Пропускане към основното съдържание

Тъй като блогът се напълни с други неща (ревюта на инвестиционни посредници и т.н.) систематизирах по-интересните неща за законодателите тук: За читателите от Министерството на финансите и за законодателите.

Интересуваш се от данъците при получаване на доход от инвестиции? Виж тази страница.
Забелязах, че връзката към статията (намираща се в дясната страна на блога) не е много видима и затова слагам още една връзка тук.

Трябва ли да декларирам лихвите от Wise, Revolut, Trading212, Interactive Brokers и да плащам данък върху тях в България?

Накратко: декларират се, данъкът - зависи колко е удържан в чужбина и дали се попълни приложение 9.

Правилната процедура е следната: 

1. Взимат се брутните суми на лихвите (напр. ако лихвата е $12 и е удържан данък 5% $0,60 се взима сумата от $12 като брутна), обръщат се в лева по курса на БНБ към датата на получаване на всяка една лихва и общата сума на лихвите се декларира в приложение 6.

2. По желание се попълва приложение 9 за прилагане на СИДДО (и ако е попълнено това приложение се прилагат "доказателства" за удържаните данъци върху лихвите).

Ако не изпълните втора точка електронният формуляр на данъчната декларация ще ви начисли данък върху тези лихви, който ще декларирате и ще трябва да платите.

Ако изпълните втора точка няма да дължите данък в случай, че ви е удържан в чужбина поне 10% данък (а ако ви е удържан данък под 10% ще дължите разликата до 10%). Мисля, че обаче безработните подали декларация образец 7 дължат здравна осигуровка върху тези лихви (защото спогодбата за избягване на двойно данъчно облагане е за данъците, не за осигуровките - поне аз така я разбирам, но е въпрос на тълкуване).

Тоест формалният начин да не платите данък върху лихвите в България (или да платите по-нисък данък върху лихвите в България) е като декларирате лихвите, представите доказателства за удържан данък в чужбина и попълните приложение 9 (в допълнение към декларирането). Попълването на приложение 9 не е задължително, ако не го попълните ще дължите данък върху брутната сума на лихвите.

Данъкът се плаща най-лесно с дебитна карта през портала на НАП. (Плащането на данъка работи и без логване, но е желателно да имате ПИК код, издаден от НАП безплатно или платен КЕП, изгодно излиза КЕП от b-trust с валидност 3 години, има възможност да се подновява онлайн. Защото логването се изисква за попълване на годишната декларация. Дори и да имате КЕП е желателно да си вземете и ПИК код, защото ПИК кодът няма срок на валидност като КЕП-а и не се плаща да го имате както КЕП-а. ПИК може да вземете онлайн от портала на НАП след логване с КЕП или като отидете лично в офис на НАП.)

Обаче сумата, която плащате, е възможно да не е само на едно място в данъчната декларация, често срещана грешка е данъкоплатецът да плати само сумата, която вижда като обща сума (част 4, точка 11 "Дължим данък за довнасяне, намален с отстъпката"). А трябва да се четат и другите страници от данъчната декларация, там са "скрити" и други дължими данъци (напр. данъци върху дивидентите - ако сте декларирали получени дивиденти). Подробно обясних в раздела Къде в данъчната декларация пише колко трябва да платя? на голямата статия за данъчната декларация.

Interactive Brokers удържа 5% данък върху лихвите на клиенти, които са подали формуляр формуляр 8-3-6. Тоест доплащат се 5% в България (или се плащат 10% в България ако не желаете да попълвате приложение 9). Ако не сте подали формуляр 8-3-6 ще ви удържат 20% данък.

Revolut не удържа данък върху лихвите (таксата не е данък!). Декларират се в приложение 6 и се плаща данък. Продуктът "flexible account" (гъвкава сметка) на Revolut води до задължение за попълване на годишна данъчна декларация и не е банков продукт. Revolut има лиценз за банка, но гъвкавата сметка представлява инвестиция във фонд и се предлага от друга фирма на Revolut, която има лиценз за инвестиционен посредник, а не за банка.

При ползване на продукта "гъвкава сметка" вие инвестирате във фонд и това води до задължение да декларирате притежаваните акции/дялове от фонда към 31 декември на данъчната година, за която се отнася данъчната декларация.

При излизане от инвестицията в този фонд не се случва данъчно събитие, защото има данъчно изключение за обратно изкупуване.

