Пропускане към основното съдържание

Тъй като блогът се напълни с други неща (ревюта на инвестиционни посредници и т.н.) систематизирах по-интересните неща за законодателите тук: За читателите от Министерството на финансите и за законодателите.

Интересуваш се от данъците при получаване на доход от инвестиции? Виж тази страница.
Забелязах, че връзката към статията (намираща се в дясната страна на блога) не е много видима и затова слагам още една връзка тук.

Има ли смисъл да регистрирам фирма за да търгувам с акции от NYSE?

Ако се ползва инвестиционен посредник в чужбина оборотът от продажбите няма значение, защото продажбите се правят извън територията на България. Тоест - няма риск от ДДС регистрация по чл. 96.

Но риск от регистрация по чл. 97а има. Ако фирмата плати някакви услуги, които се облагат с ДДС - напр. данни в реално време - е длъжна според българския ЗДДС да подаде заявление за регистрация по ЗДДС в срок 7 дена преди датата, на която е данъчното събитие. Тоест ако фирмата плати за данните в реално време е вече в нарушение, ако не е подала заявление за регистрация преди поне 7 дена.

Реалното предимство да се търгува през фирма е, че печалбите от продажби на борсите в САЩ и още няколко държави (еквивалентни регулирани пазари) няма да се облага с данък върху печалбата. Но мисля, че данък върху дивидента има (ако фирмата изплати дивидент на собственика).

Има много лесен начин да се инвестира в компании от САЩ без данъци и без фирма - това е с ETF, който се продава на европейска борса. Годишният разход за SXR8 и VUAA е части от процента, много по-евтино от разходите да имаш фирма. И ако искаш да излезеш от инвестицията просто натискаш бутона "sell", а ако имаш фирма трябва да се занимаваш с държавната бюрокрация, не е толкова просто да закриеш фирма.

Заради големите разходи за фирма и явлението "illusion of skill" е съмнително дали има смисъл да се инвестира по начин, различен от дългосрочна инвестиция в индексен ETF с малък годишен разход.

За да има смисъл от регистрация на фирма (с цел инвестиция в отделни акции от NYSE) трябва да се постигне по-висока доходност от простата инвестиция в индексен ETF като физическо лице (тип "инвестирам и държа", не активна търговия).

Много силно съмнително е, че ще се постигне по-висока доходност по по-сложния начин.

Доходността се намалява допълнително и от разходите, които се правят във връзка с фирмата (особено ако тя е регистрирана само с тази цел, а не се ползва за друга дейност).

Ако фирмата се ползва за друга дейност е спорно дали е добра идея да се ползва и за инвестиция в акции (вместо в акциите да инвестира собственика на фирмата със сметка при инвестиционен посредник на негово име). Защото ако фирмата задлъжнее и акциите са на нейно име може да се наложи да ги загуби (за да може фирмата да плати задълженията си към кредиторите).

Коментари

  1. Този коментар бе премахнат от автора.

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Основния проблем е, че фирмата трябва да си изкара LEI номер и отварянето на сметка на името на фирма е малко по-сложно като документи.

      Ако фирмата задлъжнее може кредиторите да искат продажба на финансовите активи на фирмата. А ако финансовите активи са на името на физическо лице няма как да ги вземат.

      Затова в цивилизованите държави се открива фирма за всеки отделен бизнес - ако пропадне един от бизнесите на човек да не се завлекат и останалите (ограничена отговорност се нарича идеята).

      Но в България се пести от фирми - за да не се плащат разходите за 3 фирми една и съща фирма се ползва за баничарница, IT услуги и инвестиции на финансовите пазари. И ако осъдят баничарницата да плаща обезщетение за нещо или фалира и трябва да плаща на кредиторите - активите на другите 3 бизнеси, ползващи същата фирма, заминават също.

      Изтриване

Публикуване на коментар

Нищо в блога не следва да се разглежда като препоръка да се инвестира в акции и борсово търгувани фондове (инвестиращи в акции) вместо да се инвестира в нещо друго.

Информацията цели да послужи за взимане на информирано решение как да се инвестира така, че проблемите и разходите да са минимални (след като вече сте взели решение да инвестирате на пазара на акции).

Има и други инвестиции извън пазарите на акции и извън финансовите инструменти.

Тоест, нищо от написаното не е препоръка да се инвестира във финансови инструменти - акции, опции, фючърси, договори за разлика и т.н.

Тъй като често пиша за акции и други финансови инструменти някой може да остане с грешното впечатление, че препоръчвам да се инвестира в тях.

Има вероятност четенето на данни, включително и безполезни, да ви направи по-склонни да инвестирате и по-уверени. Това е известен бъг в мозъците на хората, пише го в книгите по поведенчески финанси.

nap-autopilot - автоматизиране на въвеждането на данни в годишната данъчна декларация

Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.

Популярни публикации от този блог

С кой инвестиционен посредник е най-изгодно да се инвестира в акции, ETFs, метали (дългосрочно)?

Понеже редовно ме питат реших да напиша накратко по темата. (Обаче с времето се получи дълга статия, която от време на време допълвам.)

Trader Workstation (Interactive Brokers) - директно, през Карол, през Евро Финанс, през Булборкърс, през CapTrader - каква е разликата? Правя сравнение и с платформата EFOCS на Евро Финанс

Накратко: директно таксите на сделка са по-ниски, но има месечна такса от $10 .

Отговори на въпроси за данъците и попълване на годишната данъчна декларация при инвестиции на финансовите пазари

Статията я редактирам често, върнете се за да видите промените. Последни промени: 15 декември 2024 *.