Често срещани въпроси, свързани с данъчните формалности при инвестиция в акции и борсово търгувани фондове (ETF) от гледна точка на българските данъкоплатци
Най-добре да си вземете ПИК код от НАП (ходи се на гише, може да има опашчици). Другия вариант е електронен подпис. Да се попълва на хартия има смисъл само в краен случай, когато поради софтуерни проблеми не може да се попълни декларацията електронно.
С този ПИК код (издава се безплатно) или с електронния подпис може да се подават годишни декларации през портала на НАП и там имате на разположение колкото си искате редове.
Типично данъчната декларация се подава в срок от 10 януари до 30 април (през следващата година). В годините когато 30 април е почивен ден последният срок за подаване на годишната данъчна декларация е следващия работен ден.
Някои данъкоплатци не знаят, че имат задължение да декларират притежаваните акции и това води до задължение за подаване на данъчна декларация. Тоест може да не сте продали нищо, да не дължите никакви данъци, но въпреки това сте длъжни да подадете годишна данъчна декларация само защото сте притежавали акции през данъчната година. НАП промениха инструкциите за деклариране на притежаваните акции и вече се декларират само акциите, които са притежавани към 31 декември на данъчната година, но имам забележки за това решение на НАП, повече писах в статията за деклариране на притежаваните акции. В статията обясних защо според мен е добре да подадете данъчна декларация, ако сте притежавали акции преди 31 декември на данъчната година и нямате друго основание да я подадете (накратко: защото според мен възниква такова задължение, въпреки че от НАП си измислиха, че само акциите, притежавани към 31 декември на данъчната година, трябва да се декларират). Ако подадете годишна данъчна декларация не могат да ви глобят за неподадена годишна данъчна декларация.
Ползвам Revolut за инвестиране в акции, трябва ли да декларирам нещо?
Опасност от ДДС регистрация на основание достигнат оборот за регистрация (чл. 96) няма когато продажбите стават извън територията на България (т.е. ползва се инвестиционен посредник (ИП) в чужбина).
Опасност от ДДС регистрация на основание услуги, които са облагаема доставка (чл. 97а) има ако се ползва ИП, установен в чужбина и този ИП има такси/комисионни, които са облагаема доставка и лицето, което е клиент на ИП, извършва независима икономическа дейност. Тоест и двата критерия трябва да са изпълнени - ако се ползва ИП, който няма такси и комисионни (които са облагаема доставка) няма задължение за ДДС регистрация по чл. 97а дори и когато може да се твърди, че извършвате независима икономическа дейност. Пример за такси и комисионни, които има опасност да се разглеждат като облагаема доставка: месечна такса, такса за достъп до данни в реално време.
Няма ясни разграничителни критерии дали дейността по покупка и продажба на акции е търговска дейност по занятие: Кога се плаща данък 15% вместо 10% за доходи от продажба на акции.
Продажбата на борсово търгуваните фондове се декларира аналогично на продажбата на акции.
За декларирането на притежаването им обаче е спорно. Не би трябвало да се декларират, но данъчните имат противоречиви указания за това: Декларира ли се притежаването на дялове от ETF (борсово търгувани фондове)?
Ако акциите и борсово търгуваните фондове (ETF) се продават през европейска борса ("регулиран пазар" по смисъла на ЗКПО) - продажбата им не се декларира и не се облагат с данък (освен в случай, че искате да ги декларирате в приложението за необлагаеми доходи, което не е задължително да се попълва).
Инвестиране на пазара на акции без данъци дължими в България - ето как може да стане това
За инвестиране на малки суми редовно е по-добре да се ползва ИП без такси за сделките и без месечни такси, защото иначе разходите ще са значителна част от годишната очаквана печалба. Плащането в този случай може да стане с дебитна карта (не е препоръчително по няколко причини) или със SEPA превод в евро. Доларовите преводи са скъпи и следва да се избягват. Когато се купуват активи в долари превалутирането може да стане вътрешно чрез инвестиционния посредник, като така се избягва плащане на таксите за доларови преводи и прилагането на неизгодни валутни курсове от българските банки.
Защо може да не е добра идея да се инвестира в отделни европейски акции?
Хайде да платя „само“ един или два процента годишна такса, какво може да се обърка?
Коментари
Публикуване на коментар