Статията не е за това как да подбирате акции, а е за по-техническите особености (как с по-малко разходи и проблеми да инвестираме в акции).
Първата стъпка е да се сдобиете с евро (приемаме, че имате левове).
Най-изгодния начин през 2024 година е това да стане с мобилното приложение на TBI Bank - на фиксинга на БНБ и без надценка.
Особеностите на TBI Bank: Ревю на TBI Bank (дебитна карта neon и мобилно приложение) - бъгове, предимства и недостатъци.
(Ако вече имате много долари може да излезе по-изгодно да плащате големите такси за SWIFT превод към банковата сметка на инвестиционния посредник (ИП) вместо да обменяте доларите по неизгоден валутен курс към евро за да се възползвате от евтиния SEPA превод.)
За малките месечни сделки има смисъл да изберете през ИП "без комисионни" като Trading212 (сметка "Invest"), за останалите сделки - Interactive Brokers (и ако искате да диверсифицирате в няколко инвестиционни посредника (ИП) може да добавите Degiro и Freedom Finance). Ако тези не ви стигат като брой - Exante, Swissquote (люксембургския клон), Евро-финанс EFOCS (голям списък). Извън Европа (депозит/теглене само в USD): TradeStation регистрация чрез Tradearies.com (САЩ), TradeZero (Бахами).
Клиентите с малки месечни покупки може да купуват ETFs в евро през Trading212 и когато искат да продадат да прехвърлят към Degiro без такса. Продажбата чрез Degiro при избор на Xetra ще им струва 3 евро комисионна + 2,50 евро годишно такса за достъп до всяка борса (connectivity fee).
При Trading212 има лихви върху валутите по сметката, независимо от салдото. При Interactive Brokers трябва да имате поне 10 000 евро/долари за да имате лихва.
При ползване на Trading212 не избирайте сметка тип "CFD", изберете "Invest" (защото при CFD имате лост, разходи за поддържане на позицията и цените може да са по-лоши от пазарните).
(Само не ми е ясно ако прехвърлите от Trading212 ETFs дали има възможност за избор на борса за целите на прехвърлянето и дали има риск да ви прехвърлят акциите на няколко борси за да платите няколко пъти connectivity fee. Интерфейсът на Degiro е такъв, че определянето на това коя борса ще се ползва за продажба зависи от това на коя борса е направена покупката, не е като при Interactive Brokers да може да се купи на една борса и да се продаде на друга. Хипотезата ми е, че борсата, към която ще се водят акциите, ще бъде тази борса, която се вижда в платформата на Trading212. Затова е желателно да прехвърляте само ETFs от една и съща борса.)
Като алтернатива на прехвърлянето на акции и ETFs може периодично (при натрупване на по-голяма сума) да продавате при Trading212 и да прехвърляте еврото при друг инвестиционен посредник, който позволява продажба на регулиран пазар. Недостатък на Degiro е, че не плаща лихви от отдаване назаем на акции и ETFs (отдава ги назаем, но не споделя приходите от тази дейност с клиентите както го правят Trading212 и Interactive Brokers).
Ако ползвате Deigro като допълнителен инвестиционен посредник може да разпределите при него такива активи, за които няма шанс да получите добра лихва от отдаване назаем. А активите, за които има шанс да получите добри лихви да ги притежавате чрез Interactive Brokers, Trading212, Swissquote (високи комисионни и прагове), TradeStation (установен в САЩ, сметка само в USD) или друг ИП, който споделя с клиентите тези приходи.
Основно предимство на Interactive Brokers (IB) е, че сметката е мултивалутна и обмяната на валута е евтина ($2 за суми до 100 000 долара, пропорционално за по-големи суми). Но не бива да се ползва само за обмяна и теглене (ако преведете една валута, обмените в друга и изтеглите всичко веднага, без да сте ползвали платформата за друго, ще ви изгонят или ще ви заплашат с изгонване ако продължавате така).
