Пропускане към основното съдържание

Публикации

Показват се публикации от февруари, 2020

Тъй като блогът се напълни с други неща (ревюта на инвестиционни посредници и т.н.) систематизирах по-интересните неща за законодателите тук: За читателите от Министерството на финансите и за законодателите.

Интересуваш се от данъците при получаване на доход от инвестиции? Виж тази страница.
Забелязах, че връзката към статията (намираща се в дясната страна на блога) не е много видима и затова слагам още една връзка тук.

Проблем с деклариране на частични акции (части от акции) - пратих доклад за бъг на НАП

Новите финансови технологии идват с взлом. Държавната бюрокрация е изненадана от новата възможност за покупка на частични акции чрез Revolut.

Ползвам Revolut, eToro, Trading212 (или друга платформа) за инвестиране в акции, трябва ли да декларирам нещо?

Някой може ли да ми обясни дали трябва някъде да декларирам нещо - купувам си акции в Револют, от време на време ги продавам и вкарвам парите веднага в някоя друга компания, а понякога влизат и дивиденти. Трябва ли да се обяснявам на НАП?

Trader Workstation (Interactive Brokers) - директно, през Карол, през Евро Финанс, през Булборкърс, през CapTrader - каква е разликата? Правя сравнение и с платформата EFOCS на Евро Финанс

Накратко: директно таксите на сделка са по-ниски, но има месечна такса от $10 .

Деклариране на притежаваните акции/дялове в чужбина от физически лица (има промени в данъчната декларация за 2022 година!)

В Интернет се срещат грешни съвети да се декларират само акциите, които са притежавани към 31 декември. В закона няма предвидено изключение, което позволява да не се декларират акциите, притежавани към 1 януари, 2 януари, 3 януари .... 29 декември, 30 декември. 

Четири капана, в които може да попаднат инвестиращите в злато

1. Може да се наложи да плащат данък 10 или 15% върху продажната цена, а не върху реалната печалба (защото нямат документ с името си - например имат само касов бон без име или нямат никакъв документ). Как може да се реши този проблем - със съставянето на протокол, който съдържа липсващите данни (ако има само касов бон без име и ЕГН на клиент) . Не е изпробвано в съда дали работи.

Независима икономическа дейност ли е купуването и продаването на акции и други финансови инструменти?

Ключово за задължението да се прави ДДС регистрация по чл. 97а е дали лицето извършва независима икономическа дейност и дали доставя или получава услуги, които са облагаеми доставки.

Нищо в блога не следва да се разглежда като препоръка да се инвестира в акции и борсово търгувани фондове (инвестиращи в акции) вместо да се инвестира в нещо друго.

Информацията цели да послужи за взимане на информирано решение как да се инвестира така, че проблемите и разходите да са минимални (след като вече сте взели решение да инвестирате на пазара на акции).

Има и други инвестиции извън пазарите на акции и извън финансовите инструменти.

Тоест, нищо от написаното не е препоръка да се инвестира във финансови инструменти - акции, опции, фючърси, договори за разлика и т.н.

Тъй като често пиша за акции и други финансови инструменти някой може да остане с грешното впечатление, че препоръчвам да се инвестира в тях.

Има вероятност четенето на данни, включително и безполезни, да ви направи по-склонни да инвестирате и по-уверени. Това е известен бъг в мозъците на хората, пише го в книгите по поведенчески финанси.

nap-autopilot - автоматизиране на въвеждането на данни в годишната данъчна декларация

Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.