Пропускане към основното съдържание

Тъй като блогът се напълни с други неща (ревюта на инвестиционни посредници и т.н.) систематизирах по-интересните неща за законодателите тук: За читателите от Министерството на финансите и за законодателите.

Интересуваш се от данъците при получаване на доход от инвестиции? Виж тази страница.
Забелязах, че връзката към статията (намираща се в дясната страна на блога) не е много видима и затова слагам още една връзка тук.

Ако ползвам инвестиционен посредник в България това има ли някакви предимства за данъчни цели?

Някои предполагат, че ползването на български инвестиционен посредник (ИП) някакси ще ги улесни (напр. НАП ще попълни годишната декларация автоматично на база данните от ИП). Това не е вярно.

Данните, които ще снасят на НАП, няма да заменят задължението ти сам да си декларираш притежаваните акции към 31 декември, капиталовата печалба с код 508 и т.н. Нищо не се улеснява за теб от гледна точка на данъчното облагане.

Всички инвестиционни посредници снасят данни на НАП, а тези от България ги снасят в абсурден формат, който е подвеждащ и непотребен.

Единственото предимство на българския инвестиционен посредник е, че активите няма да ги отчиташ в СПБ-8 на БНБ (отчитат се със СПБ-8 само активи, които се притежават чрез инвестиционен посредник в чужбина).

Обърнете внимание, че отчитането на активите пред БНБ (СПБ-8) е съвсем отделно задължение от декларирането на притежавани към 31 акции и дялове. Акциите и дяловете, притежавани към 31 декември, се декларират към НАП в годишната данъчна декларация. А в СПБ-8 се отчита  пред БНБ притежаването (към началото и края на годината) на активи с ISIN код и на вземания (напр. валута по сметка при инвестиционни посредници, банки доставчици на платежни услуги в чужбина, валутата по сметки на борси за криптовалута в чужбина, но не и самите криптовалути и криптотокени).

Ако общото количество активи и вземания в чужбина е под 50 000 лв СПБ-8 не ви засяга. 

Например: имате 2000 лв в Revolut, 100 евро в Binance (криптовалутите и токените не ги броим, само валутите!), 5000 евро в Interactive Brokers, акции за 20 000 лв в Interactive Brokers, заем даден на братовчед от Германия за 1000 евро. Общата сума не надвишава 50 000 лв (събира се всичко като абсолютна стойност, даденият заем към братовчеда също е със знак плюс) - следователно не подаваме СПБ-8 към БНБ. Ако например имате акции на стойност 100 000 лева при български инвестиционен посредник - тях не ги включвате в сметките за СПБ-8.

Обясних в детайли: Автоматично попълнените данъчни декларации от НАП - с грешки

Как се попълва годишната данъчна декларация при доходи от финансови активи.

Има начин да улесните подготовката на данните и да автоматизирате вкарването им в годишната данъчна декларация.

За данъчните резиденти на някои държави обаче има съществено значение дали ще ползват инвестиционен посредник в чужбина или в държавата, където са данъчни резиденти, например за данъчните резиденти а Германия:

Преди преместване в друга държава научете дали е изгодно да се отървете от някои финансови инструменти или да смените инвестиционните си посредници

За данъчните резиденти от някои държави е възможно да има значение какъв тип активи ще притежават (напр. някои ETFs са проблемни).  За данъчни резиденти на България не е проблем притежаването на всякакви ETFs.

(На илюстрацията: как ИИ халюцинира софийски инвестиционен посредник.)

Коментари

Нищо в блога не следва да се разглежда като препоръка да се инвестира в акции и борсово търгувани фондове (инвестиращи в акции) вместо да се инвестира в нещо друго.

Информацията цели да послужи за взимане на информирано решение как да се инвестира така, че проблемите и разходите да са минимални (след като вече сте взели решение да инвестирате на пазара на акции).

Има и други инвестиции извън пазарите на акции и извън финансовите инструменти.

Тоест, нищо от написаното не е препоръка да се инвестира във финансови инструменти - акции, опции, фючърси, договори за разлика и т.н.

Тъй като често пиша за акции и други финансови инструменти някой може да остане с грешното впечатление, че препоръчвам да се инвестира в тях.

Има вероятност четенето на данни, включително и безполезни, да ви направи по-склонни да инвестирате и по-уверени. Това е известен бъг в мозъците на хората, пише го в книгите по поведенчески финанси.

nap-autopilot - автоматизиране на въвеждането на данни в годишната данъчна декларация

Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.

Популярни публикации от този блог

С кой инвестиционен посредник е най-изгодно да се инвестира в акции, ETFs, метали (дългосрочно)?

Понеже редовно ме питат реших да напиша накратко по темата. (Обаче с времето се получи дълга статия, която от време на време допълвам.)

Trader Workstation (Interactive Brokers) - директно, през Карол, през Евро Финанс, през Булборкърс, през CapTrader - каква е разликата? Правя сравнение и с платформата EFOCS на Евро Финанс

Накратко: директно таксите на сделка са по-ниски, но има месечна такса от $10 .

Отговори на въпроси за данъците и попълване на годишната данъчна декларация при инвестиции на финансовите пазари

Статията я редактирам често, върнете се за да видите промените. Последни промени: 2 февруари 2025.