Представете си Пешо - един наивен данъкоплатец, който си мисли, че може първо да изкара парите, а после да мисли за данъците.
Пешо е взел първото си заплащане за услуга и отива при Гичка комшийката счетоводителка, която го попарва с новината, че Пешо е в нарушение на закона.
„Макак така“ - възкликва Пешо. Нали аз веднага отивам съвестно при счетоводител след като получих първия си доход (да се консултирам как да платя данъците)?
Оказва се, че при счетоводител или данъчен консултант се ходи преди да се започне каквато и да било дейност. За да се проверят какви ще се разходите за червената лента и дали си струва този бизнес модел, предвид тези разходи. И какви са предварителните данъчни задължения.
Макак така предварителни данъчни задължения, нали данъците се плащат после?
Данъчните задължения не включват само данъците.
Задължението за регистрация по чл. 97а от ЗДДС възниква не по-късно от 7 дни преди датата на възникване на данъчното събитие на доставката.
Това значи, че ако смятате да поучавате плащане за услуга от ЕС трябва да подадете заявление за да се регистрирате по ЗДДС в срок поне 7 дена преди да ви платят и преди да издадете фактура.
Аналогично сте длъжни ако смятате да плащате за реклама във Facebook или Google (ирландска фирма - т.е. фирма от друга държава от ЕС) трябва да имате предварително подадено заявление за ДДС регистрация по чл. 97а (или по общия ред - ако желаете).
Ако рекламата не е свързана с някаква независима икономическа дейност (примерно рекламирате снимка на котката си, защото искате всички да я видят) - това не води до задължение за ДДС регистрация предварително.
Получаването на доходи от Google AdSense също води до задължение за ДДС регистрация в срок 7 дена преди данъчното събитие (обикновено това е датата на получаване на плащането).
За регистрацията в регистър БУЛСТАТ и подаване на ОКД5 за започване на дейност имате няколко дена, там срокът е нормален (а не обърнат във времето като за ДДС регистрацията по чл. 97а).
Преди да започнете някаква дейност проучете точно в кои случаи може да се избегне тази ДДС регистрация и в кои случаи не може.
Коментари
Публикуване на коментар