Exante.eu - инвестиционен посредник в Кипър или Хонгконг, достъп до капиталовите пазари на 29 държави, опции, фючърси и други
Преброих 29 държави от списъка с борсите. В някои държави са достъпни повече от една борса.
Информацията в статията може да не е актуална. Редактирах статията към юли 2025, но не съм проверявал всичко дали е актуално.
Минималният депозит е 10 000 евро за лични сметки и 50 000 евро за фирмени сметки.
Страницата с връзка към тарифата и други документи.
В Германия е достъпна само Xetra, комисионната е само 0,05% (минимум 1 евро).
За САЩ са достъпни всички борси, за които мога да се сетя (и още, имената на които не знам наизуст) при комисионна $0,02 на акция, няма индикации да има минимален праг (поне на тази страница): с минимален праг от $1 USD.
Юрисдикция
Има възможност да изберете Кипър или Хонгконг при регистрацията:
Не съм пробвал на практика да се възползвам от избора на юрисдикция.
Не ми е известно какви са предимствата и недостатъците на избирането на Хонконг пред Кипър.
HK$100'000 са около 11'000 EUR. Тоест - почти колкото минималния депозит при кипърската фирма.
Недостатък на комисионните: нямат таван; предимство: нямат минимални прагове
Няма индикации да имат високи минимални прагове на комисионните, прилагани за малките сделки, но не пише и да имат таван на комисионните (при други ИП има таван, отнасящ се до някои борси).
За акции с ниска цена на акция (напр. $1) 2 цента са цели 2%, което е много. За такива акции са по-подходящи инвестиционните посредници "без комисионни".
За акция на цена $10 2 цента са 0,20%, което също е много.
За акция на цена $50 2 цента са 0,04%, което е приемливо.
Комисионната за Xetra от 0,05% (минимум 1 евро) е приемлива, сравнима е с тази на Interactive Brokers с тарифен план tiered, която е също 0,05% (но при Interactive Brokers има таван).
При EFOCS на Евро Финанс също няма таван на комисионните.
Внасяне и теглене, поддържани валути
Захранването на сметката става с банков превод. Обаче може и с Revolut и TransferWise. Друг е въпроса дали от TransferWise (които се ребрандираха на Wise) ще разрешат превода към този инвестиционен посредник (ИП). Прочетете статията по темата и вижте на официалния сайт дали имат промяна в позицията, може и да ги питате, пишете в коментарите какво ви отговориха.
We also accept transfers via Revolut and Transferwise, upon providing proof of holding an account with either of these companies.
Таксата за теглене е 30 евро или еквивалента му в друга валута.
Още на първата страница от сайта им е написано, че предлагат мултивалутна сметка (multi-currency account). Точно как работи не ми е напълно ясно, пишете в коментарите вашия опит.
Разгледах демото, има три начина да се правят сделки с валута (но се оказа, че единия от начините не води до обмяна на валута с реална доставка) - с функцията Exchange и с два различни тикера (със суфикс .EXANTE и .E.FX):
Изглежда спредът на тикера със суфикс .EXANTE е с по-голям спред, но няма такса/комисионна.
Тикерът със суфикс .E.FX има по-тесен спред и малка такса от около 5 евро на 100 000 евро (0,005% според тарифата, изглежда има някакъв 1 цент заради грешка при закръгляването):
Изглежда най-неизгодно е да се ползва функцията Exchange, защото има комисионна от 0,20%.
Това допълнително трябва да се провери дали е същото на реален акаунт.
Изглежда, че сделката с единия от тикерите за валути остава да "виси" в Summary:
А другата сделка със суфикс .EXANTE не остава да "виси" в Summary. Доларите от двете сделки Exchange и сделката със суфикс .EXANTE са отразени в салдото на US Dollar.
От което следва, че по-изгодната сделка с инструмента със суфикс .E.FX не е с реална доставка на валутата (доларите не ги виждам в салдото за USD в раздела Summary).
Дали се начислява някаква такса за поддържане на позиция в случай когато сделката остава да "виси"? Това не ми е особено интересно, защото изглежда това е само за спекулация с валутния курс (сделката не е с реална доставка на валута).
1.17775×0.002=0.0023555, което е 23,555 пипса. Спредът за EUR/USD.EXANTE е например 21,9-22,2 пипса. Тоест спредът на инструмента със суфикс .EXANTE е приблизително колкото комисионната за обмяната на валута чрез функцията Exchange.
