Пропускане към основното съдържание

Тъй като блогът се напълни с други неща (ревюта на инвестиционни посредници и т.н.) систематизирах по-интересните неща за законодателите тук: За читателите от Министерството на финансите и за законодателите.

Интересуваш се от данъците при получаване на доход от инвестиции? Виж тази страница.
Забелязах, че връзката към статията (намираща се в дясната страна на блога) не е много видима и затова слагам още една връзка тук.

Имам 700 продажби, нищо не разбирам, трябва ли ми счетоводител?

Бихте ли препоръчали (при над 700 продажби, и нищо не разбирам) сам ли да си правя годишната декларация с данъците, или да използвам счетоводни къщи (към които да ме насочите)?

(За продажби на акции или други финансови активи става въпрос. Ако проджбите бяха на картофи - това е очевидно търговска дейност. Но при финансови активи е спорно - може да се разглеждат като обикновено управление на портфейлна инвестиция, както това би направило частно лице.)

Ако искаш да разбереш дали може да минеш тънко - прочети всички статии от блога, към които давам връзки тук: За данъчната червена лента и нещата, които е желателно да знаете предварително за това как работи данъчното облагане.

А ако искаш да си го спестиш - отиваш директно при счетоводител. Само че няма гаранция, че счетоводителят няма да ти я попълни грешно.

Ако искаш да си сигурен - прочети сам нещата, които споменавам и за всеки един детайл питай счетоводителя си „защо“ до момента, в който му писне и те изгони.

Трябва ли да се подава декларация докато парите са в брокера, или чак след като си ги извадил? Например ако ги държа в платформата 3 години.

Това е мит номер едно в списъка ми с митове. Данъчното събитие е продажбата, тегленето от инвестиционния посредник няма значение.

При 700 продажби усещам регистрация под ДДС

Определящото е не броя на продажбите, а оборота от продажбите. И то само ако е направен в България. Ако е направен чрез продажби в чужбина (ползва се ИП в чужбина) - продажбите там не формират оборот за регистрация по ЗДДС чл. 96.

Подробности: Как да избегнем ДДС регистрация при ползване на инвестиционен посредник (извършване на сделки с финансови инструменти).

Но при голям брой сделки НАП може да решат, че това е търговска дейност по занятие, тогава има особености. Но в закона няма обективни и ясни критерии кога продажбите са търговска дейност по занятие и кога са сделки във връзка с обикновено управление на портфейлна инвестиция, както това би направило частно лице.

Първата година ползвай счетоводна къща. Разгледай внимателно как са попълнени декларациите и догодина сам.

Това работи, ако първия път декларацията е попълнена правилно. И ако няма нещо по-различно през следващата година. Например split на акции, отделяне на компания. И ако се прави обикновено деклариране на продажбите в приложение 5 (а не се води счетоводство по ЗКПО и не се плащат осигуровки като самоосигуряващ се, не се подават декларации Д1 и Д6). Ако дейността я разглеждаме "по занятие" ще ви трябва счетоводител.

По принцип годишната декларация се подава най-практично след като си вземете ПИК код от НАП (на гише в най-близката ТД на НАП) и с него се логнете в портала на НАП, където декларацията се попълва и подава онлайн.

Другата алтернатива е вашият счетоводител да ви даде една бумага за подписване, с нея го упълномощавате да подава вашата данъчна декларация с неговия електронен подпис. Носи се лично в НАП за да се активира това упълномощаване.

Ако имате личен електронен подпис може с него също да влезете в портала на НАП и да подадете данъчната декларация онлайн.

Коментари

Нищо в блога не следва да се разглежда като препоръка да се инвестира в акции и борсово търгувани фондове (инвестиращи в акции) вместо да се инвестира в нещо друго.

Информацията цели да послужи за взимане на информирано решение как да се инвестира така, че проблемите и разходите да са минимални (след като вече сте взели решение да инвестирате на пазара на акции).

Има и други инвестиции извън пазарите на акции и извън финансовите инструменти.

Тоест, нищо от написаното не е препоръка да се инвестира във финансови инструменти - акции, опции, фючърси, договори за разлика и т.н.

Тъй като често пиша за акции и други финансови инструменти някой може да остане с грешното впечатление, че препоръчвам да се инвестира в тях.

Има вероятност четенето на данни, включително и безполезни, да ви направи по-склонни да инвестирате и по-уверени. Това е известен бъг в мозъците на хората, пише го в книгите по поведенчески финанси.

nap-autopilot - автоматизиране на въвеждането на данни в годишната данъчна декларация

Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.

Популярни публикации от този блог

С кой инвестиционен посредник е най-изгодно да се инвестира в акции, ETFs, метали (дългосрочно)?

Понеже редовно ме питат реших да напиша накратко по темата. (Обаче с времето се получи дълга статия, която от време на време допълвам.)

Trader Workstation (Interactive Brokers) - директно, през Карол, през Евро Финанс, през Булборкърс, през CapTrader - каква е разликата? Правя сравнение и с платформата EFOCS на Евро Финанс

Накратко: директно таксите на сделка са по-ниски, но има месечна такса от $10 .

Отговори на въпроси за данъците и попълване на годишната данъчна декларация при инвестиции на финансовите пазари

Статията я редактирам често, върнете се за да видите промените. Последни промени: 15 декември 2024 *.