Има и алтернатива на метода "купи акумулиращ фонд (SXR8) и дръж" - това е методът "маймуна".
Избирате си интересни компании, номерирате ги и една виртуална маймуна (генератор на случайни числа) избира от този списък n броя акции.
А ако съвсем сте си изгубили ума – може да си дръпнете нередактиран списък с акции от големите борси и да пуснете виртуалната маймуна да избира.Сега индексните фондове са на рекордни нива, може би в следващите 15 месеца ще се срине пазара на акции заедно с криптовалутите. Много напомня на dot com балона. Но този път има огромно "печатане" на пари, това е различното този път.
Но аз от години чакам да се срине, а той все прави all time highs.
Преди да решите, че може да биете индексните фондове по доходност - прочетете повече за този метод, както и за illusion of skill.
Преди да дадете на някого да ви ремонтира колата ще искате да знаете колко други коли е ремонтирал успешно преди това.
Ако си търсите плочкаджия да ви лепи плочки в банята - ще ви е интересно да видите предишните бани, където е лепил плочки.
В тези случаи миналите успехи с голяма вероятност предсказват бъдещите.
Когато избирате кой да ви управлява парите ще искате да знаете каква доходност е успял да постигне в миналото.
На пръв поглед звучи логично - но в действителност този метод за оценяване на мениджърите на фондове не работи.
Представете си, че е октомври 2007 година. Гледате графиката на този фонд и решавате да инвестирате. Какво може да се обърка?
Сега в ретроспектива е пределно ясно какво, вижда се на графиката. Но тогава не е било толкова очевидно.Талеб ползва метафората с маймуните в една от неговите книги - ако на вратата ви се появи една костюмирана маймуна, която е постигнала висока доходност в миналото - ще я наемете ли да ви управлява парите? Ако е написала "Илиада" на пишеща машина ще заложите ли пари, че следващото произведение, което напише, ще бъде "Одисея"?
Една значителна част от професионалните мениждъри на фондове не може да бие индексните фондове (ETFs с ниски такси) по доходност. Това явление се нарича illusion of skill.
Скрипт за генериране на случайни числа в зададен обхват (страницата на проекта в github):
Коментари
Публикуване на коментар