Пропускане към основното съдържание

Тъй като блогът се напълни с други неща (ревюта на инвестиционни посредници и т.н.) систематизирах по-интересните неща за законодателите тук: За читателите от Министерството на финансите и за законодателите.

Интересуваш се от данъците при получаване на доход от инвестиции? Виж тази страница.
Забелязах, че връзката към статията (намираща се в дясната страна на блога) не е много видима и затова слагам още една връзка тук.

Четири капана, в които може да попаднат инвестиращите в злато

1. Може да се наложи да плащат данък 10 или 15% върху продажната цена, а не върху реалната печалба (защото нямат документ с името си - например имат само касов бон без име или нямат никакъв документ). Как може да се реши този проблем - със съставянето на протокол, който съдържа липсващите данни (ако има само касов бон без име и ЕГН на клиент). Не е изпробвано в съда дали работи.

2. Като горното, само че поради хиперинфлация. Ако има хиперинфлация и не променят закона ще се налага да плащате на практика данък върху продажната цена, защото цената на придобиване ще е практически нула (в обезценената валута).

Купили сте злато за 500 лева, продавате го за 500 000 лева (хиперинфлация 1000 пъти). Данък върху 499500 (ако ви признаят за разход 500-те лева).

Миналия път като имаше хиперинфлация май имаше корекция на данъчната основа според инфлацията, не помня.

3. Възникване на задължение за публикуване на личните данни на купувача на злато в публичен регистър, ако се окаже, че извършва търговия със злато по занятие (ясна дефиниция на това понятие няма).

4. ДДС регистрация. Ако плащате за съхранение на златото в чужбина може да възникне задължение за ДДС регистрация, ако извършвате независима икономическа дейност (напр. купуването и продаването на злато може да се разглежда като такава - няма ясно разграничение в закона кога покупко-продажбата на злато е такава дейност) и ако таксите, които плащате са облагаема доставка по смисъла на ЗДДС.

Ако ви глобят за липса на ДДС регистрация мисля, че може да оспорвате в съда като заявите, че според вас услугата се доставя не в България, а в държавата, където физически се намира златото. Не знам дали ще мине в съда. Може също така да твърдите, че не извършвате независима икономическа дейност.

Аргументът, че услугата се доставя в чужбина (където е трезора за съхранение на злато) може да мине за таксата по съхранение. Обаче за таксите/комисионните за покупка/продажба на златото - това може да се разглежда като услуга от разстояние с място на изпълнение там, където се намира получателя. Но може и да се твърди, че тъй като златото го разглеждаме като финансов актив, то и таксите/комисионните също са освободена доставка (заради онова с „договарянето“: „сделката, включително договарянето, свързана с дружествени дялове, акции или други ценни книжа и техни деривати“). Ако не може - остава ви само аргументът, че не извършвате независима икономическа дейност. 

Инвестиция в злато чрез ETF, какво може да се обърка? 

Публикувал съм становища на НАП. С които не съм съгласен, според мен златото не се облага изобщо когато го продава физическо лице, което не извършва търговска дейност по занятие.

* * *

Проблемът не е в ДДС-то, а в ДДС регистрацията - т.е. прекомерната административна тежест.

Коментарите ми по повод данъкът върху продажбата на златото са акцентирани не върху това, че недоволствам от облагането им с данък.

Проблемът е в това, че се облагат с прекомерен данък - с данъчната основа е продажната цена, а не реалната печалба. И също така има неяснота кога златото се облага с 10% данък и кога с 15% данък.

Проблемът не е в това, че се облага с данък, а в мазната червена лента.

Цената на червената лента в някои случаи е повече от данъците или от същия порядък. Би било добре ако данъчните закони бяха ясни и лесно се прилагаха.

Недоволството ми от законодателния спам и червената лента нямат нищо общо с тезата, че данъците са кражба.

Коментари

Нищо в блога не следва да се разглежда като препоръка да се инвестира в акции и борсово търгувани фондове (инвестиращи в акции) вместо да се инвестира в нещо друго.

Информацията цели да послужи за взимане на информирано решение как да се инвестира така, че проблемите и разходите да са минимални (след като вече сте взели решение да инвестирате на пазара на акции).

Има и други инвестиции извън пазарите на акции и извън финансовите инструменти.

Тоест, нищо от написаното не е препоръка да се инвестира във финансови инструменти - акции, опции, фючърси, договори за разлика и т.н.

Тъй като често пиша за акции и други финансови инструменти някой може да остане с грешното впечатление, че препоръчвам да се инвестира в тях.

Има вероятност четенето на данни, включително и безполезни, да ви направи по-склонни да инвестирате и по-уверени. Това е известен бъг в мозъците на хората, пише го в книгите по поведенчески финанси.

nap-autopilot - автоматизиране на въвеждането на данни в годишната данъчна декларация

Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.

Популярни публикации от този блог

С кой инвестиционен посредник е най-изгодно да се инвестира в акции, ETFs, метали (дългосрочно)?

Понеже редовно ме питат реших да напиша накратко по темата. (Обаче с времето се получи дълга статия, която от време на време допълвам.)

Trader Workstation (Interactive Brokers) - директно, през Карол, през Евро Финанс, през Булборкърс, през CapTrader - каква е разликата? Правя сравнение и с платформата EFOCS на Евро Финанс

Накратко: директно таксите на сделка са по-ниски, но има месечна такса от $10 .

Отговори на въпроси за данъците и попълване на годишната данъчна декларация при инвестиции на финансовите пазари

Статията я редактирам често, върнете се за да видите промените. Последни промени: 16 януари 2025.