Пропускане към основното съдържание

Тъй като блогът се напълни с други неща (ревюта на инвестиционни посредници и т.н.) систематизирах по-интересните неща за законодателите тук: За читателите от Министерството на финансите и за законодателите.

Интересуваш се от данъците при получаване на доход от инвестиции? Виж тази страница.
Забелязах, че връзката към статията (намираща се в дясната страна на блога) не е много видима и затова слагам още една връзка тук.

Получили сте афилиейт комисионна от Revolut (или друга европейска фирма, установена извън България)? ДДС регистрация и глобичка.

Заради увеличената популярност на Revolut и неговата афилиейт програма (плаща за привлечени клиенти, които са цъкнали на вашия афилиейт линк) има вероятност да пострадат много хора, които нямат представа от данъчното законодателство на България и неговите капани.

Специално за такива новобранци, които нямат опит с данъчното законодателство и си мислят „нека първо ми платят, пък после ще мисля как да си декларирам данъците“, има сложени капани в данъчните закони за да може да се събират глобички.

След получаване на първия доход от комисионни хванатите в капана се оказват в неприятна ситуация - срокът за подаване на заявлението за регистрация по ЗДДС (чл 97а) е изтекъл... Защото крайният срок за подаване на заявлението е 7 дена ПРЕДИ данъчното събитие (първото плащане ИЛИ края на годината, през която е сключен договора - което дойде първо). Тоест, ако сте получили по платежната си (или банковата си) сметка плащането - значи е трябвало да сте подали заявлението си за регистрация по ЗДДС на основание чл. 97а 7 дена преди да получите това плащане.

Сигурно ще има умници, които ще питат - 🐒МАК̲А̲К̲ ТАКА?!🙈 Нали трябва да имаш 50 000 лева оборот за ДДС регистрация? Оказва се, че не е съвсем така. При регистрацията на основание на чл. 97а няма такова изискване. Регистрацията се прави преди да е реализирана и 1 стотинка оборот.

НАП харесва това... 

Направих си тестова регистрация в афилиейт програмата на Revolut на сайта Impact.com (през линка от блога им). Ако вие сте направили вашата регистрация от там - мисля, че има възможност да се откажете от плащанията за да избегнете задължението за регистрация по ЗДДС. (Най-вероятно не сте си взели рефералния линк от там, а са ви зарибили от приложението да го разпространявате.)

Не ми е известно дали има и пряк път за получаване на афилиейт комисионните, защото нямам сметка в Revolut. Потребителите да потвърдят дали след регистрация на сметка в Revolut ви дават и автоматично афилиейт линк, който може да ползвате за да печелите афилиейт комисионни. И как ви изплащат комисионните - след като се натрупа някаква дължима сума или веднага ви ги плащат по платежната сметка в Revolut.

Обичайно рефералните линкове (наричани още афилиейт линкове) се взимат от мобилното приложение директно, което е индикация, че плащанията директно се получават по сметката в Revolut (нямам желание да тествам това за да не попадна под ударите на данъчното законодателство, пишете в коментарите дали парите идват директно в сметката ви или се натрупват и след това при поискване ви ги дават).

Ако веднага ви ги плащат в платежната сметка сте прецакани - защото срокът за подаване на заявлението за ДДС регистрация е 7 дена ПРЕДИ да сте получили първото плащане, което значи, че е много лесно да го пропуснете.

Ако все още не са ви платили и получавате плащанията от афилиейт платформа - има шанс да се откажете да получавате дължимото си и така да спестите от неприятностите, свързани с ДДС регистрацията. Но ако сте си взели рефералния линк директно от приложението - не мисля, че има механизъм да се откажете от комисионните си.

Регистрация при получаване и извършване на услуги в чужбина

Какви неприятности може да доведе на нерегистрираните по ЗДДС непознаването на чл.97а

Пуснах сигнал до Дирекция „Данъчна политика“ за няколко проблема с данъчното законодателство и административната тежест

ДДС регистрация се налага и в някои случаи когато плащате такси и комисионни към инвестиционен посредник, който е установен в друга държава от ЕС (например във връзка със сделки с финансови инструменти, P2P кредитиране). В почти всички случаи тези такси и комисионни не са облагаема доставка и в тези случаи не възниква задължение за ДДС регистрация. Друго условие, което трябва да е изпълнено за да възникне задължението за ДДС регистрация е да извършвате независима икономическа дейност. Комисионните за сделки с финансови активи не са облагаема доставка. За таксите за достъп до данни - не съм сигурен (зависи как се тълкува фразата „сделката, включително договарянето“ - дали плащането за данни в реално време по някакъв начин може да се разглежда като част от договарянето). Съществуването на фразата „сделката, включително договарянето“ е крайно неудачно, защото е неразбираема.