Wise удържа 30% данък върху лихвите и ако попълните приложение 9 и представите доказателства за удържан данък в чужбина не дължите данък върху лихвите в България.

Обърнете внимание, че брутната сума на лихвата (тя се декларира) не е дадена в PDF справките от Wise от тип "Statement", трябва ръчно да отворите детайлите на всяко получаване на лихва в приложението и да направите снимка на екрана. Тези снимки на екрана са първичните счетоводни документи и доказателствата за удържани данъци в чужбина (в комбинация с документ от Wise, че имате сметка при тях и вашето име на документа - вади се от приложението този документ; + извлечението, в което се виждат нетните суми на лихвите - вади се от приложението).

На сайта на Wise пише, че съществува функция "Balance cashback tax statement". Не я видях в приложението, писах до подъръжакта. Оказа се, че имам достъп до тази справка само през сайта на Wise, но не и през приложението. Изтеглих го и се оказа, че там има общи суми в евро - нетен доход, брутен доход и данък.

Лихвите (наричани balance cashback) са в долари и евро, но в справката са дадени само като общи суми в евро, което е непотребно за данъчни цели в България. По мои сметки разликата е 18 цента (между брутната сума в евро, която дават и сумата в лева, обърната в евро, която аз съм изчислил съгласно моето разбиране за българското законодателство). 30% от брутната сума не прави 8.42 (а малко по-малко). Но поне като съберем нетната сума с данъка се получава брутната (това не са го объркали).

Ако имате само лихви в евро може да изберете период 1 месец и да си извадите 12 справки. Тогава ще имате адекватни данни (фиксингът на БНБ за еврото е един и същ и затова датата няма значение). Но даже и годишна справка ще свърши работа в този случай, защото валутният курс е един и същ през всички месеци.

Обаче ако имате лихви и в някоя друга валута (освен евро) този метод не работи, защото лихвите се изплащат във всички валути в един и същи ден и ще има обобщени данни за всички приходи през избрания период (ден или месец) сметнати по валутните курсове на Wise, не по курса на БНБ (както се изисква от ЗДДФЛ).

Чакам да ми кажат дали смятат да направят възможност за годни справки (да стават за първичен счетоводен документ за целите на декларирането на дохода от лихви на физическите лица в България).

Тоест за сега единствения начин да имате първични счетоводни документи за доходите си от лихви във Wise (ако имате лихви във валута, различна от евро) е да правите снимки на екрана на детайлите за всяко получаване на лихва.

(Принципът "substance over form" изисква когато получим лихви да ги разглеждаме като лихви за данъчни цели независимо от това как са ги преименували - дали като balance cashback или нещо друго.)

Trading212 (кипърският клон) плаща лихви и не удържа данък, дължите данък върху лихвите в България. Подробно: Как се декларират и облагат лихвите от Trading212?

Аз плащам върху всички лихви данък и после не попълвам приложение 9, защото данъкът е малка сума и не ми се занимава и рискува да объркам нещо. Инструкциите как се попълва приложение не са много ясно, повече за това как не са много ясни и как мисля, че е правилно да се попълни написах в този раздел на голямата статия за данъчната декларация.

Възможно е да възникне и задължение за отчитане в СПБ-8 за тези, които имат в чужбина (акции, фондове, сметки в банки, сметки в небанки, дадени и получени кредити) общо неща на стойност над 50 000 лева. Като казвам небанки имам предвид инвестиционни посредници, доставчици на платежни услуги (имащи лиценз не за банка, а за доставчик на платежни услуги), борси за криптовалути (по отношение на валутите по смисъла  на закона на понятието валута, което не е ясно). Не ми е много ясно дали някои стейбълкойни са валути по смисъла на закона (във връзка с евентуалното европейско законодателство, което ги приравнява на електронни пари). Това е дълга тема. Освен това някои стеъбълкойни са признати за законно платежно средство в някои държави, което повдига въпроса дали са чуждестранна валута. Накратко отговорът е: не знам. Докато НАП  или БНБ не излезе със становище приемам, че всички стейбълкойни са криптовалути. Пишете в коментарите ако знаете дали има становище от НАП или БНБ.

