Пропускане към основното съдържание

Тъй като блогът се напълни с други неща (ревюта на инвестиционни посредници и т.н.) систематизирах по-интересните неща за законодателите тук: За читателите от Министерството на финансите и за законодателите.

Интересуваш се от данъците при получаване на доход от инвестиции? Виж тази страница.
Забелязах, че връзката към статията (намираща се в дясната страна на блога) не е много видима и затова слагам още една връзка тук.

НАП са улеснили попълването на притежаваните акции от приложение 8

Имате възможност да заредите притежаваните акции, декларирани в данъчната декларация от предишната данъчна година, с бутона "Зареди актуални данни, подадени към НАП".

Разбира се, данните не са "актуални", а са от миналата година. Затова изобщо не се сетих да натисна бутона за да видя какво ще стане, случайно разбрах от публикация във Фейсбук, че може да се импортира така.

Може да изтриете редовете, които сте продали преди да ги импортирате.

Ако пък имате частична продажба на някои данъчни лотове може да ги импортирате и после да ги редактирате. Преди импорт не разрешава редакция.

Натиска се зеления бутон горе след като се отвори приложение 8. Пробвах да натисна зеления бутон в ляво, излезе ми съобщение, че няма подадени данни. Объркващо е, че и двата бутона са с едно и също заглавие.

(Данните са от 2021 година, е не от 2020 година както погрешно пише. Тоест от предишната данъчна година са.)

Подробно за попълването на данъчната декларация писах в тази статия: Отговори на въпроси за данъците и попълване на годишната данъчна декларация при инвестиции на финансовите пазари.

Допълнение от 2024 година:

В началото на февруари зеленият бутон горе го няма. Тоест вероятно ще се появи в началото на март когато НАП ще е готова с данните от работодатели. Мисля, че това е грешка и функцията за импортиране на притежаваните акции и дялове трябва да работи от началото на данъчната кампания, защото тези данни ги има така или иначе.

Коментари

Нищо в блога не следва да се разглежда като препоръка да се инвестира в акции и борсово търгувани фондове (инвестиращи в акции) вместо да се инвестира в нещо друго.

Информацията цели да послужи за взимане на информирано решение как да се инвестира така, че проблемите и разходите да са минимални (след като вече сте взели решение да инвестирате на пазара на акции).

Има и други инвестиции извън пазарите на акции и извън финансовите инструменти.

Тоест, нищо от написаното не е препоръка да се инвестира във финансови инструменти - акции, опции, фючърси, договори за разлика и т.н.

Тъй като често пиша за акции и други финансови инструменти някой може да остане с грешното впечатление, че препоръчвам да се инвестира в тях.

Има вероятност четенето на данни, включително и безполезни, да ви направи по-склонни да инвестирате и по-уверени. Това е известен бъг в мозъците на хората, пише го в книгите по поведенчески финанси.

nap-autopilot - автоматизиране на въвеждането на данни в годишната данъчна декларация

Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.

Популярни публикации от този блог

С кой инвестиционен посредник е най-изгодно да се инвестира в акции, ETFs, метали (дългосрочно)?

Понеже редовно ме питат реших да напиша накратко по темата. (Обаче с времето се получи дълга статия, която от време на време допълвам.)

Trader Workstation (Interactive Brokers) - директно, през Карол, през Евро Финанс, през Булборкърс, през CapTrader - каква е разликата? Правя сравнение и с платформата EFOCS на Евро Финанс

Накратко: директно таксите на сделка са по-ниски, но има месечна такса от $10 .

Отговори на въпроси за данъците и попълване на годишната данъчна декларация при инвестиции на финансовите пазари

Статията я редактирам често, върнете се за да видите промените. Последни промени: 26 април 2024 *.