Пропускане към основното съдържание

Тъй като блогът се напълни с други неща (ревюта на инвестиционни посредници и т.н.) систематизирах по-интересните неща за законодателите тук: За читателите от Министерството на финансите и за законодателите.

Интересуваш се от данъците при получаване на доход от инвестиции? Виж тази страница.
Забелязах, че връзката към статията (намираща се в дясната страна на блога) не е много видима и затова слагам още една връзка тук.

Защо не е добра идея да разделяте голямо плащане на повече от един банков превод

Ако в онлайн банкирането имате лимит за плащания може да се изкушите да разделите някой голям превод на две или повече части за да не се налага да ходите до банката да ви вдигат лимита.

Какво може да се обърка?

Възможно е заради минималните прагове на таксите за нареждане на превод да платите повече.

Но дори и в случаите когато това не е така пак може да ви одерат с повече такси - този път банките кореспонденти.

Когато изпращам преводи в долари към инвестиционни посредници забелязах, че банката кореспондент дере с такса $25. Тази такса няма да я видите в тарифата на банката, на която сте клиент, нито ще я видите упомената в тарифата на инвестиционния посредник. Защото тази такса се взима от банката кореспондент. А с тази банка нито изпращачът на парите, нито получателят имат договор.

Ако преведете парите на повече от един път е много вероятно банката кореспондент да ви одере с такса за всяко от плащанията.

В САЩ може да си имате сериозни проблеми за разделянето на големи плащания на части, защото това изглежда като smurfing или structuring. Това е свързано с театъра на сигурността във връзка с прането на пари и финансирането на тероризма.

При SEPA преводите няма такси на банките кореспонденти и таксите за преводите са малки, в този случай няма проблем по отношение на таксите (не е проблем, че ще платите 3 лева повече за разделянето на превода на 4 части). Не така е при SWIFT преводите - при тях освен такси на банките кореспонденти често има и минимални прагове на таксите на банката изпращач. За българските банки е типично да има и такса за получаване (с минимален праг).

Ако депозирате средства при инвестиционен посредник (и се налага да разделите превода на части - напр. таксата за банкова превод е нищожна и затова не си струва да ходите до банката за да вдигате лимита по сметката си) избягвайте да правите последователно преводи с еднакъв размер (в рамките на малък период, като например 3 денонощия). Причината е, че може да има система за защита от дублирани преводи, която да не ви хареса как работи (задържа всеки следващ превод с еднакъв размер до изясняване на обстоятелствата) или не работи коректно (изобщо не обработва следващите преводи и те "увисват").

Пример за такъв проблем дадох в статията:

Избягвайте да депозирате при инвестиционен посредник средства с еднакви по размер банкови преводи направени в кратък интервал

Коментари

Нищо в блога не следва да се разглежда като препоръка да се инвестира в акции и борсово търгувани фондове (инвестиращи в акции) вместо да се инвестира в нещо друго.

Информацията цели да послужи за взимане на информирано решение как да се инвестира така, че проблемите и разходите да са минимални (след като вече сте взели решение да инвестирате на пазара на акции).

Има и други инвестиции извън пазарите на акции и извън финансовите инструменти.

Тоест, нищо от написаното не е препоръка да се инвестира във финансови инструменти - акции, опции, фючърси, договори за разлика и т.н.

Тъй като често пиша за акции и други финансови инструменти някой може да остане с грешното впечатление, че препоръчвам да се инвестира в тях.

Има вероятност четенето на данни, включително и безполезни, да ви направи по-склонни да инвестирате и по-уверени. Това е известен бъг в мозъците на хората, пише го в книгите по поведенчески финанси.

nap-autopilot - автоматизиране на въвеждането на данни в годишната данъчна декларация

Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.

Популярни публикации от този блог

С кой инвестиционен посредник е най-изгодно да се инвестира в акции, ETFs, метали (дългосрочно)?

Понеже редовно ме питат реших да напиша накратко по темата. (Обаче с времето се получи дълга статия, която от време на време допълвам.)

Trader Workstation (Interactive Brokers) - директно, през Карол, през Евро Финанс, през Булборкърс, през CapTrader - каква е разликата? Правя сравнение и с платформата EFOCS на Евро Финанс

Накратко: директно таксите на сделка са по-ниски, но има месечна такса от $10 .

Отговори на въпроси за данъците и попълване на годишната данъчна декларация при инвестиции на финансовите пазари

Статията я редактирам често, върнете се за да видите промените. Последни промени: 15 декември 2024 *.