Отчитане от физически лица на притежавани акции пред БНБ чрез формуляр СПБ-8

Примерно попълване на лихви от 5 лева и 95 стотинки за цялата година:

Обърнете внимание, че лихвите от лица, които нямат български номер (ЕИК, служебен номер от НАП, ЕГН) се пишат там, където е червената сума от 5,95 лв на горната илюстрация (ред номер 3, а не на редове 1.1, 1.2 и т.н.). Тоест пишат се като обща сума.

За да се формира общата сума трябва да се вземе всяка една лихвичка и са се преизчисли по курса на БНБ към деня на получаването ѝ. После сумите в лева се събират.

Ако БНБ няма публикуван валутен курс за някой ден се взима валутния курс от предишния ден, когато е имало публикуван курс.

Това създава предпоставка за грешки и е желателно да се автоматизира, доколкото е възмжно.

Един от начините е да се ползва електронната таблица currency_conversion_calculator.ods от тук.

Тази електронна таблица работи с LibreOffice, тествал съм я с версия 24.8.3.2.

На илюстрацията се вижда как поддържа дати в различен формат. Ползва се вградената функция за форматиране на дата. За да се намали риска от грешки датата се показва и в два други формата (за визуална проверка дали правилно е въведена).

Не забравяйте да форматирате полетата за дата в желания от вас формат преди въвеждането на датата. На илюстрацията полетата са с различно форматиране за да се илюстрира тази възможност.

Остава да намерите сигурен начин как да прехвърлите данните от извлечението на платформата към таблицата без грешки. Макросът (скрипт на Бейсик) намира валутния курс на база въведения трибуквен код на валутата и въведената дата. 

Подробно как се попълва годишната данъчна декларация:

Отговори на въпроси за данъците и попълване на годишната данъчна декларация при инвестиции на финансовите пазари

Автоматизиране на въвеждането на данни в годишната данъчна декларация с nap-autopilot

Питонски скриптове за теглене на валутни курсове от сайта на БНБ и слагането им в csv таблици, електронни таблици .ods за улесняване попълването на годишната данъчна декларация на физическите лица в България

Платени услуги по автоматизация на обработка на данните

Има и други начини (платени услуги) за автоматизиране на обработката на данните за данъчната декларация, но не съм ги ползвал и проверявал обстойно как работятNRA AssistTax WizardTaxable.bg.  За Tax Wizard имах забележки последния път като проверявах как смята данъците, дали са го оправили не знам. (NRA Assist мисля, че имаше възможност да генерира csv файлове за nap-autopilot, но не намирам информация на сайта им за това в момента.)

Давам този списък само за информация, не е препоръка да се ползват, защото не съм запознат детайлно с това как правят изчисленията.

Коментари

Нищо в блога не следва да се разглежда като препоръка да се инвестира в акции и борсово търгувани фондове (инвестиращи в акции) вместо да се инвестира в нещо друго.

Информацията цели да послужи за взимане на информирано решение как да се инвестира така, че проблемите и разходите да са минимални (след като вече сте взели решение да инвестирате на пазара на акции).

Има и други инвестиции извън пазарите на акции и извън финансовите инструменти.

Тоест, нищо от написаното не е препоръка да се инвестира във финансови инструменти - акции, опции, фючърси, договори за разлика и т.н.

Тъй като често пиша за акции и други финансови инструменти някой може да остане с грешното впечатление, че препоръчвам да се инвестира в тях.

Има вероятност четенето на данни, включително и безполезни, да ви направи по-склонни да инвестирате и по-уверени. Това е известен бъг в мозъците на хората, пише го в книгите по поведенчески финанси.

nap-autopilot - автоматизиране на въвеждането на данни в годишната данъчна декларация

Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.

Популярни публикации от този блог

С кой инвестиционен посредник е най-изгодно да се инвестира в акции, ETFs, метали (дългосрочно)?

Понеже редовно ме питат реших да напиша накратко по темата. (Обаче с времето се получи дълга статия, която от време на време допълвам.)

Trader Workstation (Interactive Brokers) - директно, през Карол, през Евро Финанс, през Булборкърс, през CapTrader - каква е разликата? Правя сравнение и с платформата EFOCS на Евро Финанс

Накратко: директно таксите на сделка са по-ниски, но има месечна такса от $10 .

Отговори на въпроси за данъците и попълване на годишната данъчна декларация при инвестиции на финансовите пазари

Статията я редактирам често, върнете се за да видите промените. Последни промени: 30 март 2025.