Предплащане на таксата за издаване на документ за самоличност като решение на проблема с издаването на документ за самоличност на лице, което е изгубило достъп до парите си, какво може да се обърка?
В случай, че гражданинът остане без документ за самоличност и дебитна карта може да изрови от някъде копие на документа за плащане на таксата за издаване на документ за самоличност и с него да удостовери, че е предплатил таксата. Ако се е сетил да плати предварително.
Има и друг проблем - размерът на таксата може да се повиши, документът удостоверяващ банковия превод може също да е изгубен. Чиновникът на гишето в паспортната служба може да не иска да приема документа за плащане, ако на него не е написана точната сума, която се дължи (даже и сумата да е по-голяма?).
Обърнете внимание, че основният проблем не е в това, че бедните хора като останат без документи не могат да си ги подновят. Богатите също плачат - ако някой богат човек с пари в банката остане без дебитна карта и документ за самоличност няма да може да излезе от този капан без да се наложи да краде, да работи нелегално (ако няма наблизо познат, който да се съгласи да му даде (не)легален заем без да му иска документ за самоличност).
Освен това няма как богатият човек да си направи застраховка, която реално да е полезна - застрахователят изплаща парите по банкова сметка след като му се представи подновения документ за самоличност. Когато е вече късно, парите трябват за да се плати таксата за издаване и да се плати хотела, храната и лечението на богаташа останал без документи и дебитна карта.
Единственото, което ми хрумва като решение за богатите хора е да си наемат охранители (и даде на всеки от охранителите част от парите си да му ги пази) - предполага се, че ако му откраднат документите поне един от охранителите ще е успял да се опази от ограбване. Но не знам доколко и това е законно, защото за подобна дейност може да се наложи охранителите да имат лиценз за платежни услуги и законът да ги задължава да идентифицират лицето, чиито пари съхраняват, така както го правят банките (т.е. да искат документ за самоличност да им бъде показан от охраняваното лице всеки път когато му дават от неговите пари). Това последното е тъпо, знам, но не се съмнявам във възможностите на нашите законодатели...
Когато се проектира една система се разглеждат граничните ситуации (edge cases) – ситуациите, които възникват при екстремни работни параметри. Не бива да разглеждаме какво може да стане само при най-благоприятни условия. Трябва да се разгледат и най-неблагоприятните условия, в които е реалистично да функционира системата.
- Какво искам да се промени при издаването на документите за самоличност
- Документите за самоличност, издавани от държавни органи, са единична точка на отказ
- Тестване на държавата - работи ли? Лицата с изгубени/откраднати документи за самоличност изпадат в абсурдна ситуация
- Законите за прането на пари отидоха твърде далеч - пратих сигнал за проблема до министъра на финансите
- Държавата държи монопол върху издаването на документи за удостоверяване на самоличност, които се ползват пред доставчиците на платежни услуги
- Преди да отидете на почивка в чужбина се запознайте с риска да останете без достъп до парите си заради неактуализирани лични данни
- Как да се подобри обслужването на българите в чужбина с изгубени/откраднати паспорти
Статии по темата в медиите:
Коментари
Публикуване на коментар