Клиент на Interactive Brokers се опитва да захрани сметката си в Interactive Brokers чрез SEPA превод към сметката на Interactive Brokers. В резултат излизат менюта за избиране на категории и подкатегории за вида на плащането.
Снимки на екрана:
Със сигурност „преки инвестиции“ е грешен избор, защото „пряка инвестиция“ значи, че ще се придобива значителен дял от някоя компания, което обикновено не е случая.
Според мен така поставени категориите нямат смисъл. Защото не се уточнява кои лица са местни (спрямо коя държава са местни - спрямо България или спрямо другата държава, където се превеждат парите, спрямо държавата, където са установени фирмите, чиито акции се купуват).
Има един куп държави в този казус: България, Унгария (където е фирмата на IB), Германия (където е банката). Местни лица спрямо коя държава?
Инвестицията, която ще се прави е „портфейлна“ (такова е намерението на клиента), но въпреки това изборът на „Портфейлни инвестиции на местни лица в ценни книжа емитирани от чуждестранни лица“ също според мен е грешен, защото преводът няма да доведе до покупка на ценни книжа, той се прави с цел да се захрани сметката при инвестиционния посредник.
След като сметката е захранена може да се прави всичко - може парите да се изтеглят (в същата или друга валута), може да се купят акции само на една компания, може да се купят опции, може да се цъка с CFD-та (да се играе хазарт с CFD-та, което според мен не е „портфейлни инвестиции“).
Аз като правих превод през онлайн банкирането на ПИБ не ме питаха такива неща или ако са ме питали не помня. (Разгледах снимките на екрана, които съм правил - няма такова нещо снимано, значи няма.)
Хипотезата ми е, че тези неща се налага да се пишат само при превеждане на пари извън Европа, но по някаква причина се задейства и когато се правят преводи към сметката на унгарски ИП в германска банка.
Това са опциите при нареждане на SEPA превод в Райфайзен България, като тълкуването им е оставено изцяло на нареждащия превода. Тълкуването им от юридическо лице в последствие може да се различава. Моите преводи ги към IBKR правя с избор на "Портфейлни инвестиции на местни лица в центи книжа емитирани от чуждестранни лица" - местно лице го разбирам като гражданин на България. Интересен момент е избора на произход на средствата и опция като "Спестявания" ама от какво си спестил, не се знае. Или още още по-ингересното е от продажба на недвижимо имущество, където искат и данни от НА - но ако си получил сумата от превода по сметка с други налични средства, и да кажем прехвърлиш половината в друга сметка или друга банка иди доказвай кои пари от какво са.
ОтговорИзтриване"Юридическо лице" не значи това, което си мислите (не значи човек с юридическо образование). За съвсем друго се ползва този термин.
ИзтриванеКолко подробно трябва да се пише декларацията за произход на средствата (или "статистическата форма") е интересна тема, повдигнах я тук, но няма желаещи да пишат нещо.
Здравейте, клиент съм на ПИБ и скоро верифицирах Ибкр акаунта си. Може ли да споделите темплейта от банкитането на ПИБ, за да избегна грешки и дилеми? Благодаря предварително.
ОтговорИзтриванеВ тази статия разгледах как се попълва формуляра в онлайн банкирането.
ИзтриванеДанните за плащане зависят от това с коя от фирмите на Interactive Brokers имате договор - дали е с унгарската или с друга.
Също така описанието на плащането е уникално за всеки клиент, защото съдържа номера на сметката (започващ с U), името, първата буква от презимето и фамилията.
Трябва да се следват инструкциите, които се появяват след като въведете deposit notification.