Забелязах, че в някои случаи плащам такса за получаване на пари по карта когато търговец ми връща парите, а в други случаи не плащам такава.
В този пример връщам стока в Технополис и връщането на пари е отразено като отрицателен дебит, а не като кредит:
Когато AliExpress ми връща пари имам начислена такса от банката и връщането е отразено не като кредит, а не като отрицателен дебит (както в другия пример).
Изглежда, че когато връщането на пари от търговеца е направено чрез отказване на транзакцията (в извлечението се отразява като "отказана транзакция") банката не налага такса за получаване на пари по карта. А в другия случай банката налага тази такса.
Обърнете внимание, че когато ви връщат долари банката ги превалутира обратно по курса, на който банката купува валута (който е различен от курса, при който банката продава доларите когато вие пазарувате в долари). По този начин банката ви взима парите и при двете валутни операции.
Подробно как българските банки превалутират неизгодно писах в тази статия:
Според тарифата на Тексим банк (към момента на писане на статията) има такса „Възстановяване /получаване на средства по картова сметка чрез картова операция /Refund/“ в размер 1,2% за дебитни карти и 1,5% за кредитни карти.
Според тарифата на ПИБ има такса от 1%, приложима за получаване на суми чрез дебитни и кредитни карти:
Получаване на суми по платежна сметка чрез карта във връзка с връщане или отказ от стока/услуга 1% от сумата
Според тарифата на ОББ получаването на пари по дебитна карта струва 2% („Такса при транзакции за залагания и хазарт вкл. получаване на суми - credit refund“). Същата такса се прилага и за кредитни карти.
Според тарифата на KBC Bank получаването на пари по дебитна и кредитна карта струва 1% („Получаване на суми по карта чрез терминално устройство (credit refund)“).
Според тарифата на Уникредит Булбанк за получаването на пари по дебитна или кредитна карта („Възстановяване/получаване на средства по картова сметка чрез Международна Картова Организация“) струва 1%.
Според тарифата на Пощенска банка (стр. 24) за получаване и връщане на суми по дебитна карта имат такса от 2%:
Получаване,(в т.ч.връщане) на суми по картата чрез терминално устройство 2 % в/у сумата
Според тарифата на Алианц Банк таксата за получаване на средства по дебитни карти е 1,2%, а по кредитни карти е 1,5%:
11.1.28. Възстановяване на средства от търговец (refund) или получаване на пари по номер на карта (original credit) 1.2% от сумата
11.3.16.3. Възстановяване на средства от търговец (refund) или получаване на пари по номер на карта (original credit) 1.5% от сумата
Банка ДСК има такса за получаване на пари по карта от 0,5% ("получаване на суми по карта чрез терминално устройство") с изключение на виртуалните карти. Но при тях има такса за захранване на Revolut (чрез top up с карта), ако успеят да идентифицират тази операция като "паричен трансфер". На снимката е само част от тарифата. В тази статия писах кои банки налагат такса при захранване на Revolut с карта.
И други български банки имат такава такса. Но за Revolut знам, че такава такса нямат и това ги прави изгодни за плащания към търговци (които може да върнат парите). Освен това превалутирането при Revolut е на по-добър курс, особено ако не е през почивни дни и особено ако валутата е закупена предварително с лимитирана поръчка.
Затова когато пазарувам от AliExpress вече ползвам виртуалната карта на Revolut.
Май и за други неща трябва да я ползвам (ако смятам, че е вероятно да поискам връщане на парите).
Revolut е единствения изгоден начин да се получават долари от eToro по дебитна карта, за който се сещам. eToro не го препоръчвам, но ако все пак имате долари там - Revolut е начинът да ги извадите без много разходи.
Една от водещите причини да избягвате захранване на сметка при инвестиционен посредник с карта е рискът да ви накарат да теглите по същата карта, от която сте внасяли (заради театъра на сигурността във връзка с прането на пари и финансирането на тероризма - умните глави са решили, че ако ви пречат да си теглите парите по друга карта или ако създават технически затруднения да го направите така ще намалят риска да перете пари и финансирате терористи). И ако тази карта е издадена от българска банка е възможно да имате превалутиране при лош курс (ако сметката в банката не е доларова) и такса за получаване на пари по картата.
Не забравяйте, че Revolut са известни с това, че имат автоматизирана система, която решава да гони клиенти, които алгоритмите са преценили за рискови и проблемни. Няма как да знаете предварително дали ще ви изгонят или не, дали ще ви замразят сметката и за колко време. Затова ако единствения изгоден начин да ползвате някой ИП като eToro е да имате карта на Revolut се замислете за риска да се наложи да ползвате друг метод да си получите парите, който ще струва повече.
Revolut флагва акаунти за проверка дори и при малки суми
Има данни, че доставчиците на платежни услуги имат практиката да гонят клиенти, за които се опасяват, че ще им създадат много разходи във връзка с изпълнението на регулациите против прането на пари и финансирането на тероризма. И така множество нищо неподозиращи клиенти (които нито са терористи, нито се занимават с пране) се оказват със замразени сметки и изгонени от доставчиците на платежни услуги.
При ползване на функцията Go Back in Time на Curve е възможно да бъде начислена такава такса.
Потребител на Curve се оплака, че Уникредит Булбанк го одра с такса за връщане на пари по карта след ползване на функцията Go Back in Time:
Здравейте,
Използвах фунцията на Curve - Go Back In Time. Направих плащане на пос терминал с карта Уникредит през Curve на стойност 3500лв. След като видях, че съм объркал картата прехвърлих транзакцията на карта на Райфайзен. На следващия ден парите ми се върнаха в Уникредит, но ми беше удържана Fee credit в размер точно на 1% - 35лв. Ходих в Уникредит и една девойка ми каза, че не удържат такива такси и при тях такава сума от 35лв. не е постъпвала. Ходих при търговеца. Той направи справка в неговата банка (в случая Райфайзен) и каза, че и при тях няма такава сума. Писах на Curve в чата. Там някакъв бот ми праща стандартни отговори. И общо взето 35лв. съм назад. Някой да е имал такъв случай?
Не знам да има българска банка, която не налага такава такса (освен Банка ДСК, но само при виртуалните карти), ако знаете - пишете в коментарите.
Пишете в коментарите вашата банка колко ви дере за връщане на пари по карта и в кои случаи.
Ако науча нещо ново може да редактирам статията, върнете се, ако темата ви е интересна.
Коментари
Публикуване на коментар