Обаче в допълнение към комисионата от 0,20% валутният курс е по-лош при ползване на функцията Exchange както се вижда от тази снимка на екрана:
От което следва, че е по-изгодно да се ползва лимитирана поръчка с инструмента EUR/USD.EXANTE за да се обменя евро към долари (с реална доставка). При спред 22 пипса това прави реален разход около 11 пипса (половината от спреда ако приемем, че пазарната цена е по средата).
Това трябва допълнително да се уточни дали е вярно (горните наблюдения са на демо акаунт). Не намерих в тарифата къде пише за 0,2% комисионна за обмяна на валута с функцията Exchange.
Позволяват да внесете колкото желаете пари в която желаете валута (измежду поддържаните валути). Но ще може да правите сделки чак когато в сметката ви постъпят 10'000 евро или еквивалентна сума.
За внасяне поддържат следните валути: EUR, USD, GBP, CHF, CZK, RUB, PLN.
При внасяне няма да се извърши автоматична обмяна. Тоест - няма една базова валута като при някои други платформи (напр. Trading212).
Имат и някаква опция за автоматично превалутиране, която може да се включва и изключва, но не ми е ясно за кои случаи се отнася (дали е само за внасянето или работи и при теглене и за покупка на активи, деноминирани във валута, по която към момента на поръчката няма наличност в мултивалутната сметка - подобно на автоматичното превлутиране на Trading212, за което въведоха таксичка).
If you add money to your account in any of the currencies, your funds will remain in the currency of choice unless you intentionally convert them or enable the 'automatic currency conversion' function.
От горното може да се направи извод, че функцията работи при внасяне (валутата автоматично се обменя в друга). Но дали работи и при изпълняване на поръчки не знам.
Може би има начин да внесете и друга валута:
Important note: If you want to fund your account in a different currency, please contact us at support@exante.eu.
Обаче е възможно в платформата да купите и държите: CZK, HUF, NZD, SGD, THB, TRY, SEK, MXN, NOK, ZAR.
Могат да се теглят следните валути: EUR, USD, GBP, CHF, CZK, RUB, PLN.
Multi-currency balances will automatically convert to a single withdrawal currency if you made the initial deposit in cash (not asset transfer).
Има ли надплащане на данъка върху дивидента?
По този въпрос няма ясен отговор. Ето какво пишат за дивидентите:
На снимката се вижда, че е удържан данък 15% в долари. Ако това се отнася за акции от САЩ - значи не дерат с 30% данък и има шанс да платите по-малко. Дали обаче ще ви одерат с 15% или само с 10% (както е по СИДДО) - нямам отговор.
За сравнение - клиент на Admiral Markets каза, че са го одрали с 15% вместо с 10% както е по СИДДО (пак добре, че не е било с 30% както е в общия случай когато няма приложено СИДДО). При Trading212 и Interactive Brokers прилагат СИДДО коректно за дивидентите от САЩ - данъкът е 10%. При eToro не прилагат СИДДО за дивидентите от САЩ, надплаща се данък дивидент.
Разбира се само от тази картинка не можем да правим общи изводи, трябва някой да се престраши да пробва платформата и да каже. Но предвид изискването за вкарвне на 10'000 евро да се прави акаунт само за проба не си струва.
Не можем да се доверим напълно на това, което казват при запитване, имам опит с други ИП, дадоха ми грешна информация.
На сайта няма индикации, че предлагат връщане на надплатени данъци върху дивидентите. За сравнение: Interactive Brokers предлага срещу заплащане на таксичка връщане на надплатени данъци върху дивидента в Германия, Франция и Швейцария (като за САЩ и Канада няма надплащане на данък дивидент, удържа се според СИДДО).
Но все пак може да инвестирате на германския пазар на акции без да надплащате данък дивидент като инвестирате чрез акумулиращ ETF. Но това няма да се хареса на желаещите да инвестират в точно определена акция.
Месечни такси, годишни такси, такса неактивност, custody fee, други
Няма индикации на сайта за съществуване на повечето от тези такси, намерих само информация за такса неактивност. Но тя лесно се избягва просто като правите сделки или като държите отворена позиция или като държите поне 5'000 евро в сметката. Тоест - достатъчно е само едно от условията да е изпълнено за да не плащате таксата за неактивност в размер на 50 евро месечно.
