Пропускане към основното съдържание

Тъй като блогът се напълни с други неща (ревюта на инвестиционни посредници и т.н.) систематизирах по-интересните неща за законодателите тук: За читателите от Министерството на финансите и за законодателите.

Интересуваш се от данъците при получаване на доход от инвестиции? Виж тази страница.
Забелязах, че връзката към статията (намираща се в дясната страна на блога) не е много видима и затова слагам още една връзка тук.

Наказателният ми протест против банково-картовия лобизъм срещу парите в брой продължава

Последно време го поохлабих малко наказателният протест, защото ползвам финтех приложения (за SEPA, за обмяна на валута) и за да не ме изгонят поддържам някаква минимална активност (на картови транзакции). Но повечето от плащанията ми са в брой.

Като купя левове в Revolut ги прехвърлям в ePay•bg по IBAN на микросметката, от където плащам безкартово битови сметки (директно от салдото по микросметката, без карта). Така картелът Visa/MasterCard не печели от тези транзакции.

Нарочно избягвам картовите плащания, защото така наказвам картовите компании (операторите на картови платежни мрежи - Visa/MasterCard и т.н.), които лобират против парите в брой и за ограничаване на плащанията в брой!

Като избягваме да плащаме с карта не даваме възможност на лобстите да кажат "вижте хората сами решиха да се откажат от парите в брой". Като поддържаме голям процент на плащанията в брой декларираме, че искаме правото да ползваме пари в брой и не желаем да ни ограничават това право.

Когато плащам с карта винаги го правя или онлайн (тогава обикновено няма друг начин) или в голям магазин. Избягвам да плащам с карта в малко магазинче, защото банките дерат малките търговци с по-големи такси за картовите транзакции (в сравнение с големите вериги магазини, които получават по-изгодни условия).

Все още има начини да се тегли кеш без такса. Например някои банки все още нямат такса при теглене на датата на падежа от срочен депозит. Може да имате два-три срочни депозита и да довнасяте по тях с вътрешнобанков превод или директно доходът ви да постъпва по тези сметки. Избирате една от сметките с наближаваща дата на падеж, довнасяте по нея и теглите на датата на падеж без такса.

EasyPay има карти, работещи в българската мрежа на Борика, с които може да се тегли от банкомат два пъти месечно без такса до 2000 лв на всяко теглене (ако банкоматът позволява). Ползва се карта, обаче поне не е на световните оператори на картови платежни мрежи, които лобират в цял свят за ограничения против кеша. Ако не ви се ходи на гише в банка да теглите на падеж от депозит (за да не плащате такса) е добър компромисен вариант.

Главният касиер на централната банка на Финландия настоятелно препоръча на гражданите да имат резерв от пари в брой, в случай на срив в банковата система на страната.

"Това ще допринесе за стабилността на финансовата система на страната", заяви ръководителят на отдел „Платежни системи“ и главен касиер в централната банка на Финландия Пяйви Хейкинен.

"Сега е подходящият момент да се подготвим в случай, че някой реши умишлено да нанесе ущърб на финландското общество и на нашата финансова инфраструктура, като например платежните системи", обясни тя мотивите за препоръката.

Европейската централна банка застана твърдо срещу компаниите, които отказват да приемат пари в брой. 

ЕК предложи законопроект за защита на парите в брой заедно с правна основа за цифровото евро, по което ЕЦБ в момента работи.

Властите на ЕС смятат само да наблюдават проблема и да предприемат действия, ако подобни практики се разпространят на повече места.

"Подобни ситуации биха ударили сериозно статута на евробанкнотите и монетите като законно платежно средство", коментират от ЕЦБ в свое публично изявление.

От него разбираме още, че в предложения регламент следва да се включи нова разпоредба, която ясно да посочва, че предварителното едностранно изключване на парите в брой като средство за плащане е забранено.

(На картинката: как изкуственият интелект си представя картов лобист, който лобира против кеша.) 

Източници:

Коментари

Нищо в блога не следва да се разглежда като препоръка да се инвестира в акции и борсово търгувани фондове (инвестиращи в акции) вместо да се инвестира в нещо друго.

Информацията цели да послужи за взимане на информирано решение как да се инвестира така, че проблемите и разходите да са минимални (след като вече сте взели решение да инвестирате на пазара на акции).

Има и други инвестиции извън пазарите на акции и извън финансовите инструменти.

Тоест, нищо от написаното не е препоръка да се инвестира във финансови инструменти - акции, опции, фючърси, договори за разлика и т.н.

Тъй като често пиша за акции и други финансови инструменти някой може да остане с грешното впечатление, че препоръчвам да се инвестира в тях.

Има вероятност четенето на данни, включително и безполезни, да ви направи по-склонни да инвестирате и по-уверени. Това е известен бъг в мозъците на хората, пише го в книгите по поведенчески финанси.

nap-autopilot - автоматизиране на въвеждането на данни в годишната данъчна декларация

Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.

Популярни публикации от този блог

С кой инвестиционен посредник е най-изгодно да се инвестира в акции, ETFs, метали (дългосрочно)?

Понеже редовно ме питат реших да напиша накратко по темата. (Обаче с времето се получи дълга статия, която от време на време допълвам.)

Trader Workstation (Interactive Brokers) - директно, през Карол, през Евро Финанс, през Булборкърс, през CapTrader - каква е разликата? Правя сравнение и с платформата EFOCS на Евро Финанс

Накратко: директно таксите на сделка са по-ниски, но има месечна такса от $10 .

Отговори на въпроси за данъците и попълване на годишната данъчна декларация при инвестиции на финансовите пазари

Статията я редактирам често, върнете се за да видите промените. Последни промени: 15 декември 2024 *.