Пропускане към основното съдържание

Тъй като блогът се напълни с други неща (ревюта на инвестиционни посредници и т.н.) систематизирах по-интересните неща за законодателите тук: За читателите от Министерството на финансите и за законодателите.

Интересуваш се от данъците при получаване на доход от инвестиции? Виж тази страница.
Забелязах, че връзката към статията (намираща се в дясната страна на блога) не е много видима и затова слагам още една връзка тук.

В какво да инвестирам?

Тази статия е в по-кратък формат, подходяща за начинаещи. По-подробно нещата съм разгледал в други статии.

Трудно е да се каже в какво да се инвестира точно сега (от гледна точка на доходността в краткосрочен план), но е по-лесно да се каже в какво да не се инвестира.

Най-честата грешка е инвестирането в договорен фонд или да се плаща за доверително управление. Договорните фондове и доверителното управление имат големи такси.

В дългосрочен план (в сравнение с договорните фондове и доверителното управление) излиза изгодно да се инвестира редовно в индексен фонд с ниска годишна такса като например SPYL (IE000XZSV718).

Има вероятност в следващите месеци да започне срив на акциите, но може и да няма. В случай, че няма ще сме реализирали пропуснати ползи от това, че не сме инвестирали.

Един по-"спокоен" начин е да се инвестира във фонд, който плавно си повишава цена на дяловете като CSH2 (LU1190417599). Повишението изглежда плавно и стабилно когато е в евро. Той следва приблизително €STR (Euro short-term rate). Докато лихвите в евро са положителни ще има положителна доходност.

В дългосрочен план очаквам SPYL да има по-голяма доходност, но той също така има по-голяма волатилност (цената на дяловете се колебае силно нагоре-надолу).

За да не се плащат твърде много разходи за покупките може да се ползва инвестиционен посредник (ИП) "без комисионни" ако се правят малки месечни покупки. 

Иначе е по-добре да се ползва ИП, който взима комисионни, но позволява да се продава после на регулиран пазар (за да се спести данъка - ако тогава продължава да важи данъчното изключение на регулиран пазар).

Пример за инвестиционен посредник, който е "без комисионни" - Trading212. При регистрация в Trading212 внимавайте какъв тип сметка отваряте, трябва да е "Invest". Грешка е да изберете "CFD". 

Според мен клиентите, които ползват сметки "CFD" в Trading212, субсидират останалите. Изгодните сметки "Invest" ги предлагат, защото някои начинаещи си отварят сметка CFD, където е голямата печалба за Trading212. Друг източник на печалба вероятно е разликата в лихвите (лихвата, която Trading212 получават и лихвата, която клиентите получават).

Пример за инвестиционен посредник с комисионни (но има възможност да се избере продажбата да стане на регулиран пазар) - Interactive Brokers.

Не се доверявайте на хора, които обещават да ви управляват парите така, че да постигнат по-добра доходност от обикновеното инвестиране всеки месец в индексен фонд (с нисък годишен разход) чрез инвестиционен посредник "без комисионна". 

Разходите във връзка с инвестирането (особено годишните разходи) имат голямо значение за доходността в дългосрочен план: Компромисен вариант е да правите месечните малки покупки с tradign212 и като се натрупат всяка година да продавате и премествате средствата в Interactive Brokers, където да купувате. 

Колко трябва да внеса?

Колкото си изберете може да внасяте при инвестиционен посредник, който няма комисионни и ако ползвате банка, която няма такса за SEPA превода. Ако ползвате банка, която ще ви вземе такса няма смисъл сумата да е съвсем малка.

Съветвам да избягвате захранването на Trading212 с карта, ползвайте SEPA превод (дълга тема защо).

Най-изгодно според мен е имате сметка в TBI Bank (ако доходът ви е в лева), където да купувате евро на фиксинга на БНБ. После прехвърляте еврото при инвестиционния посредник без такса със SEPA превод. Може да захраните сметката си в TBI Bank с картова транзакция и така да спестите от таксата за банков превод (ако банката, където първоначално са левовете, няма такса за картова транзакция за захранване на сметка).

Ревю на TBI Bank (дебитна карта neon и мобилно приложение) - бъгове, предимства и недостатъци

При Tradign212 няма комисионни и няма такса за обмяна  на валута ако превеждате евро и купувате активи в евро.

Ако изберете друга банка ще плащате такса за банковия превод (повечето банки имат такава, TBI Bank няма) и ще обменяте на по-малко изгоден валутен курс лев-евро.

Ако обменяте валутата при Trading212  ще платите 0,15%.

Тоест има опция да пратите левове при Trading212.

Revolut, който напоследък е популярен и много начинаещи решават да го ползват за инвестиция в акции и ETFs, не го препоръчвам за инвестиции в акции и ETFs, защото има множество проблеми (дълго е за обяснение - неяснота дали продажбата е на регулиран пазар, което ни спира да отчитаме загубите за да си намалим данъчната основа и други проблеми).

Revolut е добър за други неща, примерно функции за сигурност на дебитите карти (изключване на магнитната лента и онлайн транзакциите без да се изключват другите методи на плащане), еднократни карти за онлайн плащания.

