1. Може да се наложи да плащат данък 10 или 15% върху продажната цена, а не върху реалната печалба (защото нямат документ с името си - например имат само касов бон без име или нямат никакъв документ). Как може да се реши този проблем - със съставянето на протокол, който съдържа липсващите данни (ако има само касов бон без име и ЕГН на клиент). Не е изпробвано в съда дали работи.
2. Като горното, само че поради хиперинфлация. Ако има хиперинфлация и не променят закона ще се налага да плащате на практика данък върху продажната цена, защото цената на придобиване ще е практически нула (в обезценената валута).
Купили сте злато за 500 лева, продавате го за 500 000 лева (хиперинфлация 1000 пъти). Данък върху 499500 (ако ви признаят за разход 500-те лева).
Миналия път като имаше хиперинфлация май имаше корекция на данъчната основа според инфлацията, не помня.
3. Възникване на задължение за публикуване на личните данни на купувача на злато в публичен регистър, ако се окаже, че извършва търговия със злато по занятие (ясна дефиниция на това понятие няма).
4. ДДС регистрация. Ако плащате за съхранение на златото в чужбина може да възникне задължение за ДДС регистрация, ако извършвате независима икономическа дейност (напр. купуването и продаването на злато може да се разглежда като такава - няма ясно разграничение в закона кога покупко-продажбата на злато е такава дейност) и ако таксите, които плащате са облагаема доставка по смисъла на ЗДДС.
Ако ви глобят за липса на ДДС регистрация мисля, че може да оспорвате в съда като заявите, че според вас услугата се доставя не в България, а в държавата, където физически се намира златото. Не знам дали ще мине в съда. Може също така да твърдите, че не извършвате независима икономическа дейност.
Аргументът, че услугата се доставя в чужбина (където е трезора за съхранение на злато) може да мине за таксата по съхранение. Обаче за таксите/комисионните за покупка/продажба на златото - това може да се разглежда като услуга от разстояние с място на изпълнение там, където се намира получателя. Но може и да се твърди, че тъй като златото го разглеждаме като финансов актив, то и таксите/комисионните също са освободена доставка (заради онова с „договарянето“: „сделката, включително договарянето, свързана с дружествени дялове, акции или други ценни книжа и техни деривати“). Ако не може - остава ви само аргументът, че не извършвате независима икономическа дейност.
Инвестиция в злато чрез ETF, какво може да се обърка?
Публикувал съм становища на НАП. С които не съм съгласен, според мен златото не се облага изобщо когато го продава физическо лице, което не извършва търговска дейност по занятие.
* * *
Проблемът не е в ДДС-то, а в ДДС регистрацията - т.е. прекомерната административна тежест.
Коментарите ми по повод данъкът върху продажбата на златото са акцентирани не върху това, че недоволствам от облагането им с данък.
Проблемът е в това, че се облагат с прекомерен данък - с данъчната основа е продажната цена, а не реалната печалба. И също така има неяснота кога златото се облага с 10% данък и кога с 15% данък.
Проблемът не е в това, че се облага с данък, а в мазната червена лента.
Цената на червената лента в някои случаи е повече от данъците или от същия порядък. Би било добре ако данъчните закони бяха ясни и лесно се прилагаха.
Недоволството ми от законодателния спам и червената лента нямат нищо общо с тезата, че данъците са кражба.
Коментари
Публикуване на коментар