Ако не ви трябва възможността да инвестирате в активи в долари и да обменяте валути (устройва ви само инвестиране в евро и сделките ви са примерно по десетки хиляди евро) може да изберете Degiro вместо Interactive Brokers. Сравнение между Degiro и Interactive Brokers за изпълнение на поръчка на Xetra в размер на 20 000 евро: при Interactive Brokers разходите ще бъдат малко над 10 евро (0,05% + таксите на борсата), а при Degiro ще струва 3 евро (но има и 2,50 евро годишна такса за всяка борса, чрез която инвестирате). Или ако ползвате Interactive Brokers за инвестиции в различни валути може да ползвате Degiro вместо Interactive Brokers само за сделките в евро (с размер, при който комисионната при Degiro ще е по-малка от комисионната в Interactive Brokers).
Желателно е да захранвате евро (SEPA преводите са евтини или безплатни). Евро може да купите през TBI Bank на фиксинга на БНБ с приложението за смартфон. После захранването може да направите като отидете на гише в TBI Bank и платите малка такса или като първо преведете евро в друга банкова сметка на ваше име (без такса) и от там преведете в Interactive Brokers през SEPA (например може да ползвате Revolut, Vivid Money, с Vivid Money очаквайте блокиране на транзакциите за около седмица ако са по-големи суми). Корекция: има отзиви от клиенти, че преводите към Interactive Brokers вече работят директно през мобилното приложение на TBI Bank без нужда да се ходи на гише.
Ако превеждате към Trading212 няма проблем директно да ползвате TBI Bank без да минавате през друга банка (към 16 октомври 2024 година - работи). Следете статията за TBI Bank за актуална информация (периодично обновявам статията когато науча нещо ново).
Ако ползвате Тrading212 избягвайте обмяната на валута, купувайте само активи в евро и внасяйте в евро (иначе плащате такса за обмяна на валута). Може да внесете левове, но обмяната към евро не е толкова изгодна, колкото при TBI Bank.
Подробно какво да гледате при избор на ИП:
С кой инвестиционен посредник е най-изгодно да се инвестира в акции, ETFs, метали (дългосрочно)?
Редактирам горната статия след като науча за нови инвестиционни посредници, може да се връщате и да следите за промени.
Следва да имате предвид, че има една особеност на българските данъчни закони - има значение как ще мине продажбата - борсово на регулиран пазар по смисъла на закона или по друг начин. Това в други държави не знам да го има, затова някои инвестиционни посредници не дават информация как е минала сделката.
Подробно за това: Не всяка продажба чрез подложена на регулации европейска борса е продажба на регулиран пазар по смисъла на закона
Ако инвестирате малка сума може да ползвате само един или най-много два инвестиционни посредника (напр. Trading212 за малките сделки, Interactive Brokers за обмяна на валута и по-големи сделки). При по-големи суми или по друга причина може да изберете да ползвате няколко инвестиционни посредника за да диверсифицирате риска.
При Trading212 продажбите минават типично извънборсово (OTC), което значи, че за сделките с акции в евро няма да може да ползвате данъчното изключение за продажба на регулиран пазар. Може би ще бъде възможно да прехвърлите акциите/дяловете към Interactive Brokers когато решите да продавате и да изберете продажбата да стане на регулиран пазар (ако има такава опция).
Подробно как при ползване на Interactive Brokers може да избирате сделката да стане на определена борса: Избор на борса в Interactive Brokers и търсене по тикер - подводни камъни, които изненадват новаците
Не бих ползвал Revolut за сделки с акции, той е за джобни. Revolut има добри настройки за сигурност на дебитните карти (например може да настроите пластмасовата карта да не позволява транзакции с магнитната лента и онлайн транзакции, онлайн може да пазарувате с виртуална карта за еднократна употреба или с виртуална карта за многократна употреба, може да блокирате определени търговци така, че да не може да ви теглят пари от картата).
При Revolut нямам отговор на въпроса дали в извлеченията се вижда на коя борса е минала сделката и дали изобщо минават борсово (според ChatGPT не пише детайли в справките за това къде е минала сделката).
