Пропускане към основното съдържание

Тъй като блогът се напълни с други неща (ревюта на инвестиционни посредници и т.н.) систематизирах по-интересните неща за законодателите тук: За читателите от Министерството на финансите и за законодателите.

Интересуваш се от данъците при получаване на доход от инвестиции? Виж тази страница.
Забелязах, че връзката към статията (намираща се в дясната страна на блога) не е много видима и затова слагам още една връзка тук.

Клиентите на Trading212 от България трябва до 31 декември да потвърдят новите условия за да могат да ползват сметката си нормално

 Ако сте клиент на Trading212 от държава от ЕС (с изключение на Германия) трябва да потвърдите, че сте съгласни с новите условия до 31 декември. В противен случай ще можете само да затваряте позиции и да теглите пари.

След логване ще ви излезе този диалог и трябва да натиснете "I AGREE" за да ползвате сметката си нормално.

Поради някакви глупави закони се налага да декларирате, че ползвате Trading 212 UK Ltd по ваша инициатива.

За германски клиенти диалогът е малко по-различен.

Какво може да се обърка?

Възможно е банката ви да прилага по-високи банкови такси вместо таксите за SEPA преводи (такса за входящ превод и такса за изходящ превод). Този проблем може да се заобиколи като ползвате финтех компания или банка, която не налага по-високи такси за преводи в евро от/към UK.

Защо не е добра идея да ползвате карта за захранване и теглене (не е специфично само за Trading 212).

Дори и банките в UK да останат свързани със SEPA българските банки може да прецакат клиентите си на основание това, че в тарифата им разграничението не е SEPA/не-SEPA, а е териториално (може да разглеждат UK като държава извън списъка с държави, по отношение на които банковите такси за преводи в евро са по-ниски).

След 31 декември ще разберем банките в България как ще третират преводите в EUR от/към UK.

Ако българските банки се отнесат некоректно към клиентите си очаквам, че от Trading212 ще решат този проблем като отворят банкова сметка в ЕС. (Няма официално изявление от Trading212, това е мое предположение. Логично е да го направят, ако искат да задържат българските клиенти.)

По-добре е за българските клиенти това, че ИП (инвестиционният посредник) се намира в чужбина, защото по този начин продажбите на акции не могат да участват в оборота за ДДС регистрация по чл. 96. Може спокойно да надвишите 50 000 лева и няма риск от ДДС регистрация заради надвишен оборот. Няма риск и по чл. 97а, защото няма такси (вкл. и такси, облагаеми с ДДС).

Допълнение: клиенти на ДСК и ПИБ се похвалиха, че преводите им са минали като SEPA (в началото на 2021 година). Нямам официално потвърждение от банките.

Коментари

  1. Здравейте, имам въпрос, на който се надявам, че можете и бихте ми отговорили. Ползвам Trading212, за да търгувам акции (най-често американски стоки). Трябва ли печалбата да бъде обложена с данък? И ако да, сам ли трябва да изчисля и декларирам данъка пред НАП?

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Трябва да попълните данъчна декларация в началото на годината, която следва годината, в която сте започнали да инвестирате.

      Описах тези неща подробно в блога, може да започнете от тук:

      https://redtapepayments.blogspot.com/2021/01/blog-post_13.html

      На български език stocks се превежда акции, не стоки. Стоки са commodities - пшеница, петрол, злато, сребро, паладий, платина, мед.

      Изтриване
  2. Здравейте,

    Поздравления за времето и енергията, която влагате в блога. Изключително полезна информация.

    Имам един уточняващ въпрос за Trading212:

    Тъй като капиталовите печалби, реализирани на регулиран пазар в ЕС не се облагат ( от това, което изчетох ) а Trading212 вече не се води в ЕС, това води ли до деклариране на всички капиталови печалби от 01.01.21г. и съответно 10% върху тях?

    Предварително благодаря.

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Правете разлика между борса и инвестиционен посредник.

      Никой няма да ви пусне да търгувате на борса акции директно, трябва ви инвестиционен посредник за целта.

      Trading212 е инвестиционен посредник, а не борса. Чрез него се търгуват акции на няколко борси. За да избегнете риска сделката да мине извънборсово подавайте лимитирани поръчки за брой акции/дялове цяло число.

      Тук обясних: https://redtapepayments.blogspot.com/2020/04/blog-post_28.html?showComment=1611678356448#c832201187857380510

      Изтриване

Публикуване на коментар

Нищо в блога не следва да се разглежда като препоръка да се инвестира в акции и борсово търгувани фондове (инвестиращи в акции) вместо да се инвестира в нещо друго.

Информацията цели да послужи за взимане на информирано решение как да се инвестира така, че проблемите и разходите да са минимални (след като вече сте взели решение да инвестирате на пазара на акции).

Има и други инвестиции извън пазарите на акции и извън финансовите инструменти.

Тоест, нищо от написаното не е препоръка да се инвестира във финансови инструменти - акции, опции, фючърси, договори за разлика и т.н.

Тъй като често пиша за акции и други финансови инструменти някой може да остане с грешното впечатление, че препоръчвам да се инвестира в тях.

Има вероятност четенето на данни, включително и безполезни, да ви направи по-склонни да инвестирате и по-уверени. Това е известен бъг в мозъците на хората, пише го в книгите по поведенчески финанси.

nap-autopilot - автоматизиране на въвеждането на данни в годишната данъчна декларация

Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.

Популярни публикации от този блог

С кой инвестиционен посредник е най-изгодно да се инвестира в акции, ETFs, метали (дългосрочно)?

Понеже редовно ме питат реших да напиша накратко по темата. (Обаче с времето се получи дълга статия, която от време на време допълвам.)

Trader Workstation (Interactive Brokers) - директно, през Карол, през Евро Финанс, през Булборкърс, през CapTrader - каква е разликата? Правя сравнение и с платформата EFOCS на Евро Финанс

Накратко: директно таксите на сделка са по-ниски, но има месечна такса от $10 .

Отговори на въпроси за данъците и попълване на годишната данъчна декларация при инвестиции на финансовите пазари

Статията я редактирам често, върнете се за да видите промените. Последни промени: 28 април 2024 *.