Пропускане към основното съдържание

Тъй като блогът се напълни с други неща (ревюта на инвестиционни посредници и т.н.) систематизирах по-интересните неща за законодателите тук: За читателите от Министерството на финансите и за законодателите.

Интересуваш се от данъците при получаване на доход от инвестиции? Виж тази страница.
Забелязах, че връзката към статията (намираща се в дясната страна на блога) не е много видима и затова слагам още една връзка тук.

Финансова иновация - акумулиращ CFD

Поради неяснотата на българския ЗДДФЛ по отношение на дивидентите на договорите за разлика измислих нов продукт - акумулиращ договор за разлика.

Идеята е дивидентите да се добавят в цената на договора за разлика вместо да се изплащат по сметката. При къса позиция - дивидентите да намаляват цената на договора за разлика.

Не знам дали някъде е реализирана тази идея. Знам за CFD върху акумулиращи фондове и върху акции, които не изплащат дивиденти. Идеята ми е да има акумулиращи CFDs върху дивидентни акции и дистрибутиращи ETFs.

По този начин дивидентите на акциите и фондовете, върху които се базира договорът за разлика, няма да бъдат данъчно събитие.

Може да се реализира по два начина - с реинвестиция на дивидентите или без.

Предишната ми идея да се премахнат комисионните върху договори за разлика я реализираха от Деласток, сега проверих на сайта им - няма комисионни вече. Беше неудобно да има комисионни вместо разходите да се вкарат в спреда. Защото по ЗДДФЛ комисионните не може да се отчетат като разход. А като са скрити в спреда няма проблем.

Късите дивиденти (тези, които плащаме при къса позиция) не намаляват данъчната основа, това е проблем (надплаща се данък). При акумулиращ CFD този проблем няма да стои.

Ако знаете някой ИП вече да предлага такъв продукт - пишете в коментарите.

Сетих се за проблем - при закриване на позицията хипотетично може цената на придобиване да стане отрицателна (ако има някакви брутални дивиденти). Формулярът на НАП не приема отрицателни числа за цена на придобиване. Това едва ли ще стане на практика, но е хипотетично възможно.

Коментари

Нищо в блога не следва да се разглежда като препоръка да се инвестира в акции и борсово търгувани фондове (инвестиращи в акции) вместо да се инвестира в нещо друго.

Информацията цели да послужи за взимане на информирано решение как да се инвестира така, че проблемите и разходите да са минимални (след като вече сте взели решение да инвестирате на пазара на акции).

Има и други инвестиции извън пазарите на акции и извън финансовите инструменти.

Тоест, нищо от написаното не е препоръка да се инвестира във финансови инструменти - акции, опции, фючърси, договори за разлика и т.н.

Тъй като често пиша за акции и други финансови инструменти някой може да остане с грешното впечатление, че препоръчвам да се инвестира в тях.

Има вероятност четенето на данни, включително и безполезни, да ви направи по-склонни да инвестирате и по-уверени. Това е известен бъг в мозъците на хората, пише го в книгите по поведенчески финанси.

nap-autopilot - автоматизиране на въвеждането на данни в годишната данъчна декларация

Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.

Популярни публикации от този блог

С кой инвестиционен посредник е най-изгодно да се инвестира в акции, ETFs, метали (дългосрочно)?

Понеже редовно ме питат реших да напиша накратко по темата. (Обаче с времето се получи дълга статия, която от време на време допълвам.)

Trader Workstation (Interactive Brokers) - директно, през Карол, през Евро Финанс, през Булборкърс, през CapTrader - каква е разликата? Правя сравнение и с платформата EFOCS на Евро Финанс

Накратко: директно таксите на сделка са по-ниски, но има месечна такса от $10 .

Отговори на въпроси за данъците и попълване на годишната данъчна декларация при инвестиции на финансовите пазари

Статията я редактирам често, върнете се за да видите промените. Последни промени: 30 септември 2024 *.