Пропускане към основното съдържание

Тъй като блогът се напълни с други неща (ревюта на инвестиционни посредници и т.н.) систематизирах по-интересните неща за законодателите тук: За читателите от Министерството на финансите и за законодателите.

Интересуваш се от данъците при получаване на доход от инвестиции? Виж тази страница.
Забелязах, че връзката към статията (намираща се в дясната страна на блога) не е много видима и затова слагам още една връзка тук.

Верно ли е, че българската държава притежава един чувал с биткойни?

Първо публикуваха новина, че били конфискували. А после я редактираха да пише, че били намерили.

Оригиналната новина (архив):


След редакцията на новината (без да променят датата - архив):

Българските институции официално отрекоха, че има такава конфискация на биткойни.

От официалния канал на българското министерство на истината излъчиха изявлението на прокуратурата.

 

Видеото го има и в групата „Законодателният спам по света и у нас“, ползвайте тази връзка ако решите да споделите видеото във Facebook (защото Facebook по-добре разпространява материали, качени на неговата платформа, а външните препратки дискриминира).

(Името на групата няма нищо общо с „По света и у нас“.)

На 26 ноември 2018 година от МВР съобщиха в прессъобщение със заглавие „ГДБОП разкри група за компютърни измами, „иззета“ е крипровалута за около 5 млн. лева“, че са иззели „компютри и флашпамети, хардуерни портфейли, тефтери с данни за множество акаунти“ и са открити множество цифрови комбинации (кодове за достъп до конкретни платформи, предлагащи услуги за съхранение и придобиване на криптовалута, както и за достъп до хардуерни портфейли (места за съхранение на криптовалута)).

Цифровите комбинации не са ги „иззели“ а са ги „открили“. А думата „иззели“ я употребяват по отношение на  компютрите, флашпаметите, хардуерните порфейли и тефтерите с данни.

В заглавието пишат „иззели“ в кавички. Това поражда въпроса дали са прехвърлили криптоактивите на друг адрес, частен ключ за който има МВР или Прокуратурата?

Нали помните какво казаха във видеото, показано по-горе?

.... ГДБОП .... Ние не можем да изземаме биткойни ... все още ... (смях)

Не стана напълно ясно дали за прокуратурата или ГДБОП се отнася това "все още" (или и за двете). Може би затова са сложили в кавички „иззели“.

Ако обаче не са прехвърлили криптовалутата в други портфейли и заподозрените (или други лица) прехвърлят биткойните на друг адрес (достъп до който нямат държавните институции) ще стане интересно. 

Интересен е въпросът дали държавните институции имат право да ползват иззетите тефтери и хардуер (и „откритите“ цифрови комбинации) с цел да прехвърлят крипто активи на адрес, контролиран от държавна институция (с цел да предотвратят достъп до този крипто актив от страна на неговия собственик). Таксата за прехвърлянето кой ще я плаща? А после ако се докаже, че активите са законно притежавани държавата ще обезщети ли собственика като му възстанови двете такси за прехвърлянето - при „изземването“ на активите и при връщането им обратно на собственика?

А кой ще понесе отговорност, ако тези „открити“ цифрови комбинации станат достояние на някой, който злоупотреби с това (присвои незаконно тези активи)? В САЩ имаше подобен случай, там едно ченге беше откраднало конфискувани биткойни и го хванаха.

Обърнете внимание, че случаят от 2018 година няма нищо общо с този, описан в сайта на SELEC през 2017 година. Но в някои медии си позволиха да смесят информация за двата случая и така невнимателният читател може да остане с грешно впечатление, че става въпрос за едно и също. 

Още статии по темата за криптовалутите:

Коментари

Нищо в блога не следва да се разглежда като препоръка да се инвестира в акции и борсово търгувани фондове (инвестиращи в акции) вместо да се инвестира в нещо друго.

Информацията цели да послужи за взимане на информирано решение как да се инвестира така, че проблемите и разходите да са минимални (след като вече сте взели решение да инвестирате на пазара на акции).

Има и други инвестиции извън пазарите на акции и извън финансовите инструменти.

Тоест, нищо от написаното не е препоръка да се инвестира във финансови инструменти - акции, опции, фючърси, договори за разлика и т.н.

Тъй като често пиша за акции и други финансови инструменти някой може да остане с грешното впечатление, че препоръчвам да се инвестира в тях.

Има вероятност четенето на данни, включително и безполезни, да ви направи по-склонни да инвестирате и по-уверени. Това е известен бъг в мозъците на хората, пише го в книгите по поведенчески финанси.

nap-autopilot - автоматизиране на въвеждането на данни в годишната данъчна декларация

Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.

Популярни публикации от този блог

С кой инвестиционен посредник е най-изгодно да се инвестира в акции, ETFs, метали (дългосрочно)?

Понеже редовно ме питат реших да напиша накратко по темата. (Обаче с времето се получи дълга статия, която от време на време допълвам.)

Trader Workstation (Interactive Brokers) - директно, през Карол, през Евро Финанс, през Булборкърс, през CapTrader - каква е разликата? Правя сравнение и с платформата EFOCS на Евро Финанс

Накратко: директно таксите на сделка са по-ниски, но има месечна такса от $10 .

Отговори на въпроси за данъците и попълване на годишната данъчна декларация при инвестиции на финансовите пазари

Статията я редактирам често, върнете се за да видите промените. Последни промени: 30 септември 2024 *.