Пропускане към основното съдържание

Публикации

Показват се публикации от март, 2020

Тъй като блогът се напълни с други неща (ревюта на инвестиционни посредници и т.н.) систематизирах по-интересните неща за законодателите тук: За читателите от Министерството на финансите и за законодателите.

Интересуваш се от данъците при получаване на доход от инвестиции? Виж тази страница.
Забелязах, че връзката към статията (намираща се в дясната страна на блога) не е много видима и затова слагам още една връзка тук.

Предимства и недостатъци на Admiral Markets (Admirals)

От първоначалното публикуване на статията има някои промени.

С кой инвестиционен посредник е най-изгодно да се инвестира в акции, ETFs, метали (дългосрочно)?

Понеже редовно ме питат реших да напиша накратко по темата. (Обаче с времето се получи дълга статия, която от време на време допълвам.)

Внимавайте с Revolut, пишете имената коректно на латиница когато нареждате превод

Внимавайте с Revolut и имената на кирилица. Може да не пристигнат парите и за да си ги върнете да платите такса по-голяма от изгубената сума. Името трябва да съвпада с това, което банката има за клиента на латиница.

Revolut флагва акаунти за проверка дори и при малки суми

Дори и за малки суми блокират сметки:

Добре дошли в България.

... колкото повече ровиш и питаш в НАП за такива неща, толкова по-голяма е вероятността да те проверят. Служител на НАП ми го е казвал.

Декларира ли се притежаването на дялове от взаимни фондове, ETF (борсово търгуван фонд), ETN и ETC (в чужбина)?

За да възникне задължение дяловете да се декларират те трябва да са "дялови участия в дружества" или "акции". Дяловете от ETF са дялови участия. Обаче в дружества ли?

eToro - акции без комисионна! Къде е уловката?

От известно време eToro предлагат възможност да се купуват и продават акции (без лост) без комисионна. И даже без данък върху финансовите транзакции (stamp tax и подобни). Къде е уловката?

Подводни камъни при ползване на електронно банкиране в българските банки

Има два много дразнещи проблема с електронното банкиране на някои банки.

Ето как НАП може да ви вкара в разходи за стотици левове ако поиска документи, преведени на български език

Ако имате договор на английски език (например с инвестиционен посредник) и от НАП решат да ви направят проверка, имат право да поискат точен превод на български език, извършен от заклет преводач .

Нищо в блога не следва да се разглежда като препоръка да се инвестира в акции и борсово търгувани фондове (инвестиращи в акции) вместо да се инвестира в нещо друго.

Информацията цели да послужи за взимане на информирано решение как да се инвестира така, че проблемите и разходите да са минимални (след като вече сте взели решение да инвестирате на пазара на акции).

Има и други инвестиции извън пазарите на акции и извън финансовите инструменти.

Тоест, нищо от написаното не е препоръка да се инвестира във финансови инструменти - акции, опции, фючърси, договори за разлика и т.н.

Тъй като често пиша за акции и други финансови инструменти някой може да остане с грешното впечатление, че препоръчвам да се инвестира в тях.

Има вероятност четенето на данни, включително и безполезни, да ви направи по-склонни да инвестирате и по-уверени. Това е известен бъг в мозъците на хората, пише го в книгите по поведенчески финанси.

nap-autopilot - автоматизиране на въвеждането на данни в годишната данъчна декларация

Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.