Пропускане към основното съдържание

Тъй като блогът се напълни с други неща (ревюта на инвестиционни посредници и т.н.) систематизирах по-интересните неща за законодателите тук: За читателите от Министерството на финансите и за законодателите.

Интересуваш се от данъците при получаване на доход от инвестиции? Виж тази страница.
Забелязах, че връзката към статията (намираща се в дясната страна на блога) не е много видима и затова слагам още една връзка тук.

Пуснах сигнал до Дирекция „Данъчна политика“ за няколко проблема с данъчното законодателство и административната тежест

Пратих следното съобщение до Дирекция „Данъчна политика“ на 22 юни 2019 година.

Tова е част от поредицата тестове, които правя „тестване на държавата“. Съобщавам на държавните органи за някакъв проблем (например със законодателството) и гледам какво ще стане. Целта е да си направя извод работи ли държавата.

Може да разкажете за вашите тестове на държавата като пуснете публикация в социалните мрежи с hashtag #тестваненадържавата.

Допълнение: няколко интересни ключови фрази, които може да потърсите информация за дивидентите по договори за разлика:

  • "приравнени на дивиденти плащания"
  • "приравняващо дивидентно плащане"
  • "плащания, приравнени на дивиденти"
  • "dividend adjustments payment"

Дефиниция от сайта на Делтасток:

Приравняващото дивидентно плащане е плащане сходно на дивидент, което се получава от клиент, който притежава ДЗР върху акции, индекси и/или борсово търгувани фондове. Подобно на директната инвестиция в посочените базови инструменти и ДЗР върху тях са обект на корпоративни събития, включително и такива свързани с изплащане на дивиденти. Клиентът, притежаващ ДЗР не притежава самия базов актив, поради което при корпоративни събития свързани с дивиденти плащания той ще получи приравняващо дивидентно плащане (dividend adjustments payment), което ще бъде производно на самия дивидент, но за разлика от дивидента няма да бъде свързано с притежанието на базовите активи.


Няколко проблема с неясноти в данъчното законодателство и административната тежест

Бих искал да ви обърна внимание на някои проблеми, свързани с административна тежест и неясни закони във връзка с данъчното законодателство когато физическо лице ползва услугите на инвестиционен посредник (данъчното третиране на доходите от дивиденти по договори за разлика, задължението за регистрация по ДДС при ползването на инвестиционен посредник в чужбина, облагането на продажбите на злато от физически лица, задължението за регистрация по ДДС при продажба на финансови активи в България при достигане на прага за регистрация).

Прикачени файлове:

  • dividends_on_CFDs_and_other_problems.odt - В този файл обяснявам подробно проблемите. (PDF)
  • zapitvane_165-2_2019.odt - Моето запитване до Дирекция ОДОП (отговориха ми на някои въпроси в техния специфичен стил, на други въпроси не отговориха, като вместо това ми пратиха копия на писма, с които отговарят на подобни въпроси). (PDF)
  • 165-3_21.03.2019.pdf - Отговорът на Дирекция ОДОП на горното запитване. Обърнете внимание, че на по-трудните въпроси не отговориха (например какво означава „обикновено управление на портфейлна инвестиция“ и „както това би направило частно лице“).

Копие от други отговори, които ми пратиха заедно с горния отговор:

Допълнение от 2021 година:

Таксите и комисионните на инвестиционните посредници типично не са обект на облагане с ДДС, но има малко изключения - например плащането на абонамент за данни в реално време. Считам, че не е редно, заради няколко лева ДДС годишно да се минава скъпата червена лента по ДДС регистрация по чл. 97а (ДДС регистрацията и абонамента за счетоводно обслужване или маргиналната му цена ще е повече от събрания данък, което е абсурдно). Надеждата ми е, че някой министър на финансите или евродепутат ще прояви инициатива и ще повдигне въпроса на ниво ЕС за да се реформира законодателството за ДДС с цел за дребни суми да не се минава през тежка червена лента.

Коментари

Нищо в блога не следва да се разглежда като препоръка да се инвестира в акции и борсово търгувани фондове (инвестиращи в акции) вместо да се инвестира в нещо друго.

Информацията цели да послужи за взимане на информирано решение как да се инвестира така, че проблемите и разходите да са минимални (след като вече сте взели решение да инвестирате на пазара на акции).

Има и други инвестиции извън пазарите на акции и извън финансовите инструменти.

Тоест, нищо от написаното не е препоръка да се инвестира във финансови инструменти - акции, опции, фючърси, договори за разлика и т.н.

Тъй като често пиша за акции и други финансови инструменти някой може да остане с грешното впечатление, че препоръчвам да се инвестира в тях.

Има вероятност четенето на данни, включително и безполезни, да ви направи по-склонни да инвестирате и по-уверени. Това е известен бъг в мозъците на хората, пише го в книгите по поведенчески финанси.

nap-autopilot - автоматизиране на въвеждането на данни в годишната данъчна декларация

Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.

Популярни публикации от този блог

С кой инвестиционен посредник е най-изгодно да се инвестира в акции, ETFs, метали (дългосрочно)?

Понеже редовно ме питат реших да напиша накратко по темата. (Обаче с времето се получи дълга статия, която от време на време допълвам.)

Trader Workstation (Interactive Brokers) - директно, през Карол, през Евро Финанс, през Булборкърс, през CapTrader - каква е разликата? Правя сравнение и с платформата EFOCS на Евро Финанс

Накратко: директно таксите на сделка са по-ниски, но има месечна такса от $10 .

Отговори на въпроси за данъците и попълване на годишната данъчна декларация при инвестиции на финансовите пазари

Статията я редактирам често, върнете се за да видите промените. Последни промени: 18 април 2024 *.