Популярни публикации от този блог

С кой инвестиционен посредник е най-изгодно да се инвестира в акции, ETFs, метали (дългосрочно)?

Понеже редовно ме питат реших да напиша накратко по темата. (Обаче с времето се получи дълга статия, която от време на време допълвам.)

Trader Workstation (Interactive Brokers) - директно, през Карол, през Евро Финанс, през Булборкърс, през CapTrader - каква е разликата? Правя сравнение и с платформата EFOCS на Евро Финанс

Накратко: директно таксите на сделка са по-ниски, но има месечна такса от $10 .

Отговори на въпроси за данъците и попълване на годишната данъчна декларация при инвестиции на финансовите пазари

Статията я редактирам често, върнете се за да видите промените. Последни промени: 6 януари 2025.