Имат custody fee само за облигациите.
Пълен списък със страниците, където са изброени различни видове такси, би трябвало да има на тази страница.
Това ги прави конкурентни спрямо всички ИП, които налагат месечни такси, custody fee и лесни за задействане такси неактивност.
Имат такса 25 евро на ден в случай, че не предоставите изисканите документи в срок от 14 дена (източник):
Compliance fee
25 EUR/day
The compliance fee in the amount of EUR 25 per day can be applied to your account if requested "Know Your Customer" (KYC) or other documents/information are not provided within 14 days from the day of the request.
Не е ясно дали може да се избегне тази такса чрез прехвърляне на активите и затваряне на сметката преди да са минали 14 дена (защото хипотетично може да поискат несъществуващи документи и да започнат да налагат тази такса).
Такса за трансфер на финансови активи навън: 150 EUR за ISIN.
При избор на corporate action има такса 150 EUR:
Participation in voluntary corporate actions
150 EUR
A voluntary corporate action allows shareholders to choose whether to participate, often requiring additional elections and distribution of proceeds. Examples include stock rights, tender offers, and dividend reinvestments.
The charge applies when you select a non-default option, and this fee will be communicated alongside the corporate action details.
We encourage you to review any upcoming corporate actions and consider your options carefully.
Кое остана неизяснено?
- Валутните курсове и точно как работи автоматичното превалутиране (дали работи и при изпълнение на поръчки и при теглене, освен при внасяне по сметката).
- Удържаните данъци върху дивидентите - дали удържат 15% като адмиралите, 30% като eToro или 10% като водещите ИП (Interactive Brokers, Trading212, Revolut)
- Други разходи, с които обикновеният инвеститор в акции и ETFs може да се натъкне?
- Дали Wise (бивши TransferWise) все още се инатят с преводите към инвестиционни посредници, предлагащи спекула с CFD-та? Откъм Exante няма проблем да се ползва Wise или Revolut, ако докажете, че сте титуляр.
- Все пак имат ли услуга по връщане на надплатени данъци, която не е представена на сайта им.
- Поне по отношение на дивидентите в отчетите им се виждат платените дивиденти на отделни редове. А дали по отношение на продажбите и покупките се отделят на друг ред комисионните и таксите във връзка с тези сделки? Обясних защо това е интересно в статията Отговори на въпроси за данъците и попълване на годишната данъчна декларация при инвестиции на финансовите пазари , потърсете фразата „Потребител на Revolut ми се оплака“ или „ЗДДФЛ не допуска други фактори да влияят на данъчната основа“.
- Какво значение има дали изберем Кипър или Хонгконг при регистрацията? Освен очевидното – във втория случай сключваме договор с фирма от Хонконг, а в първия - с фирма от Кипър.
Липсва информация за историята на сайта:
Има и твърде малко ревюта в TrustPilot, което е индикация за нова (или непопулярна) фирма.
Моите записи показват, че съм го разглеждал през 2019 година. Тоест тогава е съществувал, не е нов.
Имат и фирма в Малта с отделен сайт https://xnt.mt/.
Фирмата им в Хонконг също има отделен сайт: https://xhk.asia/.
Имам данни, че имат фирма в UK, но сайт не намирам. Но намерих един introducing broker (корекция: вече го няма), който отдолу във футъра на сайта има информация за фирмата им от UK:
Excelente Trading is a registered introducing broker (IB) of EXANTE. (XNT LTD).
Malta: XNT LTD. is incorporated as a Limited Liability Company under Malta Law, with the registration number C 52182. XNT LTD. is authorized to provide the Investment Services by the MFSA and governed by MiFID. Licenсe No.: IS/52182. Restricted Regions: XNT LTD. does not provide services for citizens of certain regions, such as The United States of America.
United Kingdom: XNT LTD. is entitled to provide services in the UK by using its passporting rights (Financial Conduct Authority FRN 620980).
Cyprus: XNT LTD is incorporated as a Limited Liability Company under Cyprus law, with the registration number HE 293592. XNT LTD is authorized to provide the Investment Services by CySEC. Licenсe No.: 165/12.
- С кой инвестиционен посредник е най-изгодно да се инвестира в акции, ETFs, метали (дългосрочно)?
- Класическите грешки, които инвестиращите правят
Коментари
Публикуване на коментар