Безработните дължат допълнително 8% здравна осигуровка върху капиталова печалба; 37,32 лв е осигуровката на месец за безработни от началото на 2024 година
От тази година безработните плащат здравен данък (здравна осигуровка) 37,32 лв на месец. Тоест в началото на февруари ще платят за януари по новата тарифа за здравен данък.
Данъкът "здраве" за безработни може да се плати онлайн с дебитна карта.
НАП има физически POS терминали в салоните си, където с картата на Easypay може да си платите данъците и осигуровките (ако нямате възможност да го направите онлайн).
Излиза скъпо да се плащат данъци и осигуровки с банков превод, особено на гише. Не е препоръчително.
За бедните има решение да ползват дебитна карта без месечни такси, но трябва да имат смартфон. Едно от решенията е MyFin (има възможност за внасяне на пари в брой без такса на банкомат). С тези карти може да се плаща и онлайн.
Който няма смартфон може да си извади дебитна карта "Борика" от Easypay без месечни такси. За съжаление внасянето на пари в брой на каса има такса. С тези карти може да се плаща само на физически POS терминал, не може да се плаща онлайн.
В някои населени места вече има банкомати на EasyPay, с които физическите лица могат да внасят до 10 000 лв. на календарен месец без такса.
Който живее в град, където има банкомат на Easypay, ще може да ползва услугите на EasyPay за да си плати осигуровките без такса.
Напомням, че безработните дължат освен 10% данък върху капиталовата печалба (лихви и доход от разликата между продажната цена и цената на придобиване на финансови активи), и 8% здравен данък (в случаите когато има период през данъчната година когато здравната осигуровка не се поема от държавата).
Здравноосигурителните вноски на безработните се плащат от държавния бюджет за времето, в което получават обезщетение за безработица от бюрото по труда; след изтичане на периода на обезщетението и в случаите, когато не получават такова, безработните трябва да плащат своите вноски сами.
Тоест безработните, на които държавата покрива здравната осигуровка за периода от данъчната година когато са безработни, минават между капките и не плащат допълнително 8% здравен данък върху доходите си от продажба на финансови активи и лихви.
Работещите през цялата данъчна година плащат само 10% данък за тези доходи. Затова има смисъл да отложите продажбата на финансови активи до данъчна година когато ще работите на трудов договор през цялата година (ако продавате нещо за по-голяма сума и смятате, че няма риск цената на актива да се понижи през това време). За малки суми в някои гранични случаи може да не се наложи доплащане на здравна осигуровка.
На картинката: как изкуственият интелект си представя безработен българин, който плаща на НАП с дебитна карта на физически POS терминал, защото няма смартфон (дал го е в заложна къща?).
Подробно как се попълва годишната данъчна декларация при капиталова печалба:
Здравей и първо искам да благодаря за страшно полезната информация, която публикуваш в блога си!
ОтговорИзтриванеИмам въпрос във връзка с "Напомням, че безработните дължат освен 10% данък върху капиталовата печалба (лихви и доход от разликата между продажната цена и цената на придобиване на финансови активи), и 8% здравен данък (в случаите когато има период през данъчната година когато здравната осигуровка не се поема от държавата)."
Това има ли отношение към продажби на ETF-и и акции на регулирани пазари в EU? Нали сделките с тях не се облагат с данък...?
Леко объркан съм в момента :)