Пропускане към основното съдържание

Тъй като блогът се напълни с други неща (ревюта на инвестиционни посредници и т.н.) систематизирах по-интересните неща за законодателите тук: За читателите от Министерството на финансите и за законодателите.

Интересуваш се от данъците при получаване на доход от инвестиции? Виж тази страница.
Забелязах, че връзката към статията (намираща се в дясната страна на блога) не е много видима и затова слагам още една връзка тук.

ПИБ пусна възможност за сделки с акции и ETFs в мобилното приложение

Сделките с акции и ETFs са достъпни през мобилното приложение. Достъпни са както акции и ETFs в чуждестранните борси като Xetra, така и сделки с финансови инструменти на БФБ.

За съжаление таксите и комисионните за Xetra и другите борси в чужбина не са конкурентни на класическите инвестиционни посредници. И така нямат възможност да се конкурират с тях, единствения начин да печелят от тези услуги е от клиенти, които не са запознати с пазарните цени на тези услуги или по някаква друга причина искат да ползват българска банка като инвестиционен посредник (други български банки имат подобни високи такси и комисионни), защото погрешно си мислят, че това е по-сигурно.

Разглеждам тарифата за акциите и ETFs в чужбина (най-интересните особености само):

  • Такса за съхранение на акции: 0,25% на годишна база, месечно минимум 5 евро
  • Такса за получаване на дивиденти: 0.225%, мин. 2 евро
  • Изплащане на дивиденти в акции: 2 евро плюс разноските (т.е. не е ясно колко)
  • Регистриране на допълнителни разпределения и сплит на акции и други задължителни корпоративни събития по сметка за финансови инструменти на клиента при ПИБ АД (т.е. stock splits, различни видове mergers): 2 евро плюс разноските (т.е. не е ясно)
  • Комисионна за акции и ETFs на Xetra (от стойността на сделката): 0.5%, минимум 30 евро. Дали минимумът е на сделка или на поръчка не е ясно.
  • Няма информация да дават доход от отдаване назаем на акции и ETFs какъвто дават техните конкуренти Interactive Brokers и Trading212.
  • Неясна допълнителна такса: "Клиентите, които имат сключен договор с ПИБ АД за търговия с финансови инструменти чрез използване на електронна платформа, заплащат отделно и такса за достъп до системата за търговия, съгласно условията на договора." Ако правилно го тълкувам не би трябвало да се дължи такса ако се ползва мобилното приложение.
Сравнение: Interactive Brokers взима малко над 0,05% (т.е. разликата е 10 пъти в комисионната за Xetra) и няма такса за съхранение. Trading212 няма комисионни и няма такса за съхранение. И двата дават доход за отдаване назаем.

Как да инвестираме в акции през 2024, 2025 година

За БФБ таксите и комисионните са други:

  • поръчка до 20 000 лв.: 0.80%, мин. 5 лв. за поръчка + 2,50 лв на сделка
  • поръчка от 20 001 до 100 000 лв.: 0.60%, мин. 5 лв. за поръчка + 2,50 лв на сделка

Не е ясно дали бъркат поръчка със сделка (дали минималните прагове са на поръчка или на сделка). Но ако е вярно написаното в тарифата би трябвало да има минимален праг от 5 лв за поръчка и отделно 2,50 лв на всяка сделка.

Например при поръчка за 20 000 лв, фрагментирана на 10 части, ще се плати 160 лв плюс 10 пъти по 2,50 лв, общо 185 лева.

  • Поддържане на сметка за финансови инструменти с депозитар ЦД за непрофесионални клиенти: 0.10% от стойността на финансовите инструменти на годишна база (събирана месечно).

Не става напълно ясно дали тази такса е задължителна или се плаща по желание, защото по-нагоре в тарифата има такса за "прехвърляне на финансови инструменти от клиентска сметка към регистъра на ПИБ АД по собствена сметка на клиента при ЦД" 15 лева, която предполагам, че се плаща само ако клиентът има желание за такова прехвърляне.

Тарифата на други инвестиционни посредници за БФБ

Коментари

Нищо в блога не следва да се разглежда като препоръка да се инвестира в акции и борсово търгувани фондове (инвестиращи в акции) вместо да се инвестира в нещо друго.

Информацията цели да послужи за взимане на информирано решение как да се инвестира така, че проблемите и разходите да са минимални (след като вече сте взели решение да инвестирате на пазара на акции).

Има и други инвестиции извън пазарите на акции и извън финансовите инструменти.

Тоест, нищо от написаното не е препоръка да се инвестира във финансови инструменти - акции, опции, фючърси, договори за разлика и т.н.

Тъй като често пиша за акции и други финансови инструменти някой може да остане с грешното впечатление, че препоръчвам да се инвестира в тях.

Има вероятност четенето на данни, включително и безполезни, да ви направи по-склонни да инвестирате и по-уверени. Това е известен бъг в мозъците на хората, пише го в книгите по поведенчески финанси.

nap-autopilot - автоматизиране на въвеждането на данни в годишната данъчна декларация

Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.

Популярни публикации от този блог

С кой инвестиционен посредник е най-изгодно да се инвестира в акции, ETFs, метали (дългосрочно)?

Понеже редовно ме питат реших да напиша накратко по темата. (Обаче с времето се получи дълга статия, която от време на време допълвам.)

Trader Workstation (Interactive Brokers) - директно, през Карол, през Евро Финанс, през Булборкърс, през CapTrader - каква е разликата? Правя сравнение и с платформата EFOCS на Евро Финанс

Накратко: директно таксите на сделка са по-ниски, но има месечна такса от $10 .

Отговори на въпроси за данъците и попълване на годишната данъчна декларация при инвестиции на финансовите пазари

Статията я редактирам често, върнете се за да видите промените. Последни промени: 2 февруари 2025.