Пуснах сигнал до Дирекция „Данъчна политика“ за няколко проблема с данъчното законодателство и административната тежест
Пратих следното съобщение до Дирекция „Данъчна политика“ на 22 юни 2019 година.
Tова е част от поредицата тестове, които правя „тестване на държавата“. Съобщавам на държавните органи за някакъв проблем (например със законодателството) и гледам какво ще стане. Целта е да си направя извод работи ли държавата.
Може да разкажете за вашите тестове на държавата като пуснете публикация в социалните мрежи с hashtag #тестваненадържавата.
Допълнение: няколко интересни ключови фрази, които може да потърсите информация за дивидентите по договори за разлика:
- "приравнени на дивиденти плащания"
- "приравняващо дивидентно плащане"
- "плащания, приравнени на дивиденти"
- "dividend adjustments payment"
Дефиниция от сайта на Делтасток:
Приравняващото дивидентно плащане е плащане сходно на дивидент, което се получава от клиент, който притежава ДЗР върху акции, индекси и/или борсово търгувани фондове. Подобно на директната инвестиция в посочените базови инструменти и ДЗР върху тях са обект на корпоративни събития, включително и такива свързани с изплащане на дивиденти. Клиентът, притежаващ ДЗР не притежава самия базов актив, поради което при корпоративни събития свързани с дивиденти плащания той ще получи приравняващо дивидентно плащане (dividend adjustments payment), което ще бъде производно на самия дивидент, но за разлика от дивидента няма да бъде свързано с притежанието на базовите активи.
Няколко проблема с неясноти в данъчното законодателство и административната тежест
Бих искал да ви обърна внимание на някои проблеми, свързани с административна тежест и неясни закони във връзка с данъчното законодателство когато физическо лице ползва услугите на инвестиционен посредник (данъчното третиране на доходите от дивиденти по договори за разлика, задължението за регистрация по ДДС при ползването на инвестиционен посредник в чужбина, облагането на продажбите на злато от физически лица, задължението за регистрация по ДДС при продажба на финансови активи в България при достигане на прага за регистрация).
Прикачени файлове:
- dividends_on_CFDs_and_other_problems.odt - В този файл обяснявам подробно проблемите. (PDF)
- zapitvane_165-2_2019.odt - Моето запитване до Дирекция ОДОП (отговориха ми на някои въпроси в техния специфичен стил, на други въпроси не отговориха, като вместо това ми пратиха копия на писма, с които отговарят на подобни въпроси). (PDF)
- 165-3_21.03.2019.pdf - Отговорът на Дирекция ОДОП на горното запитване. Обърнете внимание, че на по-трудните въпроси не отговориха (например какво означава „обикновено управление на портфейлна инвестиция“ и „както това би направило частно лице“). Допълнение: Изтегляне от сайта на НАП в .doc формат (кликнете на "документ").
Копие от други отговори, които ми пратиха заедно с горния отговор:
- 91-00-114_18.04.08.doc (относно "основна дейност"), линк от сайта на НАП (тегли се от "документ")
- ZDDFL_DR na ZKPO_24-34-157.doc (относно златото)
- ZDDS_ZDDFL_24-37-8.doc (24-37-8/27.05.2015 относно ДДС регистрацията при сделки с финансови инструменти), линк от сайта на НАП (тегли се от "документ")
Допълнение от 2021 година:
Допълнение от 2025 година: мисля, че облагаемите с ДДС такси за достъп до данни в реално време водят до задължение за ДДС регистрация по чл. 97а само когато клиентът на инвестиционния посредник извършва независима икономическа дейност. Дали също трябва да е основна дейност - това трябва да се провери. Типично инвестиционният посредник начислява ДДС върху тези такси и го внася.
Коментари
Публикуване на коментар