Пропускане към основното съдържание

Тъй като блогът се напълни с други неща (ревюта на инвестиционни посредници и т.н.) систематизирах по-интересните неща за законодателите тук: За читателите от Министерството на финансите и за законодателите.

Интересуваш се от данъците при получаване на доход от инвестиции? Виж тази страница.
Забелязах, че връзката към статията (намираща се в дясната страна на блога) не е много видима и затова слагам още една връзка тук.

Как е по-изгодно да се обменя валута - с Interactive Brokers или с Revolut?

Редовно в социалните мрежи срещам въпроса как най-изгодно да се обменя валута. Днес за пореден път отговорих, обаче се получи толкова подробно, че с малко допълнения превърнах този коментар в статия.

$2 за до $100 000 е таксата на IBKR ако нареждаш обмяна на валута. Ако се изпълнява автоматично (без нареждане от твоя страна, в резултат на изпълнение на поръчка, за която няма налична валута) ще струва до 0,03% надценка във валутния курс.

(Имайте предвид, че ако обмените валута и наредите покупка на активи без да изчакате до сетълмент ще се инициира автоматична обмяна на валута, въпреки че вече сте купили необходимата валута - системата счита, че нямате налична валута ако не е настъпил сетълмента. Тоест може да има нежелано автоматично превалутиране, за което ще платите вместо $2 цели 0,03%, което може да е повече от $2 в зависимост от сумата.)

При Револют има огромна такса скрита в спреда (ако сравняваме със спреда на IBKR, който е толкова тесен, колкото пазарът позволява).

Нямаш право да ползваш Interactive Brokers само за обмяна и теглене. За да спазиш това правило (да го заобиколиш) трябва да направиш следното (примерът е с обмяна долар към евро):

1. Обменяш доларите в евро. Не теглиш еврото!

2. Купуваш някакъв актив в евро. Например малко волатилен ETF като XEON и CSH2, чиято цена е почти права линия, която е насочена нагоре. Разбира се ако наистина ползваш IBKR за инвестиции по-логичният избор често е някой индексен ETF, който има по-голяма волатилност, но пък обикновено има по-голяма доходност в дългосрочен план спрямо money market ETFs.

3. Изчакваш.

4. Продаваш ETF-а, полученото евро теглиш. (На регулиран пазар - за да няма данък.)

Няма ясни правила колко трябва да изчакваш (седмица, месец, месеци).

За съжаление ще платиш малко над 0,05% за всяка сделка, тоест 0,1% ще ти струва обмяната реално (за малки суми повече заради минималния праг на комисионните). Но ако изчакаш няколко месеца доходността от ETF-а ще избие тези разходи и даже ще си на плюс.

Ако ползваш IBKR наистина за инвестиции и обмяната я правиш във връзка с инвестициите, реално плащаш комисионните за инвестициите и обмяната ти излиза практически безплатно.

По принцип не правят проблем ако обменяш и теглиш малка част от внесената сума, ако си клиент отдавна (напр. депозирал си долари, инвестираш малка част от доларите, получаваш лихви за останалите долари, обменяш малка част от доларите в евро, теглиш еврото).

Но ако днес станеш клиент, утре депозираш, обмениш и наредиш теглене веднага на цялата сума - ще те предупредят строго или направо ще те изгонят.

Изчислих спреда на Револют (за долар/евро):

1029.96/1000 = 1.02996

1000÷967.96 = 1.033100541

Разликата между двата курса е 0,3%.

Тоест излиза 3 пъти по-скъпо да се ползва Revout в сравнение два пъти по 0,05% комисионна на Interactive Brokers за закупуване на ETF (с цел спазване на правилото "обмяната е само във връзка с инвестиции").  Без да смятам месечната такса за абонаментен план, който премахва таксите за обмяна (но скритата такса в спреда не я махат).

Interactive Brokers през 2021-2022-2023-2024-2025 година - впечатления и съвети

Коментари

Нищо в блога не следва да се разглежда като препоръка да се инвестира в акции и борсово търгувани фондове (инвестиращи в акции) вместо да се инвестира в нещо друго.

Информацията цели да послужи за взимане на информирано решение как да се инвестира така, че проблемите и разходите да са минимални (след като вече сте взели решение да инвестирате на пазара на акции).

Има и други инвестиции извън пазарите на акции и извън финансовите инструменти.

Тоест, нищо от написаното не е препоръка да се инвестира във финансови инструменти - акции, опции, фючърси, договори за разлика и т.н.

Тъй като често пиша за акции и други финансови инструменти някой може да остане с грешното впечатление, че препоръчвам да се инвестира в тях.

Има вероятност четенето на данни, включително и безполезни, да ви направи по-склонни да инвестирате и по-уверени. Това е известен бъг в мозъците на хората, пише го в книгите по поведенчески финанси.

nap-autopilot - автоматизиране на въвеждането на данни в годишната данъчна декларация

Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.

Популярни публикации от този блог

С кой инвестиционен посредник е най-изгодно да се инвестира в акции, ETFs, метали (дългосрочно)?

Понеже редовно ме питат реших да напиша накратко по темата. (Обаче с времето се получи дълга статия, която от време на време допълвам.)

Trader Workstation (Interactive Brokers) - директно, през Карол, през Евро Финанс, през Булборкърс, през CapTrader - каква е разликата? Правя сравнение и с платформата EFOCS на Евро Финанс

Накратко: директно таксите на сделка са по-ниски, но има месечна такса от $10 .

Отговори на въпроси за данъците и попълване на годишната данъчна декларация при инвестиции на финансовите пазари

Статията я редактирам често, върнете се за да видите промените. Последни промени: 2 февруари 2025.