За данъчната червена лента и нещата, които е желателно да знаете предварително за това как работи данъчното облагане
След като вече дължите подаване на данъчна декларация е късно - може вече да сте направили сделки така, че да дължите повече данъци (или да не е ясно точно как се декларират получените доходи и притежаваните активи). Научете как да си спестите проблеми и да не надплащате данъци.
Много рядко отговорът на този въпрос е „нищо“. И в този случай е така.
В статиите става въпрос предимно за данъчната червена лента, свързана с подобни инвестиции (акции, договори за разлика, P2P инвестиране в кредити).
Ето един подреден списък, с който може да започнете:
- Отговори на въпроси за данъците и попълване на годишната данъчна декларация при инвестиции на финансовите пазари - това е голямата ми статия за попълване на данъчната декларация, която обновявам често. Другите статии по-надолу може да не съм ги обновявал с последните неща. В горната част на статията има връзки към по-често търсените раздели и връзки към по-важни статии.
- Инвестиране на дребни суми в акции - какво може да се обърка?
- Няколко масово разпространени грешни представи за данъчното облагане - разбиване на митовете
- Ползвам Revolut, eToro, Trading212 (или друга платформа) за инвестиране в акции, трябва ли да декларирам нещо?
- Как да не надплащаме за данъци върху дивидентите, удържани в Германия
- Наименование на лицето изплатило дохода и държава в годишната данъчна декларация на физическите лица - какво се пише?
- Каква е логиката на облагането на дивидентите при инвестирането чрез ETFs
- Как да разбера колко данък дивидент ще ми удържат? (подробно разглеждам как работи удържането на данъка върху дивидентите в различни държави)
- При попълване на някакви данни в онлайн формуляри - първо си подгответе какво ще попълвате на файл локално. В системата за онлайн подаване на декларации на НАП има опция след всеки въведен ред да натискате бутона за запазване на данните, ползвайте го често.
- Ако сте правили сделки с договори за разлика и сте получили дивиденти по тях - законът не е ясен точно как се декларират и облагат тези получени дивиденти.
- Ако продажбата става чрез европейска борса (да не се бърка "борса" с "инвестиционен посредник") не се дължи деклариране и данък (върху разликата между продажната цена и цената на придобиване).
- Как да избегнем ДДС регистрация при ползване на инвестиционен посредник (извършване на сделки с финансови инструменти)
- Внимавайте с автоматичното попълване на декларациите, данните, с които НАП разполага, често имат грешки
- Невидимият слон при P2P кредитирането - правната несигурност и разходите, свързани с червената лента
- Типично данъчната декларация се подава в срок от 10 януари до 30 април (през годината, която следва данъчната година, за която се отнася декларацията). В годините когато 30 април е почивен ден последният срок за подаване на годишната данъчна декларация е следващия работен ден.
За криптовалутите:
Какво означава това, че търговията с Биткойн ще изисква регистрация в НАП и такса
- Кои български банки и доставчици на платежни услуги не дискриминират клиенти, които получават плащания от (и изпращат пари към) борси и търговци за криптовалути? Изгодно ли е да се ползват български търговци и криптоборси?
Повече статии за данъчната червена лента и особеностите на данъчното облагане, които ако знаете ще спестите проблеми и надплащане на данъци, са маркирани с етикет НАП. В блога се разглеждат се и други подробности (какво да се гледа при избор на инвестиционен посредник (ИП), сравняват се условията на някои от по-интересните ИП).
Няма една статия, където всичко да се опише. Затова направих тази страница, която периодично ще допълвам с връзки към по-интересните неща.
Коментари
Публикуване на коментар