Пропускане към основното съдържание

Тъй като блогът се напълни с други неща (ревюта на инвестиционни посредници и т.н.) систематизирах по-интересните неща за законодателите тук: За читателите от Министерството на финансите и за законодателите.

Интересуваш се от данъците при получаване на доход от инвестиции? Виж тази страница.
Забелязах, че връзката към статията (намираща се в дясната страна на блога) не е много видима и затова слагам още една връзка тук.

Запитване към НАП и отговор за това как се облага продажба на криптовалута когато тя не представлява търговска дейност по занятие

Информацията е предоставена от Veda Accounting. Изводът е: за да не ви дерат с по-голям данък продавайте един път годишно (два пъти може би също ще мине за продажба, която не е търговска дейност по занятие).



 












Отговарят в типичния си стил на преразказване на законите.

И на по-сложните въпроси реален отговор няма.

От НАП са пропуснали да напишат, че оборотът от продажби, реализирани извън страната, не може да участва във формирането на оборота за регистрация. Така че даже и да допуснем, че това е основна дейност и т.н. е невъзможно възникване на задължение по чл. 96 (ако продажбите се правят извън страната - напр. чрез борса установена в друга държава от ЕС или извън ЕС).

А регистрацията по чл. 97а е отделна тема.

В закона няма ясно дефинирана граница между извършването на търговска дейност по занятие и извършването на продажби, които не са такава дейност. По темата писах в тази статия.

Обърнете внимание, че в текста на НАП не е обяснена хипотезата когато заменяме криптовалутата за услуга (например плащаме такса за теглене от криптовалутна борса, такса за сделка на криптовалутна борса или мрежова такса на съответния блокчейн за onchain транзакция). Ще пиша подробно за това в друга статия.

Коментари

Нищо в блога не следва да се разглежда като препоръка да се инвестира в акции и борсово търгувани фондове (инвестиращи в акции) вместо да се инвестира в нещо друго.

Информацията цели да послужи за взимане на информирано решение как да се инвестира така, че проблемите и разходите да са минимални (след като вече сте взели решение да инвестирате на пазара на акции).

Има и други инвестиции извън пазарите на акции и извън финансовите инструменти.

Тоест, нищо от написаното не е препоръка да се инвестира във финансови инструменти - акции, опции, фючърси, договори за разлика и т.н.

Тъй като често пиша за акции и други финансови инструменти някой може да остане с грешното впечатление, че препоръчвам да се инвестира в тях.

Има вероятност четенето на данни, включително и безполезни, да ви направи по-склонни да инвестирате и по-уверени. Това е известен бъг в мозъците на хората, пише го в книгите по поведенчески финанси.

nap-autopilot - автоматизиране на въвеждането на данни в годишната данъчна декларация

Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.

Популярни публикации от този блог

С кой инвестиционен посредник е най-изгодно да се инвестира в акции, ETFs, метали (дългосрочно)?

Понеже редовно ме питат реших да напиша накратко по темата. (Обаче с времето се получи дълга статия, която от време на време допълвам.)

Trader Workstation (Interactive Brokers) - директно, през Карол, през Евро Финанс, през Булборкърс, през CapTrader - каква е разликата? Правя сравнение и с платформата EFOCS на Евро Финанс

Накратко: директно таксите на сделка са по-ниски, но има месечна такса от $10 .

Отговори на въпроси за данъците и попълване на годишната данъчна декларация при инвестиции на финансовите пазари

Статията я редактирам често, върнете се за да видите промените. Последни промени: 30 септември 2024 *.