Пропускане към основното съдържание

Тъй като блогът се напълни с други неща (ревюта на инвестиционни посредници и т.н.) систематизирах по-интересните неща за законодателите тук: За читателите от Министерството на финансите и за законодателите.

Интересуваш се от данъците при получаване на доход от инвестиции? Виж тази страница.
Забелязах, че връзката към статията (намираща се в дясната страна на блога) не е много видима и затова слагам още една връзка тук.

Предплащане на таксата за издаване на документ за самоличност като решение на проблема с издаването на документ за самоличност на лице, което е изгубило достъп до парите си, какво може да се обърка?

В случай, че гражданинът остане без документ за самоличност и дебитна карта може да изрови от някъде копие на документа за плащане на таксата за издаване на документ за самоличност и с него да удостовери, че е предплатил таксата. Ако се е сетил да плати предварително.

Обаче това не решава напълно проблема, защото гражданинът трябва да яде нещо през тези 30 дена, докато чака издаването на нов документ за самоличност. А достъп до банковата сметка, където са парите, няма. Защото гражданинът не може да представи документ за самоличност на гишето, където дават новата дебитна карта.

Има и друг проблем - размерът на таксата може да се повиши, документът удостоверяващ банковия превод може също да е изгубен. Чиновникът на гишето в паспортната служба може да не иска да приема документа за плащане, ако на него не е написана точната сума, която се дължи (даже и сумата да е по-голяма?).

Обърнете внимание, че основният проблем не е в това, че бедните хора като останат без документи не могат да си ги подновят. Богатите също плачат - ако някой богат човек с пари в банката остане без дебитна карта и документ за самоличност няма да може да излезе от този капан без да се наложи да краде, да работи нелегално (ако няма наблизо познат, който да се съгласи да му даде (не)легален заем без да му иска документ за самоличност).

Освен това няма как богатият човек да си направи застраховка, която реално да е полезна - застрахователят изплаща парите по банкова сметка след като му се представи подновения документ за самоличност. Когато е вече късно, парите трябват за да се плати таксата за издаване и да се плати хотела, храната и лечението на богаташа останал без документи и дебитна карта.

Единственото, което ми хрумва като решение за богатите хора е да си наемат охранители (и даде на всеки от охранителите част от парите си да му ги пази) - предполага се, че ако му откраднат документите поне един от охранителите ще е успял да се опази от ограбване. Но не знам доколко и това е законно, защото за подобна дейност може да се наложи охранителите да имат лиценз за платежни  услуги и законът да ги задължава да идентифицират лицето, чиито пари съхраняват, така както го правят банките (т.е. да искат документ за самоличност да им бъде показан от охраняваното лице всеки път когато му дават от неговите пари). Това последното е тъпо, знам, но не се съмнявам във възможностите на нашите законодатели...

Когато се проектира една система се разглеждат граничните ситуации (edge cases) – ситуациите, които възникват при екстремни работни параметри. Не бива да разглеждаме какво може да стане само при най-благоприятни условия. Трябва да се разгледат и най-неблагоприятните условия, в които е реалистично да функционира системата.

Статии по темата в медиите:

Коментари

Нищо в блога не следва да се разглежда като препоръка да се инвестира в акции и борсово търгувани фондове (инвестиращи в акции) вместо да се инвестира в нещо друго.

Информацията цели да послужи за взимане на информирано решение как да се инвестира така, че проблемите и разходите да са минимални (след като вече сте взели решение да инвестирате на пазара на акции).

Има и други инвестиции извън пазарите на акции и извън финансовите инструменти.

Тоест, нищо от написаното не е препоръка да се инвестира във финансови инструменти - акции, опции, фючърси, договори за разлика и т.н.

Тъй като често пиша за акции и други финансови инструменти някой може да остане с грешното впечатление, че препоръчвам да се инвестира в тях.

Има вероятност четенето на данни, включително и безполезни, да ви направи по-склонни да инвестирате и по-уверени. Това е известен бъг в мозъците на хората, пише го в книгите по поведенчески финанси.

nap-autopilot - автоматизиране на въвеждането на данни в годишната данъчна декларация

Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.

Популярни публикации от този блог

С кой инвестиционен посредник е най-изгодно да се инвестира в акции, ETFs, метали (дългосрочно)?

Понеже редовно ме питат реших да напиша накратко по темата. (Обаче с времето се получи дълга статия, която от време на време допълвам.)

Trader Workstation (Interactive Brokers) - директно, през Карол, през Евро Финанс, през Булборкърс, през CapTrader - каква е разликата? Правя сравнение и с платформата EFOCS на Евро Финанс

Накратко: директно таксите на сделка са по-ниски, но има месечна такса от $10 .

Отговори на въпроси за данъците и попълване на годишната данъчна декларация при инвестиции на финансовите пазари

Статията я редактирам често, върнете се за да видите промените. Последни промени: 15 декември 2024 *.