Дивидентите се облагат с 5% в България, ако не е удържан данък в чужбина (типично има СИДДО и дължимият данък в чужбина, ако има такъв, е с по-голяма ставка от 5% и затова в България не се дължи).
Ако инструментът е продаден на "регулиран пазар" върху капиталова печалба (която не се нарича точно така в ЗДДФЛ) няма данък. Иначе се облага с 10% (ако не е търговска дейност по занятие).
В някои случаи има и здравна осигуровка 8% (подробно разгледах това в тази статия, ако през цялата година физическото лице е било на трудов договор капиталовата печалба не се облага със здравна осигуровка).
Ако е търговска дейност по занятие - данъкът е 15% и има разход за абонамент за счетоводител (започващ преди да започне дейността) и осигуровки.
Загубите от финансови активи и търговия с валути намаляват данъчната основа само по отношение на данъка за същите (това е очевидно като се погледне таблица 2 от приложение 5):
В последните редакции на формуляра за електронно попълване може да не се попълват колони 3 и 4, а само да се напише крайния резултат (както е на третия ред в горния пример).
Корекция от 2024 година: има нов начин на попълване, данните се "сплескват" на един ред с четири колони. Подробно - в голямата статия.
Облагаемият доход е нула, ако се получи отрицателно число. Тоест - не може загубите от финансови активи или валути да ви намалят данъчната основа от лихви, наеми, заплати и "други".
Загубите от продажби на акции и ETFs, извършени на "регулиран пазар", не намалява данъчната основа (те не се вписват там по същата причина, поради която и продажбите не се вписват там, ако са на "регулиран пазар"). В някои случаи чрез TWS (платформа на IB) може да изберете продажбата да мине през лондонската борса например. Така загубата от продажбата ще участва във формирането на данъчната основа в таблица 2 (ако продажбата не е търговска дейност по занятие; ако е по занятие - лондонската борса е включена в "еквивалентни регулирани пазари" и сте прецакани).
Риск за ДДС регистрация - дълга тема. Накратко: да се ползва ИП в чужбина или да не се надвишават 50 000 лева 100 000 лева продажби за 12 месеца.
Декларира се притежанието на акциите и дяловете от ETFs (не се декларира притежанието на ETN, не се декларира притежанието на ETC и ETP в случаите когато не са колективни инвестиционни схеми, в някои случаи може да са такива и се декларират), декларират се и необлагаемите в България дивиденти от чужбина (не само облагаемите). Ако дивидентите са обложени с удържан данък в чужбина в България не се дължи данък дивидент (при удържан данък дивидент в чужбина поне 5%), но се представят "доказателства" за удържаните данъци в чужбина заедно с годишната данъчна декларация (справка от инвестиционния посредник, където се виждат удържаните данъци върху дивидентите).
Кои сделки се счита, че са направени на "регулиран пазар" е дълга тема.
Повече подробности:
Няколко масово разпространени грешни представи за данъчното облагане
Каква е логиката на облагането на дивидентите при инвестирането чрез ETFs
Благодаря за информативният блог!
ОтговорИзтриванеКак се третират ETN/ETP в/у криптовалути? В момента има над 20 подобни продукти, които се търгуват на европейските борси
Значи ли, че печалбата от ETN/ETP в/у, примерно, биткойн не се облага?
Ако е така ще излезе, че поне в краткосрочна перспектива е по-изгодно от данъчна гледна точка да се търгува с ETN/ETP в/у биткойн отколкото с биткойн
Няма специфично третиране. Третират се както всеки друг ETN/ETP.
ИзтриванеПоради годишните разходи само краткосрочно има смисъл да се държат.