Пропускане към основното съдържание

Тъй като блогът се напълни с други неща (ревюта на инвестиционни посредници и т.н.) систематизирах по-интересните неща за законодателите тук: За читателите от Министерството на финансите и за законодателите.

Интересуваш се от данъците при получаване на доход от инвестиции? Виж тази страница.
Забелязах, че връзката към статията (намираща се в дясната страна на блога) не е много видима и затова слагам още една връзка тук.

Преди да пратите пари към сметка на инвестиционен посредник проверете дали името ви на латиница е коректно

Типична грешка на българските банки е да изписват името на латиница на клиента си погрешно - не така както е по лична карта, а автоматично транслитерирано.

Моето беше сгрешено в TBI Bank - с нестандартна транслитерация (отдавна съм клиент на банката, не знам дали новите клиенти, регистрирани през мобилното приложение, са засегнати). Но в други случаи проблемът може да е друг - банката да ползва стандартна транслитерация, а вашето име на личната карта да е с нестандартна (по избор на титуляра може да се ползва нестандартна транслитерация на латиница).

Може да го направите като направите обмяна на валута (примерно 1 евро) между собствени сметки, ще си проличи ако името ви на латиница е грешно (напр. в TBI Bank този метод на проверка работи - видя се, че името ми е грешно). Или пратете SEPA превод (примерно 1 евро) към друга ваша сметка в евро и вижте името на изпращача на превода (този метод е по-сигурен).

Ако името се различава понякога получателят (инвестиционен посредник) не го връща (ако е една буква и очевидно грешка при транслитерация), в други случаи може да го върне.

В някои случаи инвестиционният посредник изисква превод от сметка на ваше име с цел верификация. Тогава е важно името ви на латиница да е коректно.

Има множество начини да се прави транслитерация и само един е стандартен по закон. Но за документите за самоличност се допускат изключения.


Коментари

Нищо в блога не следва да се разглежда като препоръка да се инвестира в акции и борсово търгувани фондове (инвестиращи в акции) вместо да се инвестира в нещо друго.

Информацията цели да послужи за взимане на информирано решение как да се инвестира така, че проблемите и разходите да са минимални (след като вече сте взели решение да инвестирате на пазара на акции).

Има и други инвестиции извън пазарите на акции и извън финансовите инструменти.

Тоест, нищо от написаното не е препоръка да се инвестира във финансови инструменти - акции, опции, фючърси, договори за разлика и т.н.

Тъй като често пиша за акции и други финансови инструменти някой може да остане с грешното впечатление, че препоръчвам да се инвестира в тях.

Има вероятност четенето на данни, включително и безполезни, да ви направи по-склонни да инвестирате и по-уверени. Това е известен бъг в мозъците на хората, пише го в книгите по поведенчески финанси.

nap-autopilot - автоматизиране на въвеждането на данни в годишната данъчна декларация

Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.

Популярни публикации от този блог

С кой инвестиционен посредник е най-изгодно да се инвестира в акции, ETFs, метали (дългосрочно)?

Понеже редовно ме питат реших да напиша накратко по темата. (Обаче с времето се получи дълга статия, която от време на време допълвам.)

Trader Workstation (Interactive Brokers) - директно, през Карол, през Евро Финанс, през Булборкърс, през CapTrader - каква е разликата? Правя сравнение и с платформата EFOCS на Евро Финанс

Накратко: директно таксите на сделка са по-ниски, но има месечна такса от $10 .

Отговори на въпроси за данъците и попълване на годишната данъчна декларация при инвестиции на финансовите пазари

Статията я редактирам често, върнете се за да видите промените. Последни промени: 15 декември 2024 *.