Трябва за всяка сделка, за която се предполага че е на европейска борса, да знаем дали е на регулиран пазар или не, защото от това зависи данъчното облагане.
Бих избрал такъв ИП, при който имам отговор на въпроса къде е минала сделката когато подозирам, че може да е на европейска борса. Бих направил компромис в случаите когато желая да ползвам няколко инвестиционни посредника и няма достатъчен брой ИП, които да ми харесват и да дават информация в отчета от къде е минала сделката.
Отговор на този въпрос имам когато ползвам Interactive Brokers и Degiro (при Degiro даже е даден MIC кода на сегмента на борсата, където е станал сделката, обаче автоматичното пренасочване понякога може да насочи сделката на борса, която не отговаря на дефиницията за регулиран пазар на българския закон, докато при Interactive Brokers може да се зададе твърдо къде да мине сделката). ETFs на Xetra чрез Degiro минават гарантирано на XETA (няма smart routing).
При Тrading212 също имам отговор на въпроса (типично сделките са OTC, има ясна индикация къде минава сделката в справките от платформата).
Нямам информация в отчета за това как е минала сделката когато ползвам Freedom Finance.
При неяснота дали сделката е на регулиран пазар приемам, че сделките на печалба трябва да ги добавя в изчисленията за попълване на данъчната декларация (код 508 в приложение 5), а сделките на загуба - не (за да не рискувам да се окаже, че съм платил по-малко данъци, защото за кокошка няма прошка, за деклариране и плащане на повече данъци няма глоба).
За продажби на акции в долари е сигурно, че сделката е извън регулиран пазар по смисъла на закона (защото регулираните пазари в САЩ не са регулиран пазар по смисъла на закона, а борси в Европа (освен UK, където сделките не се считат на регулиран пазар по смисъла на закона), които да позволяват сделки в долари не знам да има). Но ако акцията се търгува в евро има някаква вероятност да е минала през сегмент на борса, който не е регулиран пазар или извънборсово или борсово през регулиран пазар - тогава има несигурност (ако в отчета на инвестиционния посредник не пише изрично къде е станала сделката).
Сделките с части от акции със сигурност не са на борсата, а OTC. Но дали при продажба на 5,5 (пет и половина) акции 5-те акции ще са с отделна борсова сделка - трябва да се гледа в отчета. А там може да няма детайлна информация, може и да има (при IB трябва да има).
Примери:
- Сделка с акции в долари във Freedom Finance - приемам, че сделката е извън регулиран пазар, участва във формиране на данните в таблицата с код 508.
- Сделка с акции в евро във Freedom Finance (има несигурност къде е минала сделката, защото в отчета не пише) - ако сделката е на печалба участва във формиране на данните в таблицата с код 508, иначе не.
- Сделка с акции или ETFs при Degiro - четете отчета, там е даден MIC код, търсите в сайта на ESMA дали MIC кода е на сегмент, който е регулиран пазар или не.
- Сделка с акции при Interactive Brokers - отчетите са подвеждащи, подробно как се четат без да ви подведат и как се търси съответствие между идентификатора на борсата и името на борсата, после как се търси MIC кода - писах в тази статия.
Задължения за подаване годишна данъчна декларация накратко
Ако имате акции и дялове от ETFs самото им притежаване към 31 декември води до задължение за подаване на годишна данъчна декларация.
Ако имате получени дивиденти през годината - получаването им води до задължение за подаване на годишна данъчна декларация, независимо дали дължите данък или не (може да не дължите - напр. дивидентите от САЩ се облагат при източника с 10% данък, в България съгласно СИДДО дължите деклариране, но не и данък за тези доходи).
Ако имате доходи от продажби на акции или дялове от ETFs извън регулиран пазар или доходи от продажба на други финансови активи - това води до задължение за попълване на годишна данъчна декларация (деклариране в приложение 5 с код 508). Ако имате само загуби или общо сте на загуба (имате печалби и загуби) е въпрос на тълкуване на закона, не е предвидено изрично изключение в задължението за подаване на годишна данъчна декларация (по-скоро съм склонен да приема, че се дължи подаване на годишна данъчна декларация).
