Пропускане към основното съдържание

Публикации

Показват се публикации от октомври, 2021

Тъй като блогът се напълни с други неща (ревюта на инвестиционни посредници и т.н.) систематизирах по-интересните неща за законодателите тук: За читателите от Министерството на финансите и за законодателите.

Интересуваш се от данъците при получаване на доход от инвестиции? Виж тази страница.
Забелязах, че връзката към статията (намираща се в дясната страна на блога) не е много видима и затова слагам още една връзка тук.

TBI Bank не разрешава на клиентите си да захранват сметката си в Interactive Brokers? От банката не ми отговориха на въпросите. (Корекция: клиент е успял с хартиено платежно в офис на банката да си захрани сметката с евро.)

Понеже съм временно изпълняваш длъжността на арменски поп по банковите въпроси, клиенти на банки ми изпращат оплакванията си от банките. Клиент на TBI Bank ми се оплака, че банката не е позволила да изпрати парите си на Interactive Brokers.

В ПИБ имат такса за получаване на SEPA преводи по някои видове сметки (допълнение: отменена от 17.11.2022 г.)

В ПИБ имат такса за получаване на SEPA преводи по "депозитни сметки" (това предполагам включва и свободни депозити) в размер на 0,1% (максимум 300 лева). Допълнение: отмениха тази такса считано от 17.11.2022 г. Напомням, че по-рано тази година въведоха и такса за внасяне на каса по депозитни сметки.

Подводни камъни при ползването на Revolut през 2021-2022-2023-2024 година

При регистрацията ползвах метода за защита на снимките на документите за самоличност, описани в тази статия .

Подводни камъни при ползването на Wise.com през 2021-2022-2023-2024 година

При регистрацията много потребители може да не разберат, че в полето "First name(s)" трябва да напишат не само малкото си име, но и презимето. По такъв начин, че като се съберат (конкатенират с интервал помежду им) полетата "First name(s)" и "Last name" да се получи пълното им име.

Нищо в блога не следва да се разглежда като препоръка да се инвестира в акции и борсово търгувани фондове (инвестиращи в акции) вместо да се инвестира в нещо друго.

Информацията цели да послужи за взимане на информирано решение как да се инвестира така, че проблемите и разходите да са минимални (след като вече сте взели решение да инвестирате на пазара на акции).

Има и други инвестиции извън пазарите на акции и извън финансовите инструменти.

Тоест, нищо от написаното не е препоръка да се инвестира във финансови инструменти - акции, опции, фючърси, договори за разлика и т.н.

Тъй като често пиша за акции и други финансови инструменти някой може да остане с грешното впечатление, че препоръчвам да се инвестира в тях.

Има вероятност четенето на данни, включително и безполезни, да ви направи по-склонни да инвестирате и по-уверени. Това е известен бъг в мозъците на хората, пише го в книгите по поведенчески финанси.

nap-autopilot - автоматизиране на въвеждането на данни в годишната данъчна декларация

Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.