Пропускане към основното съдържание

Тъй като блогът се напълни с други неща (ревюта на инвестиционни посредници и т.н.) систематизирах по-интересните неща за законодателите тук: За читателите от Министерството на финансите и за законодателите.

Интересуваш се от данъците при получаване на доход от инвестиции? Виж тази страница.
Забелязах, че връзката към статията (намираща се в дясната страна на блога) не е много видима и затова слагам още една връзка тук.

За да платите дължимите данъци и осигуровки не ползвайте услугата за справка с възможност за плащане - ето защо

Поредния данъкоплатец се хвана в този капан - да вярва на системата на НАП, че ще му каже колко данъци дължи.

Здравейте, моята декларация я подадох преди повече от 2 месеца, но в сайта така и не ми излиза опция за плащане. Когато избера Справка с възможност за плащане, ми излиза съобщение "no data available". Получих мейл при самото подаване, че Декларацията ми е подадена успешно,но пари явно не ми искат.

Не правете тази грешка да ползвате функцията "Справка за задълженията с възможност за плащане". Системата на НАП е пълна с бъгове и грешки. Не очаквайте, че ще ви сметнат колко дължите коректно.

Най-добре е да платите това, което вие сте декларирали като дължим данък в годишната данъчна декларация.

Това става от бутона "ново плащане" в дясно от "Плащане на задължения към бюджета по електронен път":

Не вярвайте и на автоматично попълващите се данни:

Автоматично попълнените данъчни декларации от НАП - с грешки

А кога и как разбират колко трябва да платя?

Това го разбират на база на декларациите, които подаваш. Нямат назначена врачка. Или ако имат - не си върши работата добре. Защото често данните не излизат коректни.

Тъй като системата им е скапана не трябва да се вярва на числата, които вади като дължими.

Къде в данъчната декларация пише колко трябва да платя?

Не очаквайте да видите всичките си задължения на едно място в данъчната декларация, пръснати са на различни страници.

Възможно е да имате задължение да платите само дължимата сума, описана в приложение 1 (част 4, точка 11 "Дължим данък за довнасяне, намален с отстъпката"). Но в някои случаи имате дължими и осигуровки за доплащане, които ще намерите в приложение 14 (Образец 2004). Възможно е също така да имате дължим данък върху дивидентите, който ще намерите в приложение 8.

За да разберете колко трябва да платите трябва да попълните, прочетете и разберете логиката зад всички страници от данъчната декларация. А също така се налага данъчната декларация да е попълнена коректно (за грешно подадените към НАП данни, които са вписани в декларацията автоматично, носите отговорност вие - трябва да ги проверите и с подписването на декларацията потвърждавате, че сте го направили).

Коментари

Нищо в блога не следва да се разглежда като препоръка да се инвестира в акции и борсово търгувани фондове (инвестиращи в акции) вместо да се инвестира в нещо друго.

Информацията цели да послужи за взимане на информирано решение как да се инвестира така, че проблемите и разходите да са минимални (след като вече сте взели решение да инвестирате на пазара на акции).

Има и други инвестиции извън пазарите на акции и извън финансовите инструменти.

Тоест, нищо от написаното не е препоръка да се инвестира във финансови инструменти - акции, опции, фючърси, договори за разлика и т.н.

Тъй като често пиша за акции и други финансови инструменти някой може да остане с грешното впечатление, че препоръчвам да се инвестира в тях.

Има вероятност четенето на данни, включително и безполезни, да ви направи по-склонни да инвестирате и по-уверени. Това е известен бъг в мозъците на хората, пише го в книгите по поведенчески финанси.

nap-autopilot - автоматизиране на въвеждането на данни в годишната данъчна декларация

Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.

Популярни публикации от този блог

С кой инвестиционен посредник е най-изгодно да се инвестира в акции, ETFs, метали (дългосрочно)?

Понеже редовно ме питат реших да напиша накратко по темата. (Обаче с времето се получи дълга статия, която от време на време допълвам.)

Trader Workstation (Interactive Brokers) - директно, през Карол, през Евро Финанс, през Булборкърс, през CapTrader - каква е разликата? Правя сравнение и с платформата EFOCS на Евро Финанс

Накратко: директно таксите на сделка са по-ниски, но има месечна такса от $10 .

Отговори на въпроси за данъците и попълване на годишната данъчна декларация при инвестиции на финансовите пазари

Статията я редактирам често, върнете се за да видите промените. Последни промени: 15 декември 2024 *.