Пропускане към основното съдържание

Тъй като блогът се напълни с други неща (ревюта на инвестиционни посредници и т.н.) систематизирах по-интересните неща за законодателите тук: За читателите от Министерството на финансите и за законодателите.

Интересуваш се от данъците при получаване на доход от инвестиции? Виж тази страница.
Забелязах, че връзката към статията (намираща се в дясната страна на блога) не е много видима и затова слагам още една връзка тук.

Тестване на държавата - работи ли? Лицата с изгубени/откраднати документи за самоличност изпадат в абсурдна ситуация

Изпратих запитване до Дирекция „Български документи за самоличност“ (копие от писмото). Като прикачен файл пратих и статията „Полицаи в повече“ (PDF, DOC).

Отговорът: PDF, DOC.

След като събера повече информация смятам да пратя сигнал за промяна на законодателството с цел гражданите с изгубени/откраднати/изтекли документи за самоличност да се обслужват адекватно. По мое мнение сегашното ниво на обслужване уронва репутацията на Република България. Това, че в други държави е също толкова зле не бива да е оправдание.

Тъй като държавата има монопол върху издаването на документи за удостоверяване на самоличност, тази услуга трябва да бъде бърза и удобна за гражданите.

Ако след подадения сигнал услугите за граждани по издаване на лични документи не се подобри – значи държавата не работи.

На 19 август 2019 година изпратих електронно писмо до Дирекция "Модернизация на администрацията" на Министерски съвет (разгледах структурата и ми се стори най-подходящо да пусна писмото до тази дирекция). В него изпратих събраната информация по темата - това, което съм изпратил до Дирекция „Български документи за самоличност“, техния отговор, информация за политиката на банките и застрахователите, политики на друга държава (Австралия) и мои разсъждения какво трябва да се направи.

Прочетете какво изпратих: Проблемът с документите за самоличност, банките и застрахователите [ODT], [PDF]

Писмото в PDF формат.

Тестване на държавата (Нямаше кой да ни каже)

Това е част от инициативата "Тествана на държавата" – изпращаме сигнали за проблеми до държавни и общински органи (включително и за проблеми в законодателството) и си правим изводи в зависимост от резултата. (Публикации в социалните мрежи във връзка с тази инициатива може да се намерят в социалните мрежи с хештага #тестваненадържавата.)

Вече не могат да се оправдават с „Нямаше кой да ни каже“.

#ТестванеНаДържавата #НямашеКойДаНиКаже

Приятно съм изненадан, че в рамките на 37 минути получих отговор (PDF) от директора на дирекция „Модернизация на администрацията“ Красимир Божанов.

(Когато подадох сигнал до Дирекция „Данъчна политика“ на 22 юни 2019 година не получих никаква обратна връзка. Нито входящ номер, нито някакъв друг сигнал, че смятат (или не) да разгледат изложените проблеми.)

(Върнете се по-късно за да видите какво е станало. Допълнение: нищо не е станало. Освен, че писах още статии в блога. Допълнение: има мъничко развитие по темата: Развитие по темата за документите за самоличност - становище на МВР,) 

Статии по темата в медиите:


Коментари

Нищо в блога не следва да се разглежда като препоръка да се инвестира в акции и борсово търгувани фондове (инвестиращи в акции) вместо да се инвестира в нещо друго.

Информацията цели да послужи за взимане на информирано решение как да се инвестира така, че проблемите и разходите да са минимални (след като вече сте взели решение да инвестирате на пазара на акции).

Има и други инвестиции извън пазарите на акции и извън финансовите инструменти.

Тоест, нищо от написаното не е препоръка да се инвестира във финансови инструменти - акции, опции, фючърси, договори за разлика и т.н.

Тъй като често пиша за акции и други финансови инструменти някой може да остане с грешното впечатление, че препоръчвам да се инвестира в тях.

Има вероятност четенето на данни, включително и безполезни, да ви направи по-склонни да инвестирате и по-уверени. Това е известен бъг в мозъците на хората, пише го в книгите по поведенчески финанси.

nap-autopilot - автоматизиране на въвеждането на данни в годишната данъчна декларация

Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.

Популярни публикации от този блог

С кой инвестиционен посредник е най-изгодно да се инвестира в акции, ETFs, метали (дългосрочно)?

Понеже редовно ме питат реших да напиша накратко по темата. (Обаче с времето се получи дълга статия, която от време на време допълвам.)

Trader Workstation (Interactive Brokers) - директно, през Карол, през Евро Финанс, през Булборкърс, през CapTrader - каква е разликата? Правя сравнение и с платформата EFOCS на Евро Финанс

Накратко: директно таксите на сделка са по-ниски, но има месечна такса от $10 .

Отговори на въпроси за данъците и попълване на годишната данъчна декларация при инвестиции на финансовите пазари

Статията я редактирам често, върнете се за да видите промените. Последни промени: 16 януари 2025.