Пропускане към основното съдържание

Тъй като блогът се напълни с други неща (ревюта на инвестиционни посредници и т.н.) систематизирах по-интересните неща за законодателите тук: За читателите от Министерството на финансите и за законодателите.

Интересуваш се от данъците при получаване на доход от инвестиции? Виж тази страница.
Забелязах, че връзката към статията (намираща се в дясната страна на блога) не е много видима и затова слагам още една връзка тук.

Триковете, с които ви прецакват когато спекулирате с CFD-та

По принцип е най-добре да се избягва спекулирането с CFD. Но ако все пак имате сериозно основание да смятате, че знаете как да спечелите от CFD-та - първо се запознайте какво може да се обърка допълнително (освен поради това, че не сте познали в коя посока ще се движи цената и другите очевидности).

Ограничават колко близо до пазарната цена може да се намира цената на лимитираната поръчка

Този номер бях го виждал само при Делтасток до скоро, но днес тествах демото на IFC Markets, и те го правят.

Цената на лимитираната поръчка не може да е твърде близко до пазарната. Бутонът за потвърждаване на промяната в цената престава да бъде активен когато коригирате цената така, че да доближи пазарната.

Тествах как работят лимитираните поръчки на Capital.com. При тях даже системата е така направена, че като цъкнете на "купи" и отбележите, че подавате лимитирана поръчка, автоматично въвежда текущата пазарна цена, на която може да купите. И може да я промените нагоре-надолу с мишката или с въвеждане от клавиатурата.

Пуснах лимитираната поръчка с цена равна на пазарната и се изпълни без проблеми.

Снимка на екрана:

При eToro също не забелязах подобен проблем. Освен, че ми изплю съобщение за грешка "orders are currently not accepted"  (но това е, защото може би се опитах да пусна поръчка извън основното работно време на борсата). Но интересно, че пазарната поръчка мина без проблем (на демо).

По принцип ако не търгувате активно (само купувате и държите) това не е голям проблем. Но е дразнещо. И може да надплатите, ако цената бързо се покачи за момент и после пак спадне.

А за активно търгуващи това е някакъв абсурд и е неприемливо. Не че няма да си загубите парите, ако го няма този недостатък, най-вероятно пак ще ги загубите. Но ще ги загубите една идея по-бавно и имате една идея повече шанс да не загубите (много). Но само ако се усетите на време и спрете да губите пари с краткосрочни спекулации.

(Статията е в процес на редакция. За сега толкова.)

Коментари

Нищо в блога не следва да се разглежда като препоръка да се инвестира в акции и борсово търгувани фондове (инвестиращи в акции) вместо да се инвестира в нещо друго.

Информацията цели да послужи за взимане на информирано решение как да се инвестира така, че проблемите и разходите да са минимални (след като вече сте взели решение да инвестирате на пазара на акции).

Има и други инвестиции извън пазарите на акции и извън финансовите инструменти.

Тоест, нищо от написаното не е препоръка да се инвестира във финансови инструменти - акции, опции, фючърси, договори за разлика и т.н.

Тъй като често пиша за акции и други финансови инструменти някой може да остане с грешното впечатление, че препоръчвам да се инвестира в тях.

Има вероятност четенето на данни, включително и безполезни, да ви направи по-склонни да инвестирате и по-уверени. Това е известен бъг в мозъците на хората, пише го в книгите по поведенчески финанси.

nap-autopilot - автоматизиране на въвеждането на данни в годишната данъчна декларация

Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.

Популярни публикации от този блог

С кой инвестиционен посредник е най-изгодно да се инвестира в акции, ETFs, метали (дългосрочно)?

Понеже редовно ме питат реших да напиша накратко по темата. (Обаче с времето се получи дълга статия, която от време на време допълвам.)

Trader Workstation (Interactive Brokers) - директно, през Карол, през Евро Финанс, през Булборкърс, през CapTrader - каква е разликата? Правя сравнение и с платформата EFOCS на Евро Финанс

Накратко: директно таксите на сделка са по-ниски, но има месечна такса от $10 .

Отговори на въпроси за данъците и попълване на годишната данъчна декларация при инвестиции на финансовите пазари

Статията я редактирам често, върнете се за да видите промените. Последни промени: 15 декември 2024 *.