Пропускане към основното съдържание

Тъй като блогът се напълни с други неща (ревюта на инвестиционни посредници и т.н.) систематизирах по-интересните неща за законодателите тук: За читателите от Министерството на финансите и за законодателите.

Интересуваш се от данъците при получаване на доход от инвестиции? Виж тази страница.
Забелязах, че връзката към статията (намираща се в дясната страна на блога) не е много видима и затова слагам още една връзка тук.

Приеха на първо четене промени в закона за българските лични документи, не взеха предвид моите предложения

Предвиждат възможност да се обявяват за невалидни лични документи, ако има данни, че са ползвани подправени лични документи. Ето така са го формулирали:

за чиято лична карта е установено, че е подправена;

за чийто паспорт или заместващ го документ е установено, че е подправен;

Това не е достатъчно прецизно написано.

Това се тълкува и по двата начина:

➡️ Aко някой е подправил оригиналния документ (примерно сложил е друга снимка върху оригиналния документ)

➡️ Aко някой е направил копие на документа с промени (напр. сменена е снимката) или без промени спрямо оригинала.

Официално мотивите са:

Аз разбирам идеята така: ако някой е успял да направи фалшиви документи ползвайки данните от истинския (номер и име), истинският се обявява за невалиден и така фалшификатът също светва като невалиден в системата, ако се провери по номер и име.

На практика обаче ще може да се обявят за невалидни документи само защото някой е ползвал фалшиви документи с несъвпадащ номер (само името съвпада) или обратното - само номерът съвпада, но не и името. Което е абсурд.

Освен това е възможно фалшификаторът просто да направи нов фалшификат с данните от новоиздадения документ - тях ще ги вземе по същия начин, по който ги е взел и предния път. И какво ще стане - жертвата трябва да ходи всяка седмица за нови документи?

Идеята на законодателя е, че с обявяването на подправениото копие на документа за невалидно (при което едновременно се обявява за невалиден и оригинала, който фалшификаторът е ползвал!) фалшификаторът ще се наложи да прави разходи за нов фалшификат, което ще попречи на измамите му. Но проблемът е, че едновременно с фалшификатора понася негативи и жертвата (търпи ограничаване на правата, за упражняване на които е необходим документ за самоличност).

Този закон ще може да се ползва с цел извършване на измами - подават се данни за подправени лични документи. Документът на жертвата се обявява за невалиден. Докато жертвата успее да си извади нов личен документ се извършва измама, която за да се предотврати е нужно жертвата да има валиден личен документ. Каква точно е тази измама оставям на вашето въображение. 

Ако имате довоговор, в който пише, че дължите неустойки, ако не го изпълните в срок. И ако липсата на валиден личен документ възпрепятства изпълнението на договора... Какво може да се обърка?

При липсата на валиден документ за самоличност хората са възпрепятствани от упраняването на редица свои права (поради бавната процедура за издаване и изискването да се плати предварително, а титулярът може да няма пари да плати, защото парите му са в банката, а банката не ги дава, докато не ѝ бъде представен документ за самоличност).

Тоест законът ще може да се ползва за лишаване от права на дадено лице, докато трае процедурата по издаване на нов документ за самоличност.

Не става ясно кои документи се обявяват за невалидни - тези, които не са върнати или всички (включително и новите документи). Би било абсурд да обявят за невалиден новия документ, защото стария не е върнат. Но законът не го забранява изрично, защото не уточнява, че само невърнатия документ се обявява за невалиден.

Иначе е добре, че дават възможност по жаление на титуляра да се обяви личния документ за невалиден. Но против волята на титуляра да се обявява документа за невалиден е опасно - титулярът може остане на някое летище без пари и документи (парите може да свършат след като си плати за издаване на нов документ и разходите за живот, докато трае издавнето на новия документ и така да остане без пари за самолетен билет за връщане).

Основната ми теза е: щом държавата създава пречки за хората осантали без валидни документи за самоличност да си упражняват редица права, то държавата е длъжна да осигури безпрепятствено и бързо издаване на нови документи за самоличност - това значи таксата за издаване да се плаща разсрочено (не веднага) и срокът за издаване да е от порядъка на един-два часа (в рамките на същия ден, включително и в почивни дни и празници).

Тестване на държавата - работи ли? Лицата с изгубени/откраднати документи за самоличност изпадат в абсурдна ситуация

Държавата държи монопол върху издаването на документи за удостоверяване на самоличност, които се ползват пред доставчиците на платежни услуги

Проектозакона в Портала за обществени консултации. Не бях разбрал, че се обсъжда този закон, затова не писах коментари навреме.

Коментари

Нищо в блога не следва да се разглежда като препоръка да се инвестира в акции и борсово търгувани фондове (инвестиращи в акции) вместо да се инвестира в нещо друго.

Информацията цели да послужи за взимане на информирано решение как да се инвестира така, че проблемите и разходите да са минимални (след като вече сте взели решение да инвестирате на пазара на акции).

Има и други инвестиции извън пазарите на акции и извън финансовите инструменти.

Тоест, нищо от написаното не е препоръка да се инвестира във финансови инструменти - акции, опции, фючърси, договори за разлика и т.н.

Тъй като често пиша за акции и други финансови инструменти някой може да остане с грешното впечатление, че препоръчвам да се инвестира в тях.

Има вероятност четенето на данни, включително и безполезни, да ви направи по-склонни да инвестирате и по-уверени. Това е известен бъг в мозъците на хората, пише го в книгите по поведенчески финанси.

nap-autopilot - автоматизиране на въвеждането на данни в годишната данъчна декларация

Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.

Популярни публикации от този блог

С кой инвестиционен посредник е най-изгодно да се инвестира в акции, ETFs, метали (дългосрочно)?

Понеже редовно ме питат реших да напиша накратко по темата. (Обаче с времето се получи дълга статия, която от време на време допълвам.)

Trader Workstation (Interactive Brokers) - директно, през Карол, през Евро Финанс, през Булборкърс, през CapTrader - каква е разликата? Правя сравнение и с платформата EFOCS на Евро Финанс

Накратко: директно таксите на сделка са по-ниски, но има месечна такса от $10 .

Отговори на въпроси за данъците и попълване на годишната данъчна декларация при инвестиции на финансовите пазари

Статията я редактирам често, върнете се за да видите промените. Последни промени: 16 януари 2025.