Пропускане към основното съдържание

Тъй като блогът се напълни с други неща (ревюта на инвестиционни посредници и т.н.) систематизирах по-интересните неща за законодателите тук: За читателите от Министерството на финансите и за законодателите.

Интересуваш се от данъците при получаване на доход от инвестиции? Виж тази страница.
Забелязах, че връзката към статията (намираща се в дясната страна на блога) не е много видима и затова слагам още една връзка тук.

Какви данни снася Interactive Brokers на НАП?

 Попитаха ме: "Как НАП следи дали сделката е минала през регулирана борса или OTC?". Моят коментар:

Данъкоплатецът има задължението да следи как е минала сделката за да знае как да декларира.

НАП не "следи", но може да направи проверка/ревизия, с която да установи дали данъкоплатецът е спазил това си задължение.

Служителят на НАП ще разбере как е минала продажбата по същия начин, по който и данъкоплатецът разбира - като чете отчета и рови в регистрите на ESMA или на съответната борса (и в моя блог, където пише кой идентификатор от отчета на IBKR на коя борса съответства).

Идват данни по Common Reporting Standard, които НАП получава, но не мисля, че е възможно да ги обработва автоматично за да проверява детайлно за грешки при попълването.

Но може да ползва тези данни с прости алгоритми (ако има желание) да хваща тези, които не са подали данъчна декларация (при положение, че имат задължение да подават). Например може да имат прост скрипт, който проверява за дивиденти и лихви (които водят до задължение за подаване на годишна данъчна декларация).

Дали го правят не знам, но ако имат желание биха могли да го направят.

Не мисля, че по Common Reporting Standard има данни, на база на които да разберат дали има капиталова печалба и дали има ОБЛАГАЕМА капиталова печалба.

Разгледах справката "Common Reporting Standard Report" на Interactive Brokers за 2023 година и на база на тази информация може да се установи лесно (при желание) нарушение неподадена годишна данъчна декларация, но не може да се определи дали има укрита капиталова печалба. Но след като светнете в системата, че не сте подали ГДД, а пък имате дивиденти и лихви, може да ви проверят по-подробно и да установят, че сте укрили и капиталова печалба.

Тоест ако сте подали годишна данъчна декларация е по-малко вероятно да светнете в системата за неподадена годишна данъчна декларация (и да ви проверят на това основание).

В справката има:

  • Салдото по сметката в края на годината
  • Брутните лихви
  • Брутните дивиденти
  • Брутните "други" (пак лихви, но върху отдаването назаем на акции)
  • Брутните приходи от продажби (т.е. оборота от продажби)

Обобщените данни са в унгарска валута, но има и данни в оригинална валута.

Данните за клиента са име и фамилия на латиница, номер на сметка (U.......) и BG (tax residence). Не виждам ЕГН. Дали това са всички данни или в PDF-а не показват всички споделени данни - това е интересен въпрос. Защото няма логика да не е включено ЕГН.

Българските инвестиционни посредници обаче снасят данни и за капиталовата печалба (грешни)

В тази статия обясних как българските инвестиционни посредници снасят грешни данни за капиталовата печалба. Основната причина данните да са грешни е, че вписват нереализирана капиталова печалба.

Поради начина, по който се предават данните липсват данни за цена на придобиване и продажна цена, има само обща печалба (която може и да не е реализирана), което ги прави безполезни при автоматичното попълване на годишната данъчна декларация.

Коментари

Нищо в блога не следва да се разглежда като препоръка да се инвестира в акции и борсово търгувани фондове (инвестиращи в акции) вместо да се инвестира в нещо друго.

Информацията цели да послужи за взимане на информирано решение как да се инвестира така, че проблемите и разходите да са минимални (след като вече сте взели решение да инвестирате на пазара на акции).

Има и други инвестиции извън пазарите на акции и извън финансовите инструменти.

Тоест, нищо от написаното не е препоръка да се инвестира във финансови инструменти - акции, опции, фючърси, договори за разлика и т.н.

Тъй като често пиша за акции и други финансови инструменти някой може да остане с грешното впечатление, че препоръчвам да се инвестира в тях.

Има вероятност четенето на данни, включително и безполезни, да ви направи по-склонни да инвестирате и по-уверени. Това е известен бъг в мозъците на хората, пише го в книгите по поведенчески финанси.

nap-autopilot - автоматизиране на въвеждането на данни в годишната данъчна декларация

Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.

Популярни публикации от този блог

С кой инвестиционен посредник е най-изгодно да се инвестира в акции, ETFs, метали (дългосрочно)?

Понеже редовно ме питат реших да напиша накратко по темата. (Обаче с времето се получи дълга статия, която от време на време допълвам.)

Trader Workstation (Interactive Brokers) - директно, през Карол, през Евро Финанс, през Булборкърс, през CapTrader - каква е разликата? Правя сравнение и с платформата EFOCS на Евро Финанс

Накратко: директно таксите на сделка са по-ниски, но има месечна такса от $10 .

Отговори на въпроси за данъците и попълване на годишната данъчна декларация при инвестиции на финансовите пазари

Статията я редактирам често, върнете се за да видите промените. Последни промени: 15 декември 2024 *.