Пропускане към основното съдържание

Тъй като блогът се напълни с други неща (ревюта на инвестиционни посредници и т.н.) систематизирах по-интересните неща за законодателите тук: За читателите от Министерството на финансите и за законодателите.

Интересуваш се от данъците при получаване на доход от инвестиции? Виж тази страница.
Забелязах, че връзката към статията (намираща се в дясната страна на блога) не е много видима и затова слагам още една връзка тук.

Данъчно извращение - обърнат във времето срок за ДДС регистрация

Представете си Пешо - един наивен данъкоплатец, който си мисли, че може първо да изкара парите, а после да мисли за данъците.


Пешо предлага услуга на фирма от друга държава от ЕС на принципа на фрийлансърството - тоест като independent contractor (freelancer).

Пешо е взел първото си заплащане за услуга и отива при Гичка комшийката счетоводителка, която го попарва с новината, че Пешо е в нарушение на закона.

„Макак така“ - възкликва Пешо. Нали аз веднага отивам съвестно при счетоводител след като получих първия си доход (да се консултирам как да платя данъците)?

Оказва се, че при счетоводител или данъчен консултант се ходи преди да се започне каквато и да било дейност. За да се проверят какви ще се разходите за червената лента и дали си струва този бизнес модел, предвид тези разходи. И какви са предварителните данъчни задължения.

Макак така предварителни данъчни задължения, нали данъците се плащат после?

Данъчните задължения не включват само данъците.

Задължението за регистрация по чл. 97а от ЗДДС възниква не по-късно от 7 дни преди датата на възникване на данъчното събитие на доставката.

Това значи, че ако смятате да поучавате плащане за услуга от ЕС трябва да подадете заявление за да се регистрирате по ЗДДС в срок поне 7 дена преди да ви платят и преди да издадете фактура.

Аналогично сте длъжни ако смятате да плащате за реклама във Facebook или Google (ирландска фирма - т.е. фирма от друга държава от ЕС) трябва да имате предварително подадено заявление за ДДС регистрация по чл. 97а (или по общия ред - ако желаете).

Ако рекламата не е свързана с някаква независима икономическа дейност (примерно рекламирате снимка на котката си, защото искате всички да я видят) - това не води до задължение за ДДС регистрация предварително.

Получаването на доходи от Google AdSense също води до задължение за ДДС регистрация в срок 7 дена преди данъчното събитие (обикновено това е датата на получаване на плащането).

За регистрацията в регистър БУЛСТАТ и подаване на ОКД5 за започване на дейност имате няколко дена, там срокът е нормален (а не обърнат във времето като за ДДС регистрацията по чл. 97а).

Преди да започнете някаква дейност проучете точно в кои случаи може да се избегне тази ДДС регистрация и в кои случаи не може.

Коментари

Нищо в блога не следва да се разглежда като препоръка да се инвестира в акции и борсово търгувани фондове (инвестиращи в акции) вместо да се инвестира в нещо друго.

Информацията цели да послужи за взимане на информирано решение как да се инвестира така, че проблемите и разходите да са минимални (след като вече сте взели решение да инвестирате на пазара на акции).

Има и други инвестиции извън пазарите на акции и извън финансовите инструменти.

Тоест, нищо от написаното не е препоръка да се инвестира във финансови инструменти - акции, опции, фючърси, договори за разлика и т.н.

Тъй като често пиша за акции и други финансови инструменти някой може да остане с грешното впечатление, че препоръчвам да се инвестира в тях.

Има вероятност четенето на данни, включително и безполезни, да ви направи по-склонни да инвестирате и по-уверени. Това е известен бъг в мозъците на хората, пише го в книгите по поведенчески финанси.

nap-autopilot - автоматизиране на въвеждането на данни в годишната данъчна декларация

Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.

Популярни публикации от този блог

С кой инвестиционен посредник е най-изгодно да се инвестира в акции, ETFs, метали (дългосрочно)?

Понеже редовно ме питат реших да напиша накратко по темата. (Обаче с времето се получи дълга статия, която от време на време допълвам.)

Trader Workstation (Interactive Brokers) - директно, през Карол, през Евро Финанс, през Булборкърс, през CapTrader - каква е разликата? Правя сравнение и с платформата EFOCS на Евро Финанс

Накратко: директно таксите на сделка са по-ниски, но има месечна такса от $10 .

Отговори на въпроси за данъците и попълване на годишната данъчна декларация при инвестиции на финансовите пазари

Статията я редактирам често, върнете се за да видите промените. Последни промени: 15 декември 2024 *.