Имам $30 печалба, и $5 дивидент, без никакви загуби. Трябва ли да платя $3,5 данък?
Краткият отговор е: най-вероятно ще платите като данък левовата равностойност на $3 (защото за дивидентите може би не дължите данък). Но има изисквания за попълване на данъчна декларация и представяне на „доказателства“ за удържани данъци в чужбина.
Инвестиране на дребни суми в акции - какво може да се обърка?
Следва по-дългия вариант на отговора на този въпрос.
За печалбата от акции - зависи на коя борса са продадени.
Обясних това в тази статия: Правете разлика между инвестиционен посредник и борса - задължението за данък върху капиталовата печалба зависи от борсата.За дивидентите - зависи от това дали е удържан данък в чужбина (withholding tax on dividends). Ако са удържани - само се декларират получените доходи от дивиденти и се представят доказателства както пише тук.
Тъй като казвате сумата в долари допускам, че сте получили дивидентите от компания установена в САЩ. В този случай не дължите данък дивидент в България, но дължите представяне на доказателства и деклариране на дохода от дивиденти. Дължите данък върху капиталовата печалба (печалбата реализирана от поскъпване на акциите) и трябва да декларирате печалбата/загубата от продажба на акциите, ако не извършвате търговска дейност по занятие. Ако сте търговец - съгласно ЗКПО не дължите данък при продажба на акции на „еквивалентни регулирани пазари“ каквито са борсите в САЩ.
Имайте предвид, че компанията може да не е установена в САЩ, независимо от това, че се търгува на борса в САЩ. На борсата в САЩ се търгуват и акции на компании, установени в други държави.
Ако не са удържани данъци върху дивидентите (много рядко - напр. при фирми, установени в UK - без значение на коя борса се търгуват) – дължите 5% данък върху дивидента данък в България, доказателства не се прилагат (защото няма удържани данъци в чужбина за доказване) и получените дивиденти се декларират в данъчната декларация както е обяснено в тази статия:
Данъчната ставка за печалба от акции е 10% за физически лица (нетърговци) и 15% за лица, които са търговци (вкл. физически лица, които не са ЕТ, но извършват търговска дейност по занятие). За дивиденти данъкът е 5%, но само ако няма удържан данък дивидент в чужбина.
Търговците обаче не плащат данък 15%, ако акциите са продадени на „еквивалентни пазари“ (напр. САЩ).
Обясних на Българската агенция за инвестиции, че не са представили коректно данъчната политика на България (пропуснаха да напишат кога не се дължи данък при продажби на акции и други финансови активи).
Най-добре продължете да четете от тук: За данъчната червена лента и нещата, които е желателно да знаете предварително за това как работи данъчното облагане.
Коментари
Публикуване на коментар