Не винаги задавам въпроси. Но когато задавам - задавам сложни.
Копие от изпратеното писмо:
Въпроси свързани с доход от P2P кредитиране
Физическо лице придобива части от заеми чрез договор за частична цесия (прехвърляне на права за получаване на вземания).
В този случай вярно ли е, че физическото лице не трябва да декларира тези части от заеми в годишната данъчна декларация като „предоставени парични заеми“, защото физическото лице не е предоставило заемите, а ги е придобило чрез договор за частична цесия?
Ако физическото лице (установено в България) е придобило части от заеми чрез договор за частична цесия от фирма, която е установена в друга държава от ЕС (напр. iuvo-group.com), и получи такса за просрочие, тази такса облагаема доставка ли е по смисъла на ЗДДС и води ли до задължение за регистрация по чл. 97а от ЗДДС на физическото лице?
На сайта на Iuvo е пояснено:
Какво е такса просрочие и кога се начислява?
Таксата просрочие е допълнителна такса, която оригинаторът начислява на крайния кредитополучател, поради закъснели плащания. Всеки оригинатор определя в договорните отношения с кредитополучателите условията за начисляването на таксите. Вие получавате такава част от таксата, каквато част притежавате от кредита.
Не ми е ясно как да тълкувам този текст:
... държавите членки освобождават отпускането и договарянето на кредит, както и управлението на кредита от страна на лицето, което го отпуска ...
Това значи ли, че таксата за просрочие не е освободена доставка когато се плаща на физическото лице от гореизложения казус (защото физическото лице не е „лицето, което го отпуска“)?
Как се декларира дохода на физическото лице от тези такси по просрочие? Като лихви ли се декларират или по друг начин (напр. като "други" доходи)?
Може ли да приемем за “лихва” и всички такси за управление и администриране на кредита, комисионните възнаграждения, таксите по просрочие и други подобни дори и когато са получени от лице, което не е отпуснало кредита (физическото лице, което е придобило части от кредита чрез договор за частична цесия)?
Повече по темата писах в статията за невидимия слон и P2P кредитирането.
Отговориха ми:
Вашите въпроси касаят тълкуването на нормативни актове и са извън компетенцията на „Информационният център” на НАП.
И ми обясниха как да подам запитване до най-близката дирекция ОДОП (с електронен подпис, по пощата с обратна разписка или на място). Писах за предишното ми подаване на запитване до ОДОП в тази статия.
Коментари
Публикуване на коментар