Пропускане към основното съдържание

Тъй като блогът се напълни с други неща (ревюта на инвестиционни посредници и т.н.) систематизирах по-интересните неща за законодателите тук: За читателите от Министерството на финансите и за законодателите.

Интересуваш се от данъците при получаване на доход от инвестиции? Виж тази страница.
Забелязах, че връзката към статията (намираща се в дясната страна на блога) не е много видима и затова слагам още една връзка тук.

Независима икономическа дейност ли е купуването и продаването на акции и други финансови инструменти?

Ключово за задължението да се прави ДДС регистрация по чл. 97а е дали лицето извършва независима икономическа дейност и дали доставя или получава услуги, които са облагаеми доставки.

Според постоянната съдебна практика обикновеното придобиване и обикновената продажба на имот не биха могли да представляват използване на имот, целящо получаване на приходи с постоянен характер по смисъла на член 9, параграф 1 от Директивата за ДДС, тъй като единственото възнаграждение по тези сделки се състои в евентуалната печалба при продажбата на посочения имот. Наистина такива сделки сами по себе си по принцип не биха могли да представляват икономически дейности по смисъла на тази директива (вж. Решение от 29 април 2004 г. по дело EDM, C-77/01, Recueil, стр. I-4295, точка 58 и Решение от 21 октомври 2004 г. по дело BBL, C-8/03, Recueil, стр. I-10157, точка 39).

Източник: РЕШЕНИЕ ОТ 15.9.2011 г. — СЪЕДИНЕНИ ДЕЛА C-180/10 И C-181/10

Същата логика може да се приложи и за акциите. Обикновеното придобиване и обикновената продажба на акции не биха могли да представляват използване на акциите, целящо получаване на приходи с постоянен характер, тъй като единственото възнаграждение по тези сделки се състои в евентуалната печалба при продажбата на акциите.

Ако обаче емитентите на акциите изплащат дивиденти? И ако го правят редовно? Колко редовно и колко постоянно трябва да го правят за да бъде това "редовно получаване на приходи с постоянен характер"?

Това изкривява ли пазара така, че да се търсят повече акциите, които не изплащат дивиденти?

И не принуждава ли хората да купуват вместо това дялове от акумулиращи борсово търгувани фондове - ETF (при тях няма дивиденти - печалбата се реализира само ако се продадат дяловете и цената им се е повишила)?

Другия въпрос е също интересен: Как се тълкува „сделката, включително договарянето, свързана с“ (дали наистина таксите и комисионните са облагаеми доставки).

По темата:

Комисионните на инвестиционните посредници облагаеми с нулева ставка ли са?

Невидимият слон при P2P кредитирането - правната несигурност и разходите, свързани с червената лента

Пуснах сигнал до Дирекция „Данъчна политика“ за няколко проблема с данъчното законодателство и административната тежест

(В процес на редакция, върнете се по-късно.)

Коментари

Нищо в блога не следва да се разглежда като препоръка да се инвестира в акции и борсово търгувани фондове (инвестиращи в акции) вместо да се инвестира в нещо друго.

Информацията цели да послужи за взимане на информирано решение как да се инвестира така, че проблемите и разходите да са минимални (след като вече сте взели решение да инвестирате на пазара на акции).

Има и други инвестиции извън пазарите на акции и извън финансовите инструменти.

Тоест, нищо от написаното не е препоръка да се инвестира във финансови инструменти - акции, опции, фючърси, договори за разлика и т.н.

Тъй като често пиша за акции и други финансови инструменти някой може да остане с грешното впечатление, че препоръчвам да се инвестира в тях.

Има вероятност четенето на данни, включително и безполезни, да ви направи по-склонни да инвестирате и по-уверени. Това е известен бъг в мозъците на хората, пише го в книгите по поведенчески финанси.

nap-autopilot - автоматизиране на въвеждането на данни в годишната данъчна декларация

Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.

Популярни публикации от този блог

С кой инвестиционен посредник е най-изгодно да се инвестира в акции, ETFs, метали (дългосрочно)?

Понеже редовно ме питат реших да напиша накратко по темата. (Обаче с времето се получи дълга статия, която от време на време допълвам.)

Trader Workstation (Interactive Brokers) - директно, през Карол, през Евро Финанс, през Булборкърс, през CapTrader - каква е разликата? Правя сравнение и с платформата EFOCS на Евро Финанс

Накратко: директно таксите на сделка са по-ниски, но има месечна такса от $10 .

Отговори на въпроси за данъците и попълване на годишната данъчна декларация при инвестиции на финансовите пазари

Статията я редактирам често, върнете се за да видите промените. Последни промени: 15 декември 2024 *.