Ако се ползва инвестиционен посредник в чужбина оборотът от продажбите няма значение, защото продажбите се правят извън територията на България. Тоест - няма риск от ДДС регистрация по чл. 96.
Но риск от регистрация по чл. 97а има. Ако фирмата плати някакви услуги, които се облагат с ДДС - напр. данни в реално време - е длъжна според българския ЗДДС да подаде заявление за регистрация по ЗДДС в срок 7 дена преди датата, на която е данъчното събитие. Тоест ако фирмата плати за данните в реално време е вече в нарушение, ако не е подала заявление за регистрация преди поне 7 дена.
Реалното предимство да се търгува през фирма е, че печалбите от продажби на борсите в САЩ и още няколко държави (еквивалентни регулирани пазари) няма да се облага с данък върху печалбата. Но мисля, че данък върху дивидента има (ако фирмата изплати дивидент на собственика).
Има много лесен начин да се инвестира в компании от САЩ без данъци и без фирма - това е с ETF, който се продава на европейска борса. Годишният разход за SXR8 и VUAA е части от процента, много по-евтино от разходите да имаш фирма. И ако искаш да излезеш от инвестицията просто натискаш бутона "sell", а ако имаш фирма трябва да се занимаваш с държавната бюрокрация, не е толкова просто да закриеш фирма.
Заради големите разходи за фирма и явлението "illusion of skill" е съмнително дали има смисъл да се инвестира по начин, различен от дългосрочна инвестиция в индексен ETF с малък годишен разход.
За да има смисъл от регистрация на фирма (с цел инвестиция в отделни акции от NYSE) трябва да се постигне по-висока доходност от простата инвестиция в индексен ETF като физическо лице (тип "инвестирам и държа", не активна търговия).
Много силно съмнително е, че ще се постигне по-висока доходност по по-сложния начин.
Доходността се намалява допълнително и от разходите, които се правят във връзка с фирмата (особено ако тя е регистрирана само с тази цел, а не се ползва за друга дейност).
Ако фирмата се ползва за друга дейност е спорно дали е добра идея да се ползва и за инвестиция в акции (вместо в акциите да инвестира собственика на фирмата със сметка при инвестиционен посредник на негово име). Защото ако фирмата задлъжнее и акциите са на нейно име може да се наложи да ги загуби (за да може фирмата да плати задълженията си към кредиторите).
Този коментар бе премахнат от автора.
ОтговорИзтриванеОсновния проблем е, че фирмата трябва да си изкара LEI номер и отварянето на сметка на името на фирма е малко по-сложно като документи.
ИзтриванеАко фирмата задлъжнее може кредиторите да искат продажба на финансовите активи на фирмата. А ако финансовите активи са на името на физическо лице няма как да ги вземат.
Затова в цивилизованите държави се открива фирма за всеки отделен бизнес - ако пропадне един от бизнесите на човек да не се завлекат и останалите (ограничена отговорност се нарича идеята).
Но в България се пести от фирми - за да не се плащат разходите за 3 фирми една и съща фирма се ползва за баничарница, IT услуги и инвестиции на финансовите пазари. И ако осъдят баничарницата да плаща обезщетение за нещо или фалира и трябва да плаща на кредиторите - активите на другите 3 бизнеси, ползващи същата фирма, заминават също.