Например Iuvo начислява такса, тази снимка на екрана ми я прати потребител на Iuvo:

Тази такса мисля, че е освободена доставка и не води до задължение за ДДС регистрация. 

Обаче във връзка с таксите за просрочие не е много ясно дали се дължи ДДС регистрация или не, обясних в тази статия. По-скоро не, но трудно се доказва.

Задължение за ДДС регистрация по чл. 97а възниква и ако отдавате под наем жилище през платформи като AirBNB (то възниква във връзка с таксите/комисионните, които плащате на AirBNB). В Капитал има статия по темата: Даваш Airbnb - минаваш по ДДС.

Има ли начин да се избегне ДДС регистрация?

Ключово за разбирането на ДДС регистрацията по чл. 97а са две неща:

1. Що е то независима икономическа дейност и извършва ли се тя?

2. Облагаема доставка ли са съответните услуги (такси, комисионни, афилиейт комисионни, „реклама“) по смисъла на ЗДДС?

Достатъчно е само на един от въпросите да се отговори с „не“ за да не възникне задължение за ДДС регистрация по чл. 97а. За афилиейт комисионните ще е много трудно да твърдите, че получаването им не е резултат от независима икономическа дейност. Може да твърдите, че тъй като са клъвнали само един-два реферала това не е независима икономическа дейност, защото не реализирате доход "редовно". Но в закона няма обективни критерии за разграничаване на независима икономическа дейност от дейност, която не е такава.

НАП упорито отказва да тълкува собствения си наръчник за ДДС. Можете да видите техните (липса на) отговори в статията „Пуснах сигнал до Дирекция „Данъчна политика“ за няколко проблема с данъчното законодателство и административната тежест“.

Още по темата писах в статията Комисионните на инвестиционните посредници облагаеми с нулева ставка ли са? (там разглеждам и проблема за независимата икономическа дейност).

Как да избегнем ДДС регистрация при ползване на инвестиционен посредник (извършване на сделки с финансови инструменти)

Коментари

Нищо в блога не следва да се разглежда като препоръка да се инвестира в акции и борсово търгувани фондове (инвестиращи в акции) вместо да се инвестира в нещо друго.

Информацията цели да послужи за взимане на информирано решение как да се инвестира така, че проблемите и разходите да са минимални (след като вече сте взели решение да инвестирате на пазара на акции).

Има и други инвестиции извън пазарите на акции и извън финансовите инструменти.

Тоест, нищо от написаното не е препоръка да се инвестира във финансови инструменти - акции, опции, фючърси, договори за разлика и т.н.

Тъй като често пиша за акции и други финансови инструменти някой може да остане с грешното впечатление, че препоръчвам да се инвестира в тях.

Има вероятност четенето на данни, включително и безполезни, да ви направи по-склонни да инвестирате и по-уверени. Това е известен бъг в мозъците на хората, пише го в книгите по поведенчески финанси.

nap-autopilot - автоматизиране на въвеждането на данни в годишната данъчна декларация

Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.

Дайте идеи как да убедим евродепутатите да гласуват за прекратяване на нарушаването на правата на богаташите, които са останали по една или друга причина без документ за самоличност. Сегашната правна рамка на ЕС страхува предприемачите (кара предприемачите да се страхуват) да развиват бизнес за помощ на бедстващи богаташи. Нелепо е богаташите да ги слагаме в приюти за бездомници, има логика законите да се коригират за да бъдат обслужени техните интереси.

Достъпът до финансови услуги и редица граждански права на богатите и законопослушни хора са опасно зависими от притежанието на валиден документ за самоличност

Популярни публикации от този блог

С кой инвестиционен посредник е най-изгодно да се инвестира в акции, ETFs, метали (дългосрочно)?

Понеже редовно ме питат реших да напиша накратко по темата. (Обаче с времето се получи дълга статия, която от време на време допълвам.)