Глоба е предвидена за неподадена годишна данъчна декларация и за деклариране на по-малък от дължимия данък. Тоест ако имате грешка в попълването, но все пак сте подали данъчна декларация и не е укрит данък в някои случаи няма глоба (има случаи когато има глоба при подадена декларация и неукрити данъци, например недекларирани заеми).
Горното кратко описание не изчерпва всички хипотези когато имате задължение за подаване на годишна данъчна декларация.
Може да имате отделно и задължение за подаване на формуляр СПБ-8 към БНБ (например ако имате акции при инвестиционен посредник в чужбина на стойност 50 000 лв или повече, ако имате общо акции + валута в сметки на такава стойност). Примерите не са изчерпателни, подробности: Отчитане от физически лица на притежавани акции пред БНБ чрез формуляр СПБ-8 - моята кореспонденция с БНБ
Максимално опростяване на данъчното деклариране има ако инвестирате в акумулиращи ETFs и ги продавате на регулиран пазар по смисъла на закона. Така декларирате само притежанието към 31 декември, не декларирате дивиденти (защото не получавате дивиденти от акумулиращ ETF) и продажбата не води до задължение за деклариране (код 508), декларирането на продажбата е незадължитлено в приложение 13.
Друга подобна статия за начинаещи: Искам да инвестирам в акции, от къде да започна?
Здравей! Изчетох голяма част от публикациите в блога и особено тези, свързани с данъчното облагане на физически лица. На първо място - поздравления за усилията да поддържаш статиите актуални, и за търпението да кореспондираш с НАП по множеството неясноти. Мисля че би било много полезно да се направи едно обобщение как да избегнем максимално ефективно данъци за различните инструменти.
ОтговорИзтриванеОт постовете общо взето изваждам за себе си следните заключения:
ETFs - купувай и продавай акумулиращи(!) ETF-и през регулирани борси, общо взето всяка европейска борса върши работа, така че избирай тази с най-малки такси/комисони и/или най-добри спредове и ликвидност. (за купуването може и да се тълкува като незадължително, но нямам намерение да купувам от OTC платформи или пък fractional shares така или иначе)
Европейски акции - купувай и продавай през европейски борси.
Американски акции - тук е тънкият момент с regulated/open market сегментите на борсите. Около това има доста неяснота в законите и в тълкуванията на НАП. Бях чел в някоя от статиите, че Euronext Amsterdam имат само "EU regulated market" сегмент и предлагат американски акции, така че предполагам това е най-добрият вариант.
Също така в един от имейлите към ESMA ти бяха потвърдили, че XETA и XETB (където са американските акции) се водят регулирани, така че може да се поспори че и Xetra е окей за американски акции.
Дивидентите за американски и европейски акции се облагат автоматично и само се декларират, а от UK източници се облагат с 5% тук.
Трик който си спомням също е - когато продаваме на печалба, да използваме регулиран сегмент за да избегнем данъка, но ако продаваме на загуба да използваме нерегулиран сегмент, за да си я приспаднем.
Като цяло е много напрягащо, че ако си съвестен гражданин, който е решил да плаща данъци, трябва да гадаеш как НАП тълкуват законите и дали няма да ти кажат "не ти е правилна сметката, но няма да ти кажем колко е, сам си намери грешката".
Но предполагам, че не са чак толкова щателни при евентуална проверка, че да гледат на кой сегмент от коя борса е минала продажбата и дали този сегмент фигурира в ESMA и т.н. Ако беше толкова ясно и лесно, до сега щяха да са върнали/глобили двама трима, да им кажат кои сегменти и борси не ги признават, и след това да е широко разпространена информация кой е най-оптималния начин. А за сега честно казано освен този блог няма друга толкова достъпна информация как и защо. Предполагам само счетоводители и данъчни консултанти ги знаят тези неща, даже е доста вероятно ти като активен гражданин (за което отново поздравления) да си натрупал и синтезирал в блога повече знания от някои професионалисти.