Някои предполагат, че ползването на български инвестиционен посредник (ИП) някакси ще ги улесни (напр. НАП ще попълни годишната декларация автоматично на база данните от ИП). Това не е вярно.
Данните, които ще снасят на НАП, няма да заменят задължението ти сам да си декларираш притежаваните акции към 31 декември, капиталовата печалба с код 508 и т.н. Нищо не се улеснява за теб от гледна точка на данъчното облагане.
Всички инвестиционни посредници снасят данни на НАП, а тези от България ги снасят в абсурден формат, който е подвеждащ и непотребен.
Единственото предимство на българския инвестиционен посредник е, че активите няма да ги отчиташ в СПБ-8 на БНБ (отчитат се със СПБ-8 само активи, които се притежават чрез инвестиционен посредник в чужбина).
Обърнете внимание, че отчитането на активите пред БНБ (СПБ-8) е съвсем отделно задължение от декларирането на притежавани към 31 акции и дялове. Акциите и дяловете, притежавани към 31 декември, се декларират към НАП в годишната данъчна декларация. А в СПБ-8 се отчита пред БНБ притежаването (към началото и края на годината) на активи с ISIN код и на вземания (напр. валута по сметка при инвестиционни посредници, банки доставчици на платежни услуги в чужбина, валутата по сметки на борси за криптовалута в чужбина, но не и самите криптовалути и криптотокени).
Ако общото количество активи и вземания в чужбина е под 50 000 лв СПБ-8 не ви засяга.
Например: имате 2000 лв в Revolut, 100 евро в Binance (криптовалутите и токените не ги броим, само валутите!), 5000 евро в Interactive Brokers, акции за 20 000 лв в Interactive Brokers, заем даден на братовчед от Германия за 1000 евро. Общата сума не надвишава 50 000 лв (събира се всичко като абсолютна стойност, даденият заем към братовчеда също е със знак плюс) - следователно не подаваме СПБ-8 към БНБ. Ако например имате акции на стойност 100 000 лева при български инвестиционен посредник - тях не ги включвате в сметките за СПБ-8.
Обясних в детайли: Автоматично попълнените данъчни декларации от НАП - с грешки
Как се попълва годишната данъчна декларация при доходи от финансови активи.
Има начин да улесните подготовката на данните и да автоматизирате вкарването им в годишната данъчна декларация.
За данъчните резиденти на някои държави обаче има съществено значение дали ще ползват инвестиционен посредник в чужбина или в държавата, където са данъчни резиденти, например за данъчните резиденти а Германия:
За данъчните резиденти от някои държави е възможно да има значение какъв тип активи ще притежават (напр. някои ETFs са проблемни). За данъчни резиденти на България не е проблем притежаването на всякакви ETFs.
(На илюстрацията: как ИИ халюцинира софийски инвестиционен посредник.)
Коментари
Публикуване на коментар