Това може да ви изглежда като реклама на Trading212, но не е (нито са ми платили за реклама, нито давам реферални линкове). Аз лично вече не ползвам Tradign212, защото не правя малки месечни покупки, но за тези, които правят такива в евро, мисля че е най-добрия избор (не се сещам за друг ИП без комисионни, който е достъпен за български жители, няма комисионни и в отчета пише ясно всяка продажба и покупка къде е станала - борсово или OTC).

Друго предимство на Trading212 е, че дават лихви върху валутата по сметката дори и ако е малка сумата (при Interactive Brokers дават лихви само ако имате над 10 000 долара или евро и само над горницата от 10 000 валутни единици).

Да инвестирам ли в Биткойн?

Не мога да ви посъветвам дали да инвестирате в Биткойн вместо в индексен фонд като SPYL.

Имайте предвид, че Биткойн е много волатилен (цената му се колебае нагоре-надолу в много широки граници), по-волатилен е от индексните ETFs. Много често начинаещите виждат, че цената спада бързо и панически продават, след което (докато начинаещият инвеститор е излязъл от инвестицията) цената се връща и даже надвишава нивото на покупка.  По мое мнение има смисъл да инвестирате в Биткойн само с цел дългосрочна инвестиция и само ако психологически сте подготвени за това (да държите в дългосрочен план без да ви тревожи движението на цената нагоре-надолу в широки граници).

Но ако решите да се занимавате с Биткойн препоръчвам купуване и държане дългосрочно. Грешка е да се опитваме да прогнозираме краткосрочните движения, това е хазарт. Аналогично е и с краткосрочните движения на CFD върху акции и подобни.

С други криптовалути (освен Биткойн) не съветвам да се занимавате. Въпреки големия потенциал за печалби. Вероятно няма да улучите правилната криптовалута в правилния момент.

Ако решите да инвестирате в Биткойн ключов въпрос е как да стане това изгодно. Типично най-изгодно е директно да купите от борса с ниски такси, тогава възниква въпроса как да прехвърлите еврото до борсата (накратко: може да ползвате iCard (.com; да не се бърка с .bg) ако вашата банка прави проблеми за такива преводи, но не ползвайте iCard за обмяна на валута заради лошия валутен курс лев-евро и евро-лев; при регистрация в iCard изберете сметка в евро; подробно за начините еврото да се прехвърли от вашата банка към борсата за криптовалута).

Друг начин да инвестирате в Биткойн да платите около 1,5% (надценка) на Bonex (на български се пише Бонеккс с две "к" неясно защо) и да ползвате Open banking за плащането (имат и други методи на плащане). Open banking значи, че плащането става директно от банката чрез API (трябва да имате някакво мобилно или електронно банкиране и с него потвърждавате транзакциите). Има и други български посредници, но са по-скъпи (не се сещам за друг, който взима по-малко от Bonex). С Bonex може да платите както с евро, така и с левове (тоест може да си спестите обмяната на валута).

Направете си сметка - дали да ползвате по-сложен начин да купите чрез борса (която ще ви вземе около 0,1% или даже 0% в някои случаи) или да ползвате Bonex, които ще ви вземат около 1,5% надценка (но ще бъде една идея по-просто и лесно).

Други по-подробни статии (в тези статии има връзки към други статии от блога):

Коментари

Нищо в блога не следва да се разглежда като препоръка да се инвестира в акции и борсово търгувани фондове (инвестиращи в акции) вместо да се инвестира в нещо друго.

Информацията цели да послужи за взимане на информирано решение как да се инвестира така, че проблемите и разходите да са минимални (след като вече сте взели решение да инвестирате на пазара на акции).

Има и други инвестиции извън пазарите на акции и извън финансовите инструменти.

Тоест, нищо от написаното не е препоръка да се инвестира във финансови инструменти - акции, опции, фючърси, договори за разлика и т.н.

Тъй като често пиша за акции и други финансови инструменти някой може да остане с грешното впечатление, че препоръчвам да се инвестира в тях.

Има вероятност четенето на данни, включително и безполезни, да ви направи по-склонни да инвестирате и по-уверени. Това е известен бъг в мозъците на хората, пише го в книгите по поведенчески финанси.

nap-autopilot - автоматизиране на въвеждането на данни в годишната данъчна декларация

Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.

Популярни публикации от този блог

С кой инвестиционен посредник е най-изгодно да се инвестира в акции, ETFs, метали (дългосрочно)?

Понеже редовно ме питат реших да напиша накратко по темата. (Обаче с времето се получи дълга статия, която от време на време допълвам.)

Trader Workstation (Interactive Brokers) - директно, през Карол, през Евро Финанс, през Булборкърс, през CapTrader - каква е разликата? Правя сравнение и с платформата EFOCS на Евро Финанс

Накратко: директно таксите на сделка са по-ниски, но има месечна такса от $10 .

Отговори на въпроси за данъците и попълване на годишната данъчна декларация при инвестиции на финансовите пазари

Статията я редактирам често, върнете се за да видите промените. Последни промени: 6 януари 2025.