Пропускане към основното съдържание

Тъй като блогът се напълни с други неща (ревюта на инвестиционни посредници и т.н.) систематизирах по-интересните неща за законодателите тук: За читателите от Министерството на финансите и за законодателите.

Интересуваш се от данъците при получаване на доход от инвестиции? Виж тази страница.
Забелязах, че връзката към статията (намираща се в дясната страна на блога) не е много видима и затова слагам още една връзка тук.

Инвестиране в акции по метода "маймуна"

Има и алтернатива на метода "купи акумулиращ фонд (SXR8) и дръж" - това е методът "маймуна".

Избирате си интересни компании, номерирате ги и една виртуална маймуна (генератор на случайни числа) избира от този списък n броя акции.

А ако съвсем сте си изгубили ума – може да си дръпнете нередактиран списък с акции от големите борси и да пуснете виртуалната маймуна да избира.

Сега индексните фондове са на рекордни нива, може би в следващите 15 месеца ще се срине пазара на акции заедно с криптовалутите. Много напомня на dot com балона. Но този път има огромно "печатане" на пари, това е различното този път.

Но аз от години чакам да се срине, а той все прави all time highs.

Преди да решите, че може да биете индексните фондове по доходност - прочетете повече за този метод, както и за illusion of skill

Преди да дадете на някого да ви ремонтира колата ще искате да знаете колко други коли е ремонтирал успешно преди това.

Ако си търсите плочкаджия да ви лепи плочки в банята - ще ви е интересно да видите предишните бани, където е лепил плочки.

В тези случаи миналите успехи с голяма вероятност предсказват бъдещите.

Когато избирате кой да ви управлява парите ще искате да знаете каква доходност е успял да постигне в миналото.

На пръв поглед звучи логично - но в действителност този метод за оценяване на мениджърите на фондове не работи.

Представете си, че е октомври 2007 година. Гледате графиката на този фонд и решавате да инвестирате. Какво може да се обърка?

Сега в ретроспектива е пределно ясно какво, вижда се на графиката. Но тогава не е било толкова очевидно.

Талеб ползва метафората с маймуните в една от неговите книги - ако на вратата ви се появи една костюмирана маймуна, която е постигнала висока доходност в миналото - ще я наемете ли да ви управлява парите? Ако е написала "Илиада" на пишеща машина ще заложите ли пари, че следващото произведение, което напише, ще бъде "Одисея"?

Една значителна част от професионалните мениждъри на фондове не може да бие индексните фондове (ETFs с ниски такси) по доходност. Това явление се нарича illusion of skill.

Скрипт за генериране на случайни числа в зададен обхват (страницата на проекта в github):

Коментари

Нищо в блога не следва да се разглежда като препоръка да се инвестира в акции и борсово търгувани фондове (инвестиращи в акции) вместо да се инвестира в нещо друго.

Информацията цели да послужи за взимане на информирано решение как да се инвестира така, че проблемите и разходите да са минимални (след като вече сте взели решение да инвестирате на пазара на акции).

Има и други инвестиции извън пазарите на акции и извън финансовите инструменти.

Тоест, нищо от написаното не е препоръка да се инвестира във финансови инструменти - акции, опции, фючърси, договори за разлика и т.н.

Тъй като често пиша за акции и други финансови инструменти някой може да остане с грешното впечатление, че препоръчвам да се инвестира в тях.

Има вероятност четенето на данни, включително и безполезни, да ви направи по-склонни да инвестирате и по-уверени. Това е известен бъг в мозъците на хората, пише го в книгите по поведенчески финанси.

nap-autopilot - автоматизиране на въвеждането на данни в годишната данъчна декларация

Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.

Популярни публикации от този блог

С кой инвестиционен посредник е най-изгодно да се инвестира в акции, ETFs, метали (дългосрочно)?

Понеже редовно ме питат реших да напиша накратко по темата. (Обаче с времето се получи дълга статия, която от време на време допълвам.)

Trader Workstation (Interactive Brokers) - директно, през Карол, през Евро Финанс, през Булборкърс, през CapTrader - каква е разликата? Правя сравнение и с платформата EFOCS на Евро Финанс

Накратко: директно таксите на сделка са по-ниски, но има месечна такса от $10 .

Отговори на въпроси за данъците и попълване на годишната данъчна декларация при инвестиции на финансовите пазари

Статията я редактирам често, върнете се за да видите промените. Последни промени: 16 януари 2025.