Пропускане към основното съдържание

Тъй като блогът се напълни с други неща (ревюта на инвестиционни посредници и т.н.) систематизирах по-интересните неща за законодателите тук: За читателите от Министерството на финансите и за законодателите.

Интересуваш се от данъците при получаване на доход от инвестиции? Виж тази страница.
Забелязах, че връзката към статията (намираща се в дясната страна на блога) не е много видима и затова слагам още една връзка тук.

Банка ДСК обяви, че отказва да изпълнява платежни операции, свързани с виртуални валути, включително, но не само, плащания към борси за криптовалути

Банката публикува съобщение на сайта си с дата 25 януари 2021:


Уважаеми Клиенти,

Във връзка със зачестилите опити за нареждане на платежни операции, свързани с виртуални валути (криптовалути, биткойни и пр.), обръщаме внимание, че съгласно т. 45 и 46 от Общите условия на "Банка ДСК" АД за предоставяне на платежни услуги, представляващи неразделна част от договора за платежни услуги за физически лица и т. 5.9.1 и 5.9.2 от Общите условия към договори за откриване и обслужване на разплащателни сметки на бизнес клиенти и за предоставяне на платежни услуги по тях, Банката не предоставя платежни услуги, а Клиентът се задължава да не нарежда платежни операции, свързани с виртуални валути, включително, но не само, плащания към платформи за търговия с такива валути.

Моля да имате предвид, че ако Банката бъде уведомена или има основателно съмнение да смята, че Клиентът извършва дейности, свързани с виртуални валути или използва сметката за незаконни цели, Банката има право да прекрати незабавно договора и не отговаря за последиците от неизпълнение на задължения на Клиента или трети лица.

С уважение,
Екипът на Банка ДСК

Клиент на банката се оплака във форума hash.bg, че са му закрили сметките, защото е извършвал плащания свързани с борси за криптовалути.


 

След днешната ми тирада в централния клон на банка ДСК в Пловдив, поне един техен служител ще си купи Биткойн, гаранция, всички слушаха с голямо внимание моята проповед. Макар всичко да завърши с учтива молба от охраната да напусна офиса, мениджърката не можа да извади нито едно нареждане/инструкция или каквато и да е информация по повод моите въпроси, от рода на: защо ми се закрива сметката по този член (умишлено използване на сметката за незаконни цели). Защо в общите условия на банката, този член гласи едно, защо в общите условия за опериране на разплащателна сметка гласи друго, а в общите условия от договора ми към тази сметка откривана 2011 год. трето..  Също така, никъде в системата на ДСК не излиза, че на мен ми се закрива сметка поради каквито и да е било причини. Няма нито едно нареждане дадено от ръководството им могат ли да ми открият нова сметка или не и също до кога НЯМА да мога да бъда клиент на любимата ми банка ДСК.

Също така не се опитвайте да си отворите повторно сметка в същата банка и да се възползвате от нов двумесечен "гратисен период" още на следващия работен ден я закриват :lol::lol::lol::lol:  в моя случай я открих в Петък и вече е закрита :lol:

Една остаряла, изчезваща система, мир на праха им.

Друг клиент на банката коментира:

Мен личната сметка в ДСК ми я закриха още преди повече от година. По същия начин ми изпратиха писмо, даже не ходих и до банката. Метнах си парите към новата сметка в ЕкспресБанк (даже ги оставих на минус тези в ДСК) през онлайн банкирането и в последствия сами са си я затворили и не са ме търсили. По-късно ОТП груп купи Експресбанк, сляха системите с ДСК и там ме затвориха. Отново не съм ходил в банката, получих писмото, прехвърлих си дребните към нова сметка и да се оправят. Не са ме търсили.

Кои български банки и доставчици на платежни услуги не дискриминират клиенти, които получават плащания от (и изпращат пари към) борси и търговци за криптовалути? Изгодно ли е да се ползват български търговци и криптоборси на криптовалути?

Клиент на ДСК сподели, че е пращал успешно пари към криптоборса с карта от ДСК (не с банков превод, а с картов). Хипотезата е, че банката няма механизъм да знае, че преводът е към криптоборса и затова не ги блокира.

Допълнение от ноември 2021 година:

Клиент на ДСК сподели, че успешно е направил доларов превод към Binance:

Да споделя опит за депозит в Binance. От ДСК сметка, през онлайн банкирането, превод в USD, без такса от страна на Binance, такса на ДСК - 0,20% (+специален по-добър курс продава BGN/USD), превода пристигна в BUSD след 3 часа.

Няма данни от банката официално да разрешават такива преводи, възможно е да е "минал между капките".

0,2% е много по принцип, по-добрите банки взимат 0,1% или фиксирана сума (за SWIFT преводи в долари).

Например ПИБ (при ползване на онлайн банкиране) взимат 0,1% (минимален праг 20 евро) за SWIFT преводите.

ДСК (при онлайн нареждане) взимат 0,2%, минимум 20 евро) за такива преводи.

Допълнение от 2024 година

ДСК-то не правят проблеми последно, подпитаха ме малко след зададен превод дали аз наистина съм го направил и до там. Също тегленето към тях е окей.

Източник 

Коментари

Нищо в блога не следва да се разглежда като препоръка да се инвестира в акции и борсово търгувани фондове (инвестиращи в акции) вместо да се инвестира в нещо друго.

Информацията цели да послужи за взимане на информирано решение как да се инвестира така, че проблемите и разходите да са минимални (след като вече сте взели решение да инвестирате на пазара на акции).

Има и други инвестиции извън пазарите на акции и извън финансовите инструменти.

Тоест, нищо от написаното не е препоръка да се инвестира във финансови инструменти - акции, опции, фючърси, договори за разлика и т.н.

Тъй като често пиша за акции и други финансови инструменти някой може да остане с грешното впечатление, че препоръчвам да се инвестира в тях.

Има вероятност четенето на данни, включително и безполезни, да ви направи по-склонни да инвестирате и по-уверени. Това е известен бъг в мозъците на хората, пише го в книгите по поведенчески финанси.

nap-autopilot - автоматизиране на въвеждането на данни в годишната данъчна декларация

Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.

Популярни публикации от този блог

С кой инвестиционен посредник е най-изгодно да се инвестира в акции, ETFs, метали (дългосрочно)?

Понеже редовно ме питат реших да напиша накратко по темата. (Обаче с времето се получи дълга статия, която от време на време допълвам.)

Trader Workstation (Interactive Brokers) - директно, през Карол, през Евро Финанс, през Булборкърс, през CapTrader - каква е разликата? Правя сравнение и с платформата EFOCS на Евро Финанс

Накратко: директно таксите на сделка са по-ниски, но има месечна такса от $10 .

Отговори на въпроси за данъците и попълване на годишната данъчна декларация при инвестиции на финансовите пазари

Статията я редактирам често, върнете се за да видите промените. Последни промени: 15 декември 2024 *.