Пропускане към основното съдържание

Тъй като блогът се напълни с други неща (ревюта на инвестиционни посредници и т.н.) систематизирах по-интересните неща за законодателите тук: За читателите от Министерството на финансите и за законодателите.

Интересуваш се от данъците при получаване на доход от инвестиции? Виж тази страница.
Забелязах, че връзката към статията (намираща се в дясната страна на блога) не е много видима и затова слагам още една връзка тук.

Хайде да платя „само“ един или два процента годишна такса, какво може да се обърка?

Първата картинка е от тази статия: The True Cost of Ongoing Financial Advisor Fees and Investment Fees on Personal Finances (не съм я чел, просто ми излезе в Гугъл като търсих подходяща илюстрация.

Вижда се как малките промени в годишния разход оказват голяма промяна в сумата накрая.

Поради това не препоръчвам да се инвестира в договорни фондове - таксите им са големи и не се справят с постигане на по-висока доходност в сравнение с индексните борсово търгувани фондове, които имат годишна такса от порядъка на 0,07% (не 7%, а една стотна от 7%). Разликата между 0,07% и 2,00% (два процента) е огромна.

Защо професионалните мениджъри на фондове не се справят добре? Потърсете за „illusion of skill“. 

Илюзията за умения (illusion of skill) - професионалните мениджъри на фондове се затрудняват да бият по доходност индексните фондове, освен по случайност

Това не е препоръка да си набутате парите в акции, просто сравнявам различни методи да го направите (ако вече сте решили). Преди да решите да си набутате парите в акции вижте книгите на Талеб и стратегията „щанга“. Може да си промените решението.

На теория може и с акции да направите „щанга“ (високорисковата част), но не и с диверсификация като по учебник, а с обратното - инвестиране в рискови акции, които имат голям upside risk (потенциал за голямо нарастване). Но има и други методи за високорискова част на „щанга“, извън финансовите пазари.

Един от начините да се инвестира без много такси е като се купи индексен ETF с ниски такси чрез инвестиционен посредник с ниски комисионни (или без комисионни) и без годишни разходи (без custody fee, без месечни такси).

Искам да инвестирам в акции, от къде да започна?


Коментари

Нищо в блога не следва да се разглежда като препоръка да се инвестира в акции и борсово търгувани фондове (инвестиращи в акции) вместо да се инвестира в нещо друго.

Информацията цели да послужи за взимане на информирано решение как да се инвестира така, че проблемите и разходите да са минимални (след като вече сте взели решение да инвестирате на пазара на акции).

Има и други инвестиции извън пазарите на акции и извън финансовите инструменти.

Тоест, нищо от написаното не е препоръка да се инвестира във финансови инструменти - акции, опции, фючърси, договори за разлика и т.н.

Тъй като често пиша за акции и други финансови инструменти някой може да остане с грешното впечатление, че препоръчвам да се инвестира в тях.

Има вероятност четенето на данни, включително и безполезни, да ви направи по-склонни да инвестирате и по-уверени. Това е известен бъг в мозъците на хората, пише го в книгите по поведенчески финанси.

nap-autopilot - автоматизиране на въвеждането на данни в годишната данъчна декларация

Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.

Дайте идеи как да убедим евродепутатите да гласуват за прекратяване на нарушаването на правата на богаташите, които са останали по една или друга причина без документ за самоличност. Сегашната правна рамка на ЕС страхува предприемачите (кара предприемачите да се страхуват) да развиват бизнес за помощ на бедстващи богаташи. Нелепо е богаташите да ги слагаме в приюти за бездомници, има логика законите да се коригират за да бъдат обслужени техните интереси.

Достъпът до финансови услуги и редица граждански права на богатите и законопослушни хора са опасно зависими от притежанието на валиден документ за самоличност

Популярни публикации от този блог

С кой инвестиционен посредник е най-изгодно да се инвестира в акции, ETFs, метали (дългосрочно)?

Понеже редовно ме питат реших да напиша накратко по темата. (Обаче с времето се получи дълга статия, която от време на време допълвам.)