Пропускане към основното съдържание

Тъй като блогът се напълни с други неща (ревюта на инвестиционни посредници и т.н.) систематизирах по-интересните неща за законодателите тук: За читателите от Министерството на финансите и за законодателите.

Интересуваш се от данъците при получаване на доход от инвестиции? Виж тази страница.
Забелязах, че връзката към статията (намираща се в дясната страна на блога) не е много видима и затова слагам още една връзка тук.

Заобикаляне на българската митническа бюрокрация чрез внос в Германия

Видях тази реклама на фирма, която доставя пратки от Германия, Великобритания и приема също пратки от AliExpress (вкл. от Китай). Зададох им някои интересни въпроси.

Въпросите ми и техните отговори:

Ако поръчам от AliExpress нещо чрез вас и то дойде от китайски склад какво става в случай, че се задържи на митница? Занимавате ли се с червената лента и колко ще му струва на клиента?

Има слухове, че от Aliexpress щели да поемат разправията с митници и плащане на ДДС, но не знам дали ще стане така.

За сега как процедирате?

Повечето куриери доставят пратката директно в склада ни с наложен платеж и изискват да заплатим импортните такси.

Тоест, разходите за вас не са високи - не се занимавате да попълвате документи, а само им давате колкото пари те са изчислили, че трябва да им дадете?

А искате ли предварително от клиента пари за да покриете този разход и как определяте колко да ви даде предварително, как се плаща?

Тези разходи, които плащате включват ли такса подобна на тази, която български пощи налага (митническо представителство - 12 лева) или са само ДДС и мито? В сравнение с услугата на Български пощи получаването на пратки от Китай чрез вашата фирма има ли предимство за една типична пратка за около 100-200-300 лева, до 1 кг например?

За една такава пратка предполагам, че разходите за транспорт до България + транспорта с Еконт ще са горе-долу колкото таксата на Български пощи от 12 лева. И затова въпросът дали и в Германия има подобна такса е интересен.

Тези неща не са обяснени на видно място на сайта ви, но смятам, че ще са интересни за повечето от евентуалните ви клиенти, които пазаруват от AliExpress и се притесняват от задържане на пратката на български митници и българската бюрокрация.

Отговориха лаконично:

Ежедневно получаваме в склад Германия пратки със съпровождащи митнически такси, който плащаме след потвърждение от клиента. При получаване на пратката клиента заплаща 3.40лв /кг + таксата която сме платили в Германия за мито.

Клиент на Gabco сподели опита си:

Преди половин година поръчах нещо от Щатите с доставка до Англия и после с Габко до БГ. Та така направих, защото господин американеца не искаше да праща за никъде освен шатите и Англия.. 😀.

Та поръчах и пратката очаквано бе задържана в пощенска станция в Англия, като бяха изпратили на Габко уведомление, че се дължат митнически сборове там ддс и т.н. Понеже бях тракнал пратката и видях че е задържана влезнах я техните пощи и за мое учудване я освободих с два клика на мишката (демек платих си ДДС и някакво мижаво мито, без регистрация и каквото и да е - явно не ги интересува кой ще даде парите.. влизаш пишеш тракинга и плащаш каквото искат).. след което пратката продължи към Габко.

Даже се получи парадокс, че пратката ми бе вече тръгнала за БГ, когато от Габко ми пратиха съобщение, че имам мита и ддс за плащане 😀

Та ако е така и в Германия е кеф.

От  Dostaviam.com коментираха:

В Германия повечето пратки ги доставят с DHL и куриера при доставка изисква да заплатим директно на него в кеш определената митническа и ДДС сборна такса определена от немския "ZOLL" (агенция митници), така че може би е още по-лесно и удобно 

Ето още една причина да избягвате Български пощи:

Допълнение: всъщност се плаща 12 лв (митническо представителство) + 4,80 лв (пощенска услуга), ако ако ползвате услугите на Български пощи (общо 16,80 лв). Вижте снимките тук.

Списък с посредници, които ще ви спестят разправията с Български пощи и митниците:

Коментари

Нищо в блога не следва да се разглежда като препоръка да се инвестира в акции и борсово търгувани фондове (инвестиращи в акции) вместо да се инвестира в нещо друго.

Информацията цели да послужи за взимане на информирано решение как да се инвестира така, че проблемите и разходите да са минимални (след като вече сте взели решение да инвестирате на пазара на акции).

Има и други инвестиции извън пазарите на акции и извън финансовите инструменти.

Тоест, нищо от написаното не е препоръка да се инвестира във финансови инструменти - акции, опции, фючърси, договори за разлика и т.н.

Тъй като често пиша за акции и други финансови инструменти някой може да остане с грешното впечатление, че препоръчвам да се инвестира в тях.

Има вероятност четенето на данни, включително и безполезни, да ви направи по-склонни да инвестирате и по-уверени. Това е известен бъг в мозъците на хората, пише го в книгите по поведенчески финанси.

nap-autopilot - автоматизиране на въвеждането на данни в годишната данъчна декларация

Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.

Популярни публикации от този блог

С кой инвестиционен посредник е най-изгодно да се инвестира в акции, ETFs, метали (дългосрочно)?

Понеже редовно ме питат реших да напиша накратко по темата. (Обаче с времето се получи дълга статия, която от време на време допълвам.)

Trader Workstation (Interactive Brokers) - директно, през Карол, през Евро Финанс, през Булборкърс, през CapTrader - каква е разликата? Правя сравнение и с платформата EFOCS на Евро Финанс

Накратко: директно таксите на сделка са по-ниски, но има месечна такса от $10 .

Отговори на въпроси за данъците и попълване на годишната данъчна декларация при инвестиции на финансовите пазари

Статията я редактирам често, върнете се за да видите промените. Последни промени: 16 януари 2025.