Пропускане към основното съдържание

Тъй като блогът се напълни с други неща (ревюта на инвестиционни посредници и т.н.) систематизирах по-интересните неща за законодателите тук: За читателите от Министерството на финансите и за законодателите.

Интересуваш се от данъците при получаване на доход от инвестиции? Виж тази страница.
Забелязах, че връзката към статията (намираща се в дясната страна на блога) не е много видима и затова слагам още една връзка тук.

Безработните дължат допълнително 8% здравна осигуровка върху капиталова печалба; 37,32 лв е осигуровката на месец за безработни от началото на 2024 година

От тази година безработните плащат здравен данък (здравна осигуровка) 37,32 лв на месец. Тоест в началото на февруари ще платят за януари по новата тарифа за здравен данък.

Данъкът "здраве" за безработни може да се плати онлайн с дебитна карта.

НАП има физически POS терминали в салоните си, където с картата на Easypay може да си платите данъците и осигуровките (ако нямате възможност да го направите онлайн).

Излиза скъпо да се плащат данъци и осигуровки с банков превод, особено на гише. Не е препоръчително.

За бедните има решение да ползват дебитна карта без месечни такси, но трябва да имат смартфон. Едно от решенията е MyFin (има възможност за внасяне на пари в брой без такса на банкомат). С тези карти може да се плаща и онлайн.

Който няма смартфон може да си извади дебитна карта "Борика" от Easypay без месечни такси. За съжаление внасянето на пари в брой на каса има такса. С тези карти може да се плаща само на физически POS терминал, не може да се плаща онлайн.

В някои населени места вече има банкомати на EasyPay, с които физическите лица могат да внасят до 10 000 лв. на календарен месец без такса.

Който живее в град, където има банкомат на Easypay, ще може да ползва услугите на EasyPay за да си плати осигуровките без такса.

Напомням, че безработните дължат освен 10% данък върху капиталовата печалба (лихви и доход от разликата между продажната цена и цената на придобиване на финансови активи), и 8% здравен данък (в случаите когато има период през данъчната година когато здравната осигуровка не се поема от държавата).

Здравноосигурителните вноски на безработните се плащат от държавния бюджет за времето, в което получават обезщетение за безработица от бюрото по труда; след изтичане на периода на обезщетението и в случаите, когато не получават такова, безработните трябва да плащат своите вноски сами.

Тоест безработните, на които държавата покрива здравната осигуровка за периода от данъчната година когато са безработни, минават между капките и не плащат допълнително 8% здравен данък върху доходите си от продажба на финансови активи и лихви.

Работещите през цялата данъчна година плащат само 10% данък за тези доходи. Затова има смисъл да отложите продажбата на финансови активи до данъчна година когато ще работите на трудов договор през цялата година (ако продавате нещо за по-голяма сума и смятате, че няма риск цената на актива да се понижи през това време). За малки суми в някои гранични случаи може да не се наложи доплащане на здравна осигуровка.

На картинката: как изкуственият интелект си представя безработен българин, който плаща на НАП с дебитна карта на физически POS терминал, защото няма смартфон (дал го е в заложна къща?).

Подробно как се попълва годишната данъчна декларация при капиталова печалба:

Отговори на въпроси за данъците и попълване на годишната данъчна декларация при инвестиции на финансовите пазари

Коментари

  1. Здравей и първо искам да благодаря за страшно полезната информация, която публикуваш в блога си!

    Имам въпрос във връзка с "Напомням, че безработните дължат освен 10% данък върху капиталовата печалба (лихви и доход от разликата между продажната цена и цената на придобиване на финансови активи), и 8% здравен данък (в случаите когато има период през данъчната година когато здравната осигуровка не се поема от държавата)."

    Това има ли отношение към продажби на ETF-и и акции на регулирани пазари в EU? Нали сделките с тях не се облагат с данък...?
    Леко объркан съм в момента :)

    ОтговорИзтриване

Публикуване на коментар

Нищо в блога не следва да се разглежда като препоръка да се инвестира в акции и борсово търгувани фондове (инвестиращи в акции) вместо да се инвестира в нещо друго.

Информацията цели да послужи за взимане на информирано решение как да се инвестира така, че проблемите и разходите да са минимални (след като вече сте взели решение да инвестирате на пазара на акции).

Има и други инвестиции извън пазарите на акции и извън финансовите инструменти.

Тоест, нищо от написаното не е препоръка да се инвестира във финансови инструменти - акции, опции, фючърси, договори за разлика и т.н.

Тъй като често пиша за акции и други финансови инструменти някой може да остане с грешното впечатление, че препоръчвам да се инвестира в тях.

Има вероятност четенето на данни, включително и безполезни, да ви направи по-склонни да инвестирате и по-уверени. Това е известен бъг в мозъците на хората, пише го в книгите по поведенчески финанси.

nap-autopilot - автоматизиране на въвеждането на данни в годишната данъчна декларация

Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.

Популярни публикации от този блог

С кой инвестиционен посредник е най-изгодно да се инвестира в акции, ETFs, метали (дългосрочно)?

Понеже редовно ме питат реших да напиша накратко по темата. (Обаче с времето се получи дълга статия, която от време на време допълвам.)

Trader Workstation (Interactive Brokers) - директно, през Карол, през Евро Финанс, през Булборкърс, през CapTrader - каква е разликата? Правя сравнение и с платформата EFOCS на Евро Финанс

Накратко: директно таксите на сделка са по-ниски, но има месечна такса от $10 .

Отговори на въпроси за данъците и попълване на годишната данъчна декларация при инвестиции на финансовите пазари

Статията я редактирам често, върнете се за да видите промените. Последни промени: 15 декември 2024 *.