Новите финансови технологии идват с взлом. Държавната бюрокрация е изненадана от новата възможност за покупка на частични акции чрез Revolut.
доклад за бъг в електронното подаване на годишна декларация
Разбрах, че има проблем в декларирането на частични акции (части от акции).
Данъкоплатец ми се оплака, че е придобил 0.001351 акции, а данъчната декларация не приема толкова малки числа за брой на акции и дялове.
Следва да промените системата така, че да приема данни за частични акции и дялове навсякъде, където се въвежда брой на акции и дялове.
Не ми е известно дали 6 цифри след десетичната запетая са достатъчни. Има акции, които струват стотици левове всяка и ако някой купи акции за 5 лева се получава малко число с много знаци след десетичната запетая. Например ако се купят части от акция, която струва 514.46 лв за 5 лева това прави 0.009718929 акции.
В момента не знам дали друг инвестиционен посредник, освен Revolut, предлага частични акции за клиенти на българския пазар. Според мен трябва да ги питате те как закръглят частичните акции, да потърсите кои са другите водещи инвестиционни посредници, които предлагат частични акции и след като се запознаете с практиките за закръгляне да решите колко знака след десетичната запетая да разрешите.
Според мен, докато не разберете със сигурност какви са практиките в областта, е добра идея да предвидите възможност за въвеждане на поне 6 или даже 9 цифри след десетичната запетая.
Става въпрос за частични акции, а не за договори за разлика върху такива. Затова възниква задължение за декларирането на притежаването им, не само продажбата им.
Ползвам Revolut за инвестиране в акции, трябва ли да декларирам нещо?Сетих се и за друг възможен проблем. Може да се наложи въвеждането на много цифри след десетичната запетая при деклариране на сделки с криптовалути.
Най-популярната от тях към момента може да се дели до 11 знака след десетичната запетая (0,00000000001) като в бъдеще се очаква ъпгрейд на системата, който да позволява още по-голямо делене (ако възникне нужда от това или просто ако някой реши, че така му харесва - всеки може да напише софтуер, който позволява по-голямо делене и никой не може да го спре да го напише и ползва).
Източник: https://lightningwiki.net/index.php/Denominations
Тоест, следва да се предвиди при деклариране на продажби на финансови активи въвеждането на числа с поне 11 знака след десетичната запетая.
Не ми е известно за другите криптовалути какво деление е възможно, но става ясно, че трябва да се предвиди възможност за въвеждане на много малки числа.
Допълнение: След като разгледах формуляра на данъчната декларация стигнах до извода, че проблемът с малките числа се отнася само до декларирането на притежаването на активите, тоест проблемът не стои при деклариране на сделки с криптовалути (и други активи, притежанието на които не се декларира - напр. договори за разлика), защото се декларират само цените на придобиване и продажната цена (не се декларира броя на криптоединиците, които са притежавани). В случай, че размерът на сделката е под 1 стотинка няма да може да се декларира, но не съм убеден и че е задължително да се декларира (понеже няма как да се плати данък с размер под 1 стотинка).
Допълнение от 2022 година
Не мога да повярвам на ушите си!
Оправиха формуляра. Вече може да се показва брой на акциите с точност до 8-мия знак след десетичната точка (ползват десетична точка вместо десетична запетая).
Коментари
Публикуване на коментар