Заглавието по-горе е съкратената версия, ето пълното заглавие:
На какво основание придобитите кредити (заеми) или части от кредити (заеми) чрез платформите за P2P инвестиране/кредитиране/заеми не се декларират като „дадени заеми“ в годишната данъчна декларация и не се отчитат във формуляр СПБ-8 пред БНБ като „предоставени финансови кредити“?
Добавих разсъждения по темата в статията Невидимият слон при P2P кредитирането - правната несигурност и разходите, свързани с червената лента.
Може ли накратко?
Когато инвестирате в платформите за P2P кредитиране (или както там ги наричате) вие придобивате заеми (или части от тях).А НАП иска от вас да декларирате „дадените заеми“. А вие заеми не сте давали. Тях ги дава фирма, която има лиценз да дава заеми.
Ако вие тръгнете да давате заеми ще ви обявят за лихвар и абсолютен престъпник (Кога заемодателят става лихвар).
Ако обаче фирма с лиценз или банка дава заема – няма проблеми, всичко е точно.
Вие не давате заеми, а придобивате части от кредити чрез договор за частична цесия (прехвърляне на права за получаване на вземания).
Според адвокатите на фирмите за P2P кредитиране това ви прави бял и пушист като зайче, изобщо не сте лихвар в този случай, а законен инвеститор.Ако имаше начин да ви вкарат в затвора за лихварство до сега да са го направили, банките имат армии от юристи, които биха унищожили платформите за P2P кредитиране, защото са им конкурент.
Наистина ли мога на воля да си инвестирам чрез P2P платформите и да декларирам само лихвите и евентуално капиталова печалба - ако продам правата за получаване на вземания?
Ако тълкуванията по-горе са верни и ако нямате друг вид доходи от платформите (напр. такси за просрочен кредит), които не е ясно как точно се декларират и дали получаването им води до ДДС регистрация... Подробностите – в статията за невидимия слон.
Коментари
Публикуване на коментар