Попитаха ме: "Как НАП следи дали сделката е минала през регулирана борса или OTC?". Моят коментар:
Данъкоплатецът има задължението да следи как е минала сделката за да знае как да декларира.
НАП не "следи", но може да направи проверка/ревизия, с която да установи дали данъкоплатецът е спазил това си задължение.
Служителят на НАП ще разбере как е минала продажбата по същия начин, по който и данъкоплатецът разбира - като чете отчета и рови в регистрите на ESMA или на съответната борса (и в моя блог, където пише кой идентификатор от отчета на IBKR на коя борса съответства).
Идват данни по Common Reporting Standard, които НАП получава, но не мисля, че е възможно да ги обработва автоматично за да проверява детайлно за грешки при попълването.
Но може да ползва тези данни с прости алгоритми (ако има желание) да хваща тези, които не са подали данъчна декларация (при положение, че имат задължение да подават). Например може да имат прост скрипт, който проверява за дивиденти и лихви (които водят до задължение за подаване на годишна данъчна декларация).
Дали го правят не знам, но ако имат желание биха могли да го направят.
Не мисля, че по Common Reporting Standard има данни, на база на които да разберат дали има капиталова печалба и дали има ОБЛАГАЕМА капиталова печалба.
Разгледах справката "Common Reporting Standard Report" на Interactive Brokers за 2023 година и на база на тази информация може да се установи лесно (при желание) нарушение неподадена годишна данъчна декларация, но не може да се определи дали има укрита капиталова печалба. Но след като светнете в системата, че не сте подали ГДД, а пък имате дивиденти и лихви, може да ви проверят по-подробно и да установят, че сте укрили и капиталова печалба.
Тоест ако сте подали годишна данъчна декларация е по-малко вероятно да светнете в системата за неподадена годишна данъчна декларация (и да ви проверят на това основание).
В справката има:
- Салдото по сметката в края на годината
- Брутните лихви
- Брутните дивиденти
- Брутните "други" (пак лихви, но върху отдаването назаем на акции)
- Брутните приходи от продажби (т.е. оборота от продажби)
Обобщените данни са в унгарска валута, но има и данни в оригинална валута.
Данните за клиента са име и фамилия на латиница, номер на сметка (U.......) и BG (tax residence). Не виждам ЕГН. Дали това са всички данни или в PDF-а не показват всички споделени данни - това е интересен въпрос. Защото няма логика да не е включено ЕГН.
Българските инвестиционни посредници обаче снасят данни и за капиталовата печалба (грешни)
В тази статия обясних как българските инвестиционни посредници снасят грешни данни за капиталовата печалба. Основната причина данните да са грешни е, че вписват нереализирана капиталова печалба.
Коментари
Публикуване на коментар