Първата картинка е от тази статия: The True Cost of Ongoing Financial Advisor Fees and Investment Fees on Personal Finances (не съм я чел, просто ми излезе в Гугъл като търсих подходяща илюстрация.
Вижда се как малките промени в годишния разход оказват голяма промяна в сумата накрая.
Поради това не препоръчвам да се инвестира в договорни фондове - таксите им са големи и не се справят с постигане на по-висока доходност в сравнение с индексните борсово търгувани фондове, които имат годишна такса от порядъка на 0,07% (не 7%, а една стотна от 7%). Разликата между 0,07% и 2,00% (два процента) е огромна.
Защо професионалните мениджъри на фондове не се справят добре? Потърсете за „illusion of skill“.
Това не е препоръка да си набутате парите в акции, просто сравнявам различни методи да го направите (ако вече сте решили). Преди да решите да си набутате парите в акции вижте книгите на Талеб и стратегията „щанга“. Може да си промените решението.
На теория може и с акции да направите „щанга“ (високорисковата част), но не и с диверсификация като по учебник, а с обратното - инвестиране в рискови акции, които имат голям upside risk (потенциал за голямо нарастване). Но има и други методи за високорискова част на „щанга“, извън финансовите пазари.
Един от начините да се инвестира без много такси е като се купи индексен ETF с ниски такси чрез инвестиционен посредник с ниски комисионни (или без комисионни) и без годишни разходи (без custody fee, без месечни такси).
Искам да инвестирам в акции, от къде да започна?
Коментари
Публикуване на коментар